Neft-gaz sohasi samaradorligi va istiqbollari muhokama qilindi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 25-yanvar kuni "O'zbekneftgaz" aksiyadorlik jamiyati tizimida geologiya-qidiruv va qazib olish ishlari samaradorligi, yoqilg'i materiallari bilan ichki ehtiyojni ta'minlashning ahvoli, tizimdagi istiqbolli vazifalar ijrosiga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq, neft-gaz sanoati sohasida ham qator o'zgarishlar amalga oshirildi. Jumladan, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 30-iyundagi "Neft-gaz sohasining boshqaruv tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori bilan "O'zbekneftgaz" aksiyadorlik jamiyati faoliyati takomillashtirildi.
Uglevodorod xomashyosini qazib olishni ko'paytirishning 2021-yilgacha bo'lgan dasturi va uni amalga oshirish mexanizmlari tasdiqlandi.
Mamlakatimizda yer osti boyliklari ko'p. Ularni o'zlashtirish va qayta ishlash bo'yicha yangi tizim yaratildi. Xo'sh, yurtimiz boyliklari xalqimizga qanday manfaat keltirmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
2017-yilda neft va gaz kondensati qazish, suyultirilgan gaz ishlab chiqarish bo'yicha belgilangan reja bajarilgan. Lekin tarmoqda yillar davomida ko'plab muammolar to'planib qolgan.
Zaxiralar oshirib borilmagani sababli 2017-yilda tabiiy gaz qazish va neft mahsulotlari ishlab chiqarish prognozi yetarli darajada bajarilmagan. Geologiya-qidiruv jarayonidagi burg'ilash hajmi bo'yicha prognoz 77 foizga bajarilgan. Agar bu ishlar to'liq ado etilganida zaxirani yanada oshirish mumkin bo'lar edi.
Shuningdek, ekspluatatsion burg'ilash ishlari prognozi 49 foizga va qurilishi tugatilgan quduqlar soni prognozi 53 foizga bajarilgan, xolos.
Tabiiy gaz qazish quvvatlari hamda tarqatish tarmoqlarini modernizatsiya qilish va ta'mirlash ishlari ham yetarli darajada emas. Buning oqibatida gaz qazib olishdan boshlab, uni iste'molchiga yetkazib berguncha ushbu tabiiy boylikning 6 foizi yo'qotilmoqda.
Prezidentimiz shu kabi kamchiliklarni tanqidiy tahlil qilar ekan, uglevodorod zaxiralarini oshirish va qazib chiqarishni ko'paytirish borasidagi muhim vazifalarni belgilab berdi.
Geologiya-qidiruv ishlari davlat dasturiga muvofiq, yangi konlar ochish orqali 2018-yilda tabiiy gaz zaxirasini 57 milliard kub metrga, neft va kondensat zaxirasini 3,6 million tonnaga ko'paytirish zarurligi ta'kidlandi.
Joriy yilda 63 milliard kub metr tabiiy gaz, 3 million tonna neft va kondensat qazib olishni ta'minlash uchun 255 ta yangi quduq va 26 ta yangi texnologik obyektni qurish ishlarini yakunlash, 76 ta quduqni kapital ta'mirdan chiqarish lozimligi qayd etildi.
"O'zbekneftgaz" AJ tomonidan 2 milliard 756 million dollarlik 24 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bu mablag'lar Jizzax neftni qayta ishlash zavodini bunyod etish va zamonaviy texnologiyalar bilan ta'minlash, Qandim gazni qayta ishlash kompleksining 2-navbati va Qandim konlar guruhini jihozlash, Sho'rtan gaz-kimyo majmuasida sintetik suyuq yoqilg'i ishlab chiqarish, Surxondaryodagi "Mustaqillikning 25 yilligi" konida qidiruv ishlarini olib borish va texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish kabi loyihalarga yo'naltiriladi. Mazkur 24 yirik loyihaning 9 tasi bu yil amalga oshiriladi.
Yig'ilishda mamlakatimiz iqtisodiyotiga jalb etilayotgan investitsiyalarning yarmidan ko'pi neft-gaz sohasi hissasiga to'g'ri kelishi, sarflangan har bir dollar iqtisodiy foyda keltirishi zarurligi ta'kidlandi.
Davlat manfaatlari nuqtai nazaridan, mahsulot taqsimlash kelishuvlari va qo'shma korxonalar shartlarini qayta ko'rib chiqish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Sohaning logistika yo'nalishlarini diversifikatsiya qilish, xomashyo importi va mahsulot eksporti narxlarining arzonroq bo'lishini kafolatlaydigan transport yo'laklari va tariflarini aniqlash, energiya iste'molini tejash va muqobil energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish masalalariga e'tibor qaratildi.
