Mudofaa tizimidagi islohotlardan maqsad mamlakatimiz xavfsizligi va xalqimiz tinchligini taʼminlashdir
14103 29-Noyabr, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 33 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev 28 noyabr kuni Chirchiq dala oʻquv maydonida yuqori darajadagi jangovar shaylikka keltirilgan boʻlinmalarning maxsus-taktik mashqlarini kuzatdi.
Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 10-yanvar kuni oʻtkazilgan Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan tarkibdagi majlisida soʻzlagan nutqida mamlakatimiz mudofaa salohiyatini yanada yuksaltirish, milliy armiyamiz jangovar shayligini oshirish borasidagi ishlar haqida toʻxtalar ekan, oldinda turgan muhim vazifalarni ham sanab oʻtgan edi.
Jumladan, qoʻshinlar istalgan daqiqada oʻz oldiga qoʻyilgan vazifalarni bajarishga qodir boʻlishi kerak. Ular jangovar tayyorgarlikning yangi tizimi boʻyicha muntazam shugʻullanib borishi, barcha harbiy xizmatchilar haqiqiy professional kadr boʻlishi uchun oʻz sohasini puxta egallashi shart ekani taʼkidlangan edi.
Berilgan topshiriqlar asosida jangovar tayyorgarlik uchun muntazam shugʻullanish, harbiy xizmatchilarning kasb malakasini oshirish va oʻz yoʻnalishi boʻyicha vazifalarni aniq bajarishiga erishish uchun keng koʻlamli chora-tadbirlar koʻrildi. Jangovar tayyorgarlik dasturlari qayta koʻrib chiqildi, bunda, avvalo, harbiy xizmatchilarning ruhiy jihatdan chidamli boʻlishiga eʼtibor qaratildi. Qoʻshinlarni eng zamonaviy turdagi harbiy texnika va qurol-yarogʻ bilan taʼminlash choralari koʻrildi. Bularning barchasi butun dunyoda, jumladan, yon-atrofimizda xalqaro terrorizm, ekstremizm va radikalizm xavfi tobora ortib borayotgan bir vaqtda, ehtimoliy tahdidlarga qarshi munosib zarba berishga tayyor boʻlishimiz, Oʻzbekistonning tinch va barqaror rivojlanishini taʼminlash maqsadida amalga oshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev koʻrsatmasiga binoan, Mudofaa vazirligi qoʻshinlarining jangovar tayyorgarligini tekshirish uchun joriy yil 26-noyabr erta tongda qoʻshinlar "Trevoga!" signali bilan yuqori jangovar shaylik holatiga keltirildi.
Toʻsatdan tekshiruvning asosiy maqsadi – joriy yil davomida Mudofaa vazirligi qoʻshinlari va boshqaruv organlarida amalga oshirilgan ishlarni baholash hamda tahlil qilishdan iborat edi. Hozirga qadar Oʻzbekiston armiyasida bu kabi tekshiruv oʻtkazilmagan.
Signaldan soʻng Mudofaa vazirligi markaziy apparati, barcha harbiy okrug va boʻlinmalarda zarur tashkiliy ishlar amalga oshirildi. Harbiy poligonlarda bir nechta maxsus-taktik mashgʻulotlar oʻtkazish uchun qoʻshinlar kolonna boʻlib chiqib ketdi.
Bunda asosiy eʼtibor qoʻshinlarni barqaror va uzluksiz boshqarishni tashkil etish va qoʻllab-quvvatlashga qaratildi. Tekshiruvning barcha bosqichlarida xavfsizlik qoidalariga, harbiy texnika va qurollarning sozligiga qatʼiy rioya qilinyapti. Toʻsatdan tekshiruv davomida maxsus tuzilgan idoralararo ishchi komissiya qoʻshinlar harakatini nazorat qilib, tahlil etib bormoqda.
Yuqori darajadagi jangovar shaylikka keltirilgan boʻlinmalarning ehtimoliy xavfni qaytarishga doir maxsus-taktik mashqlari Chirchiq dala oʻquv maydonida ham oʻtkazildi.
