Muhim infratuzilma loyihalari ko'rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-yanvar kuni qurilish, yo'l infratuzilmasini yaxshilash va tabiiy gaz ta'minotiga oid loyihalar bilan tanishdi.
Toshkent viloyatida savdo va servisni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar bor. Shu bois avtomobil yo'llarini kengaytirib, yo'l bo'yi xizmatlarini ko'paytirish bo'yicha ko'plab loyihalar ishlab chiqilmoqda.
"Toshkent-Chinoz" avtomobil yo'lini ta'mirlash loyihasi ulardan biri. Ma'lumki, bu yo'l juda serqatnov bo'lib, bir kecha-kunduzda 60-65 ming avtotransport harakatlanadi. Shu bois uning 10 kilometr qismini ta'mirlash, 5 dona yerosti o'tish yo'lagi va qo'shimcha mahalliy yo'llar qurish mo'ljallangan.
Poytaxtimizdagi Temur Malik ko'chasini 6 tasmali etib kengaytirish, uning ikki chetida ko'p qavatli uy va xizmat ko'rsatish binolari qurish, Jizzax shahridagi O'zbekiston ko'chasida 210 metrli yo'l o'tkazgich barpo etish bo'yicha ham loyihalar rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu loyihalarni ma'qullab, ularning hujjatlarini ishlab chiqish, sifatli qilib qurish bo'yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Taqdimotda tabiiy gaz yetkazib berish tizimida xususiy sheriklikni joriy etishga doir takliflar ham ko'rib chiqildi.
Bu tizimni modernizatsiya qilish juda dolzarb. Chunki yurtimizdagi gaz quvurlarining yarmidan ko'pi – 45 ming kilometri o'ttiz yildan ortiq ishlatilmoqda. Oqibatda yo'qotishlar miqdori 20 foizdan oshib ketayapti.
Xususan, bugungi kunda Jizzax shahar gaz ta'minoti tizimida 767 kilometr quvur, 6 ta gaz taqsimlash stansiyasi, 1 ming 600 dan ziyod gaz taqsimlash punkti bor. Ushbu tizimni xalqaro standartlar asosida va to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalar jalb qilish orqali modernizatsiya qilish bo'yicha loyiha ishlab chiqilgan.
Texnik ustuvor yechimlardan foydalanib amalga oshiriladigan loyiha doirasida eski gaz quvurlari olib tashlanib, 1 ming 500 kilometrdan ziyod yangi quvurlar tortilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, gaz taqsimlash stansiyalari soni 6 tadan 2 tagacha qisqartirilib, 3 bosqichli tizimdan 2 bosqichli tizimga o'tiladi. Natijada hozirgi  holatdagi 115 million kub metr yo'qotishlar bartaraf etiladi.
Prezidentimiz bu loyihaning samaradorligiga alohida ahamiyat qaratib, uni tezlashtirish zarurligini ta'kidladi. Shuningdek, bunday tizimni bir paytning o'zida Sirdaryo viloyati Guliston shahrida, keyinchalik boshqa hududlarda ham amalga oshirish vazifasi qo'yildi. Bu ishlar gaz taqsimlash va hisob-kitobni tartibga solib, uning xalqimizga barqaror va to'la yetib borishiga xizmat qiladi.

Рассмотрены важные инфраструктурные проекты
Президент Шавкат Мирзиёев 10 января ознакомился с проектами строительства, улучшения дорожной инфраструктуры и системы газоснабжения.
Ташкентская область имеет большой потенциал для развития торговли и услуг. В связи с этим разработан ряд проектов по расширению сети автомобильных дорог и развитию придорожного сервиса.
В их числе – проект ремонта автодороги "Ташкент-Чиназ". Дорога используется очень интенсивно, за сутки по ней проезжает 60-65 тысяч автомобилей. Поэтому планируется отремонтировать 10-километровый отрезок дороги, построить 5 подземных переходов и подъездные дороги местного значения.
Также были представлены проекты по расширению улицы Темура Малика в Ташкенте до 6 полос, строительству вдоль нее многоэтажных домов и хозяйственных объектов, а также возведению 210-метрового путепровода по улице Узбекистан в городе Джизаке.
Глава государства одобрил эти проекты и поручил ответственным лицам разработать соответствующие документы, обеспечить качественное выполнение строительства.
В ходе презентации также были рассмотрены предложения по внедрению государственно-частного партнерства в газостранспортной системе.
Модернизация системы имеет актуальное значение, так как более половины газопроводов в стране – 45 тысяч километров – находятся в эксплуатации более тридцати лет. В результате потери в них превышают 20 процентов.
В частности, сегодня система газоснабжения города Джизака насчитывает 767 километров газопроводов, 6 газораспределительных станций, более 1,6 тысячи газораспределительных пунктов. Поэтому разработан проект модернизации системы на основе международных стандартов и с привлечением прямых инвестиций.
В рамках проекта, который намечено реализовать с применением передовых технических решений, планируются демонтаж старых и прокладка более 1,5 тысячи километров новых газопроводов. Предусмотрены также сокращение количества газораспределительных станций с 6 до 2 и переход с трехступенчатой на двухступенчатую схему газоснабжения. В результате нынешние потери в городской системе газоснабжения объемом 115 миллионов кубометров будут устранены.
Президент обратил особое внимание на результативность данного проекта, указал на необходимость ускорения его реализации. Дано поручение реализовать аналогичный проект одновременно в городе Гулистане Сырдарьинской области, затем и в других регионах страны. Все это будет способствовать упорядочению системы распределения и учета газа, стабильному и надлежащему снабжению населения.