Millatlararo do'stlik va hamjihatlik – xalqimiz tinchligi va farovonligining muhim omilidir
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 24-yanvarda qabul qilingan farmoniga muvofiq Respublika baynalmilal madaniyat markazining 25-yilligi munosabati bilan milliy madaniy markazlarning bir guruh faollari faxriy unvonlar, orden va medallar bilan taqdirlandi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev 24-yanvar kuni "O'zbekiston" xalqaro anjumanlar saroyida milliy madaniy markazlar faollari bilan uchrashdi.
Butun mamlakatimiz bo'ylab keng nishonlanayotgan, do'stlik, ahillik bayramiga aylangan ushbu ayyomning Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tavallud kuni arafasida o'tayotganida teran ma'no mujassam. Buyuk Yo'lboshchimiz istiqlolning ilk kunlaridan tinchlik va farovonlikni ta'minlashning muhim omili sifatida millatlararo totuvlikni mustahkamlashga alohida ahamiyat qaratdi. Mustaqilligimiz e'lon qilingan tarixiy nutqida "Respublikamizda istiqomat qiluvchi barcha millat vakillarining konstitutsiyaviy huquqlarini muhofaza etish, ularning madaniyati, milliy urf-odatlari rivojlanishiga, ona tilida so'zlashishi va o'qishiga barcha sharoitlarni yaratish uchun bor imkoniyatlar ishga solinadi. Mustaqil O'zbekistonning siyosati ― insoniylik, ezgulik qonunlariga asoslanadi hamda fuqarolar osoyishtaligi va milliy murosa siyosati bo'lib qoladi", deb davlatimiz siyosatini, jamiyatimiz istiqbolini belgilab bergan edi.
Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishish marosimidagi nutqida mamlakatimizda hukm surayotgan millatlar va fuqarolar totuvligi, o'zaro hurmat va mehr-oqibat muhitini ko'z qorachig'idek saqlash hamda mustahkamlashni o'zining ustuvor vazifasi, deb hisoblashini alohida ta'kidladi.
Respublika baynalmilal madaniyat markazining 25-yilligi yurtimiz bo'ylab keng nishonlanayotgani ham mamlakatimizda insonparvar, tinchlikparvar siyosat izchil davom ettirilayotganining yana bir hayotiy tasdig'i bo'ldi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev uchrashuvda ushbu muhim masalaga bundan buyon ham ustuvor ahamiyat qaratib, milliy madaniy markazlar faoliyatini qo'llab-quvvatlash uchun zarur barcha ishlar amalga oshirilishini ta'kidladi.

Межнациональное согласие и дружба – важный фактор мира и процветания нашей страны
Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 24 января 2017 года в связи с 25-летием Республиканского интернационального культурного центра группа активистов национальных культурных центров была удостоена почетных званий, орденов и медалей.
Во Дворце международных форумов "Узбекистон" 24 января состоялась встреча Президента нашей страны Шавката Мирзиёева с активистами национальных культурных центров, посвященная 25-летию образования Республиканского интернационального культурного центра.
Есть глубокий смысл в том, что торжества, посвященные этой дате, широко отмечаемой по всей нашей стране как праздник дружбы, единства и согласия, проходят в преддверии дня рождения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. Великий основатель нашей независимости с первых дней ее обретения уделял особое внимание обеспечению межнационального согласия как важного фактора укрепления мира и процветания нашей страны. В своем историческом выступлении, провозглашая независимость Республики Узбекистан, Ислам Каримов сказал: "Будет сделано все для того, чтобы защитить конституционные права, обеспечить подлинное равноправие представителей всех наций и народностей, проживающих в республике, создание для них равных возможностей для обучения и общения на родном языке, сохранения и развития национальных культурных традиций. Политика независимого Узбекистана останется политикой гражданского мира и национального согласия, построенной на благородных принципах нравственности и гуманизма".
Шавкат Мирзиёев на торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан особо подчеркнул, что своей приоритетной задачей считает беречь как зеницу ока и укреплять царящую в нашем обществе атмосферу межнационального и гражданского согласия, взаимопонимания и дружбы.
Широкое празднование по всей стране 25-летия Республиканского интернационального культурного центра также стало еще одним ярким подтверждением последовательного продолжения в нашей стране политики гуманизма и миролюбия.
Глава нашего государства на встрече отметил, что и впредь этому важному вопросу будет придаваться приоритетное значение, продолжена масштабная работа по поддержке деятельности национальных культурных центров.