Mashgʻulotlar shartiga koʻra, mamlakatda ijtimoiy-siyosiy vaziyatni izdan chiqarish, iqtisodiyot tarmoqlari, oʻta muhim obyektlar, aholining ommaviy yigʻilish joylarida qoʻporuvchilik aktlari sodir etish hamda shaharlar va aholi yashash punktlarida ommaviy tartibbuzarliklar keltirib chiqarishni maqsad qilgan, davlat chegarasiga yaqin harakatlanayotgan shartli dushmanni aniqlash va yakson qilish mashqlarida havo-desantchilari, artilleristlar, moto-oʻqchilar, tankchilar, maxsus operatsiya kuchlari hamda Harbiy-havo kuchlari boʻlinmalari qatnashdi.
Shartli dushman bazalariga va u joylashgan hududlarga Harbiy-havo kuchlari tarkibidagi MiG-29 va Su-25 qiruvchi samolyotlari, Mi-24 vertolyotlaridan zarbalar berildi. Chalgʻituvchi harakatlarni amalga oshirgan holda, davlat chegarasini yorib oʻtishga faol kirishgan shartli noqonuniy toʻdalarni artilleriya divizioni yordamida yakson etishga qaror qilindi.
Shundan keyin jang maydonida tankchilar boʻlinmasi paydo boʻldi. Ular tank biatlonida qoʻllaniladigan "Suvli toʻsiq", "Eskarp" va "Tirsakli koʻprik"dan mohirona oʻtib, belgilangan marrani egallab, "Tank karuseli" jang usulini qoʻlladi.
Mudofaa operatsiyasi davomida shartli ogʻir yaralangan harbiy xizmatchilarni jang maydonidan olib chiqish, vertolyotda evakuatsiya qilish jarayoni namoyish etildi.
Eng zamonaviy turdagi jangovar vertolyotlar shaxsiy tarkibni belgilangan hududga desant usulida yetkazdi. Parashyut-desant bataloni marralar oraligʻidan suqilib kirgan shartli dushmanni umumqoʻshin zaxira kuch va vositalari bilan yakson qilish vazifasini muvaffaqiyatli bajardi.
Maxsus-taktik mashgʻulotlar harbiylarimizning yuksak professional mahoratini, yuqori jangovar shayligini, bir tanu bir jon boʻlib harakatlanishini namoyon etdi.
Mashgʻulotlarni harbiy-maʼmuriy sektorlar, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ham kuzatib bordi.
Prezidentimiz poligon yonidagi harbiy qismda yaratilgan sharoitlar, qurol-aslaha va texnikani koʻzdan kechirdi. Mudofaa tizimida amalga oshirilayotgan oʻzgarishlardan maqsad mamlakatimiz xavfsizligini mustahkamlash, xalqimiz tinchligini taʼminlash ekanini taʼkidladi.
Professionalligi bilan alohida namuna koʻrsatgan polkovnik Qodir Tursunovga avtomashina, bir guruh harbiy xizmatchilarga planshetlar sovgʻa qilindi. Shu yerda harbiy-maʼmuriy sektorlar, vazirlik va idoralar rahbarlari bilan yigʻilish oʻtkazildi.
Shu kuniQurolli Kuchlar akademiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan tarkibdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekistonni rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasi asosida barcha masalalar qatori harbiy qurilish sohasida ham keng koʻlamli ishlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi.
Xavfsizlik kengashining joriy yil 10-yanvarda boʻlib oʻtgan majlisida belgilab berilgan yoʻnalishlar hayotga tatbiq etildi. Qurolli Kuchlarni isloh qilish va rivojlantirishga qaratilgan 46 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi.
