Mirziyoev: "Bizni yo'l qurilishidagi ishlar ahvoli ham qoniqtirmaydi"
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev o'zining mamlakatimizni 2016 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017 yilga mo'ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo'nalishlariga bag'ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma'ruzasida shu kabi fikrlarni bildirdi:
"Bizni yo'l qurilishidagi ishlar ahvoli ham qoniqtirmaydi. Moliya vazirligi va uning Yo'l jamg'armasi aybi bilan mablag'larning keskin yetishmasligi doim sezilib turibdi. Bitumni barqaror yetkazib berish masalasi hal etilmagan. O'g'irliklar tugamayapti. Kadrlar qo'nimsizligi yuqori....
... Hayotning o'zi va o'tgan yillar tajribasi hududlarni kompleks rivojlantirishni va infratuzilma faoliyatini tubdan o'zgartirishni ta'minlashdagi jiddiy kamchiliklarni bartaraf etishni talab qilmoqda. Shu sababli Vazirlar Mahkamasi tuzilmasida Bosh vazirning birinchi o'rinbosari rahbarlik qiladigan yangi kompleks va departament tashkil etildi. Ularning bosh vazifasi quyidagi ikki yo'nalish bo'yicha barqaror ishlaydigan tizimni tashkil etishdir:
birinchi – tumanlar, shaharlar, viloyatlar va Qoraqalpog'iston Respublikasidagi kechiktirib bo'lmaydigan va istiqbolli vazifalarni amalga oshirish yuzasidan hokimlik va tarmoqlarni boshqarish organlarining kuch va harakatini aniq muvofiqlashtirish. Maqsad – iqtisodiyot va ijtimoiy sohadagi, eng muhimi, odamlarning hayot darajasidagi jiddiy tafovutni bartaraf etishdir;
ikkinchi – yo'l-transport, muhandislik-kommunikatsiya va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo'yicha dasturlarning prognoz parametrlarini ishlab chiqish va amalga oshirishni nazorat qilish hamda ularga erishish.
Yakuniy maqsad – iqtisodiyot tarmoqlari uchun ishonchli infratuzilmani shakllantirish, shahar va qishloq aholisiga qulay shart-sharoit yaratib berishdir.
O.Ramatovning e'tiborini shaxsan undan va ikkita departamentdan talab etiladigan quyidagi vazifalarga qarataman:
birinchidan, kompleks tarkibiga kiradigan barcha idoralarning samarali faoliyat yuritishini ta'minlash. Pala-partish takliflarni berish va shoshma-shosharlik bilan qarorlar qabul qilish kerak emas. Yaqinda shu sabablarga ko'ra Orolbo'yi muammolarini hal etish bo'yicha kompleks dasturni qaytarishga majbur bo'ldim. Bu kabi xatoliklar takrorlanmasligi shart;
ikkinchidan, 14 ta hududda saylovchilar bilan uchrashuvda ko'tarilgan yirik muammoli masalalarni hal etishga doir qarorlar loyihalarini ishlab chiqishni yaqin vaqt ichida yakunlash va taqdim etish zarur;
uchinchidan, 2017-2021 yillarga mo'ljallangan 12 ta ijtimoiy va infratuzilma dasturini amalda bajarish. Shundan 8 ta dastur tasdiqlangan. Yaqin vaqt ichida transport va savdo xizmatini yaxshilash, avtomobil yo'llarini va ichimlik suv ta'minoti tizimini rekonstruktsiya qilish bo'yicha hujjatlar to'plamini qayta ishlab chiqib, taqdim etish kerak.
Kun tartibida Uy-joy va kommunal xizmat vazirligini tashkil etish masalasi ham turibdi. Ana shu loyihalarni tasdiqlash jarayoni siz tomoningizdan asossiz ravishda cho'zib yuborildi;
to'rtinchidan, mamlakatimiz hududlariga salmoqli investitsiyalarni kiritishga doir muammolarga alohida e'tibor qaratish zarur. Shu sababli tajriba loyihasi tariqasida Milliy bank misolida quyidagi tizimni joriy etish bo'yicha taklif kiritaman.
Bank investitsiya faoliyatiga o'z mablag'lari bilan birga, tashqaridan moliyalashtirish manbalarini jalb etish bo'yicha chora-tadbirlar ishlab chiqishi kerak. Bank rahbari S.Rahimov bugun o'z takliflarini berishi lozim ", - dedi jumladan Shavkat Mirziyoev.

Мирзиёев: "Нас не удовлетворяет положение дел и в дорожном строительстве"
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год, поставил задачи и перед дорожно-инфраструктурными сферами:
"Нас не удовлетворяет положение дел и в дорожном строительстве. По вине Министерства финансов и его Дорожного фонда постоянно ощущается острая нехватка финансирования. Не решены вопросы стабильной поставки битума, не прекращаются хищения, велика текучесть кадров...
...Сама жизнь и опыт прошлых лет требуют от нас устранить серьезные проблемы в обеспечении комплексного развития территорий, создания и коренной перестройки инфраструктуры. Поэтому в структуре Кабинета Министров созданы новый комплекс, возглавляемый первым заместителем Премьер-министра, а также департамент. Их главная задача – создать стабильно функционирующую систему по двум следующим направлениям:
первое – четкая координация действий хокимиятов и отраслевых органов управления по реализации неотложных и перспективных задач развития районов, городов, областей и Республики Каракалпакстан. Цель – устранить серьезные диспропорции в экономике и социальной сфере, а главное, в жизненном уровне людей;
второе – разработка, контроль за реализацией и достижение прогнозных параметров программ по развитию и модернизации дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры. Конечная цель – это создание надежной инфраструктуры для отраслей экономики и благоприятных условий для населения в городах и на селе.
Считаю необходимым обратить внимание А.Раматова, что лично от него и двух департаментов требуется:
первое – обеспечить эффективную работу всех ведомств, входящих в состав комплекса. Не надо выдвигать необоснованные предложения и принимать скоропалительные решения. На днях по этим причинам я был вынужден возвратить комплексную программу по решению проблем Приаралья. Прошу не повторять такие просчеты;
второе – необходимо завершить и представить в ближайшее время проекты постановлений по решению крупных проблемных вопросов, поднятых в ходе встреч с избирателями во всех 14 регионах;
третье – это практическая реализация 12 социальных и инфраструктурных программ, рассчитанных на 2017-2021 годы. Из них 8 программ уже утверждены. Необходимо в ближайшее время доработать и представить пакет документов по дальнейшему улучшению транспортного и торгового обслуживания, питьевого водоснабжения, реконструкции автодорог.
На повестке дня также стоит вопрос о создании Министерства жилищно-коммунального обслуживания. Утверждение этих проектов вами необоснованно затянуто;
четвертое – надо повернуться лицом к проблемам вложения значительных объемов инвестиций в развитие территорий республики. В связи с этим вношу предложение в качестве "пилотного" проекта на примере Национального банка внешнеэкономической деятельности, внедрить систему, когда его территориальные подразделения, наряду с выполнением основных задач, будут дополнительно обеспечивать комплекс мер по вовлечению в инвестиционную деятельность как собственных средств, так и внешних источников финансирования. Руководитель банка С.Рахимов должен представить свои предложения", - сказал в том числе Шавкат Мирзиёев.