Oʻtgan qisqa vaqtda harbiy qismlarning tuzilmalari toʻliq yangilandi. Samarasiz va bir-birini takrorlaydigan harbiy qismlar qisqartirildi. Natijada qoʻshinlarni saqlab turishga ketadigan xarajatlar kamaydi. Oziq-ovqat bilan taʼminlashda autsorsing tizimi joriy etildi. Bu harbiy boʻlinmalar jangovar tayyorgarligini oshirish, vaqt koʻrsatkichlarini ikki barobar qisqartirish imkonini berdi.
Mamlakatimiz armiyasi qurolli kuchlar qudrati boʻyicha dunyo reytingida bir yilda 9 pogʻonaga koʻtarilgani, Buyuk Britaniyada oʻtkazilgan nufuzli "Kembriya patruli" tanlovida harbiylarimiz 90 mamlakatdan ishtirok etgan 123 jamoa orasida birinchi oʻrinni egallagani bu boradagi ishlar toʻgʻriligini yaqqol isbotlaydi.
Armiya va xalq birligini taʼminlash maqsadida barcha hududlarda harbiy-maʼmuriy sektorlar tashkil etildi va ular samarali faoliyat yuritmoqda. Birinchi marta davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari rahbarlari, viloyat hokimlari va ularning oʻrinbosarlari ishtirokida yigʻinlar oʻtkazildi.
Sohaga ixtisoslashgan korxonalarni birlashtiradigan Mudofaa sanoati davlat qoʻmitasi tashkil etildi.
Harbiy xizmatchilar, ularning oila aʼzolari va soha faxriylarini ijtimoiy himoyalashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bugunga qadar harbiy xizmatchilarga 56 ta uy topshirildi. 1 ming 500 dan ziyod harbiylar uy-joy bilan taʼminlandi. Yana 74 ta uy qurilishi davom etmoqda.
Yigʻilishda mamlakatimiz harbiy qudratini yanada mustahkamlash, mudofaa sanoati va harbiy taʼlimni rivojlantirish, qurol-aslaha va harbiy texnikalarni modernizatsiya qilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish orqali qoʻshinlarni boshqarish tizimini takomillashtirish masalalari tahlil qilindi.
Shavkat Mirziyoyev Xavfsizlik kengashi yigʻilishida yoshlarda harbiy-vatanparvarlik ruhini mustahkamlash masalasiga alohida eʼtibor qaratdi.
Askarlar, harbiy xizmatchilar mamlakatimizning shonli tarixini, ona zaminimizda yashab oʻtgan buyuk qahramonlar, sarkarda va qoʻmondonlar hayoti va jasoratini chuqur bilishi, ular bilan gʻururlanishi lozimligini taʼkidladi.
– Mana, Amir Temur bobomiz bilan hammamiz faxrlanamiz. Lekin, xolisona aytaylik, ulugʻ Sohibqironning "Tuzuklar"ini qancha askar oʻqigan, – deya savol qoʻydi Shavkat Mirziyoyev. – Yoki buyuk sarkarda Jaloliddin Manguberdining hayoti va harbiy mahorati haqida hamma ham yetarli bilimga egami? Vaholanki, bu ajdodlarimizning gʻalabalari, strategiya va taktikalarini dunyodagi koʻplab harbiy maktab va akademiyalarda bugun ham oʻrganishadi.
Davlatimiz rahbari askarlar harbiy qasamyod qabul qilishdan oldin albatta, Oʻzbekiston tarixi va "Temur tuzuklari" fanidan sinov topshirishi kerakligini qayd etdi. Ilgʻor harbiy qismlarga ulugʻ sarkardalarimizning nomini berish, mohir lashkarboshi bobolarimiz haqida ilmiy tadqiqotlar, badiiy kitoblar, kinolar yaratishga koʻrsatma berdi.
Mamlakatimiz tinchligi va xavfsizligini ishonchli taʼminlash bilan bevosita bogʻliq boʻlgan harbiy taʼlim masalasiga birinchi darajali eʼtibor qaratish, maktablardagi harbiy tayyorgarlik darslariga shu hududda xizmat qilayotgan, yuksak insoniy va kasbiy xususiyatlarga ega jangovar ofitserlarni jalb etish, oʻquvchilarni harbiy qismlarga olib borish va xizmat jarayonlari bilan yaqindan tanishtirish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Главная цель осуществляемых реформ в системе обороны – укрепление безопасности страны, обеспечение мирной жизни народа
13779 29 нояб., 2018 Распечатать Скачать (PDF 117 Kb)
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 28 ноября на Чирчикском полигоне наблюдал за специальными тактическими учениями подразделений, приведенных в высшую степень боевой готовности.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на состоявшемся 10 января текущего года расширенном заседании Совета безопасности, затронув проделанную работу по дальнейшему повышению оборонного потенциала страны и боеготовности национальной армии, перечислил важные задачи на перспективу.
Было отмечено, в частности, что войска должны быть постоянно готовы к выполнению поставленных задач, регулярно повышать боевую подготовку на основе новых методов, каждый военнослужащий должен быть профессионалом своего дела и тщательно овладевать военными знаниями.
В соответствии с данными поручениями приняты широкомасштабные меры по обеспечению регулярной боевой подготовки войск, повышению профессиональной квалификации военнослужащих и достижению точного выполнения задач по своему предназначению. Пересмотрены программы боевой подготовки, при этом особое внимание уделено, прежде всего, обеспечению психологической устойчивости военнослужащих. Приняты меры оснащения войск самым современным вооружением и военной техникой. Все это преследует цель обеспечения постоянной готовности к достойному отражению возможных угроз, мирного и стабильного развития нашей страны в условиях усиливающихся во всем мире и ближнем зарубежье международного терроризма, экстремизма и радикализма.
По распоряжению Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева для проверки боевой готовности войск Министерства обороны утром 26 ноября воинские части были приведены в высшую степень боевой готовности по сигналу "Тревога!".
Анализ и оценка работы, проведенной органами управления войсками Министерства обороны в текущем году, являются главной целью внезапной проверки. До настоящего времени таких проверок в армии Узбекистана не проводилось.
После сигнала в центральном аппарате Министерства обороны, всех военных округах и подразделениях выполнены необходимые организационные меры. Колонны войск были переброшены к полигонам для проведения специальных тактических учений.
При этом основное внимание уделено организации и поддержке стабильного и непрерывного управления войсками. На всех этапах проверки строго соблюдаются правила безопасности, обеспечивается исправность вооружения и техники. Контролирует и анализирует действия войск в ходе внезапной проверки специально созданная межведомственная рабочая комиссия.
Специальные тактические учения подразделений по отражению потенциальной угрозы проведены и на Чирчикском полигоне.
В учениях приняли участие воздушно-десантные, артиллерийские, мотострелковые, танковые и подразделения сил специальных операций, а также Военно-воздушных сил, которые, согласно сценарию учений, должны были обнаружить и уничтожить условного противника, действующего вблизи Государственной границы с намерением дестабилизировать общественно-политическую обстановку в стране, совершить диверсионные акты на объектах отраслей экономики, особо важных объектах, в местах скопления населения, а также вызвать массовые беспорядки в городах и населенных пунктах.
По базам и позициям условного противника ударили истребители "МиГ-29" и "Су-25", вертолеты "Ми-24" Военно-воздушных сил. Было принято решение о нанесении удара силами артиллерийского дивизиона по условным незаконным группам, активно пытавшимся прорваться через Государственную границу, используя отвлекающие маневры.
Затем на поле боя вступило танковое подразделение. Оно мастерски преодолело водную преграду, эскарп и колейный мост – преграды, используемые в танковом биатлоне, – и, заняв указанную позицию, применило боевой прием "танковая карусель".
Отработаны действия по выводу с поля боя условно тяжело раненных в ходе операции военнослужащих, эвакуации их на вертолете.
Современные боевые вертолеты выполнили десантирование личного состава на обозначенную позицию. Парашютно-десантный батальон при содействии сил и средств общевойскового резерва успешно выполнил задачу по уничтожению условного противника, проникшего сквозь боевые позиции.
Специальные тактические учения продемонстрировали высокий профессионализм и боеготовность наших военнослужащих, их умение действовать как единое целое.
За учениями следили также руководители военно-административных секторов, соответствующих министерств и ведомств.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями в воинской части, расположенной рядом с полигоном, осмотрел вооружение и технику. Отметил, что целями осуществляемых в системе обороны реформ являются укрепление безопасности нашей страны, обеспечение мирной жизни народа.
Особо отличившемуся своим профессионализмом полковнику Кодиру Турсунову подарен автомобиль, группе военнослужащих подарены планшеты. Здесь же состоялось совещание с руководителями военно-административных секторов, министерств и ведомств.
В этот же день в Академии Вооруженных Сил состоялось расширенное заседание Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев отметил на заседании, что в соответствии со Стратегией действий по развитию нашей страны широкомасштабная работа ведется и в сфере военного строительства.
Последовательно реализованы задачи, поставленные на заседании Совета безопасности 10 января текущего года. Было принято 46 нормативно-правовых актов, направленных на реформирование и развитие Вооруженных Сил.
За минувший короткий срок полностью обновлена структура воинских частей, неэффективные и дублировавшие друг друга части и учреждения были сокращены. В результате снизился расход средств на содержание войск. Внедрена система аутсорсинга в продовольственное обеспечение, что позволило повысить боеготовность военных подразделений и в два раза сократить временные показатели.
О правильности проводимой работы явственно свидетельствует то, что за один год армия нашей страны поднялась на 9 позиций в мировом рейтинге мощи вооруженных сил, а также наши военные заняли первое место на прошедшем в Великобритании конкурсе "Кембрийский патруль" с участием 123 команд из 90 стран.
Для обеспечения единства армии и народа во всех регионах образованы военно-административные секторы, которые сегодня осуществляют эффективную деятельность. Впервые проведены сборы с участием руководителей органов государственного и хозяйственного управления, хокимов областей и их заместителей.
Создан Государственный комитет по оборонной промышленности, объединяющий все профильные предприятия.
Особое внимание уделяется социальной защите военнослужащих, их семей и ветеранов сферы. До настоящего времени для них построено 56 домов, жилье получили свыше 1,5 тысячи военнослужащих. Продолжается строительство еще 74 домов.
На заседании рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления военной мощи нашей страны, развития оборонной промышленности и военного образования, модернизации вооружения и военной техники, совершенствования системы управления войсками путем внедрения информационно-коммуникационных технологий.
Шавкат Мирзиёев уделил особое внимание вопросам военно-патриотического воспитания молодежи.
Глава государства отметил, что солдаты, военнослужащие должны обладать глубокими знаниями о славной истории нашей страны, жизни и подвигах великих героев и полководцев, которых взрастила наша священная земля, гордиться ими.
– Все мы с гордостью говорим об Амире Темуре. Однако, давайте честно признаемся, много ли солдат читало произведение великого Сахибкирана "Уложения Темура"? – задал вопрос Шавкат Мирзиёев. – Все ли достаточно осведомлены о жизни и военном мастерстве великого полководца Жалолиддина Мангуберды? Ведь победы, стратегия и тактика наших предков и поныне изучаются во многих военных школах и академиях мира.
Глава государства отметил, что солдаты перед принятием воинской присяги обязательно должны сдавать экзамены по истории Узбекистана и предмету "Уложения Темура". Дал указания по присвоению передовым воинским частям имен наших великих полководцев, проведению научных исследований, выпуску художественных книг и фильмов о прославленных военачальниках.
Даны поручения по усилению внимания к военному образованию, от которого прямо зависит надежное обеспечение мира и безопасности страны, привлечению к занятиям по допризывной подготовке в школах офицеров, обладающих высокими человеческими и профессиональными качествами, организации посещения учащимися воинских частей, непосредственному ознакомлению их с процессами несения военной службы.