Gaz taqsimlash tizimi jismonan eskirgani va iste'molchilarga tabiiy gaz yetkazib berishda yo'qotishlarga yo'l qo'yilayotgani tanqid qilindi. Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda yuqori va o'rta bosimli gaz taqsimot tizimini rivojlantirish, avtotransportlarni gazga o'tkazish bo'yicha ko'rsatmalar berildi. Shuningdek, iste'molchilarning energiya resurslaridan samarali foydalanish madaniyatini oshirish muhimligi qayd etildi.
Neft-gaz sohasini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish, "O'zbekneftgaz" aksiyadorlik jamiyatining kredit reytingini aniqlash ishlarini jadallashtirish bo'yicha ham vazifalar belgilandi.
Muhokama qilingan masalalar bo'yicha zarur hujjatlar qabul qilish va belgilangan chora-tadbirlarni o'z vaqtida amalga oshirish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Обсуждены эффективность и перспективы нефтегазовой отрасли
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25 января состоялось совещание, посвященное эффективности проводимых в системе акционерного общества "Узбекнефтегаз" геологоразведочных работ и добычи, состоянию обеспечения внутреннего спроса на горюче-смазочные материалы, задачам отрасли на перспективу.
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах преобразования осуществлены и в нефтегазовой промышленности. В частности, постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по совершенствованию системы управления нефтегазовой отраслью" от 30 июня 2017 года усовершенствована деятельность АО "Узбекнефтегаз".
Утверждена Программа увеличения добычи углеводородного сырья до 2021 года, определены механизмы ее реализации.
В нашей стране много подземных богатств. Создана новая система их освоения и переработки. Возникает вопрос: какую пользу приносят эти ресурсы нашему народу, подчеркнул глава нашего государства.
В 2017 году было достигнуто выполнение прогноза по добыче нефти и газового конденсата, производству сжиженного газа. Однако за минувшие годы в отрасли накопилось множество проблем.
Прогноз по добыче природного газа и производству нефтяной продукции на 2017 год не был выполнен вследствие отсутствия должного роста запасов. Прогноз по объемам буровых работ в процессе геологоразведки выполнен на 77 процентов. Выполнение этих работ в полном объеме позволило бы обеспечить прирост запасов. Прогноз по эксплуатационным буровым работам выполнен всего на 49 процентов, прогноз по количеству скважин, строительство которых завершено, – на 53 процента.
Не соответствует требуемому уровню и работа по модернизации и ремонту мощностей по добыче природного газа и газотранспортных сетей. Вследствие этого в процессе доставки добытого газа потребителю теряется 6 процентов данного ресурса.
Президент нашей страны, критически анализируя эти и другие недостатки, определил важные задачи по увеличению запасов и добычи углеводородов.
Отмечалось, что в 2018 году за счет открытия новых месторождений согласно Государственной программе геологоразведочных работ необходимо увеличить объем запасов природного газа на 57 миллиардов кубометров, запасов нефти и конденсата – на 3,6 миллиона тонн.
В текущем году для обеспечения добычи 63 миллиардов кубометров природного газа, 3 миллионов тонн нефти и конденсата следует завершить строительство 255 новых скважин и 26 новых технологических объектов, капитально отремонтировать 76 скважин.
АО "Узбекнефтегаз" планирует реализовать 24 инвестиционных проекта на 2 миллиарда 756 миллионов долларов. Эти средства будут направлены на реализацию таких проектов, как строительство и обеспечение современными технологиями Джизакского нефтеперерабатывающего завода, оснащение второй очереди Кандымского газоперерабатывающего комплекса и обустройство Кандымской группы месторождений, производство жидкого синтетического топлива в Шуртанском газохимическом комплексе, разведка месторождения "25 лет Независимости" в Сурхандарье и разработка его технико-экономического обоснования. 9 из этих 24 инвестиционных проектов будут реализованы в текущем году.
На совещании отмечалось, что более половины привлекаемых в экономику нашей страны инвестиций приходится на нефтегазовую отрасль и каждый потраченный доллар должен давать экономический эффект.
Поручено пересмотреть с учетом государственных интересов условия всех заключенных соглашений о разделе продукции и организации совместных предприятий.
Уделено внимание вопросам диверсификации логистических маршрутов сферы, определения транспортных коридоров и тарифов, гарантирующих снижение затрат на импорт сырья и экспорт продукции, экономии потребления энергоресурсов и расширения альтернативных источников энергии.
Подвергнуты критике физический износ газораспределительной системы и допускаемые потери при доставке газа потребителям. Даны поручения по развитию газораспределительных систем высокого и среднего давления в сотрудничестве с иностранными компаниями, переводу автотранспортных средств на газовое топливо. Отмечалась также важность повышения среди потребителей культуры рационального использования энергоресурсов.
Определены задачи по разработке концепции развития нефтегазовой отрасли до 2030 года, ускорению работы по выявлению кредитного рейтинга АО "Узбекнефтегаз".
Даны соответствующие поручения по принятию необходимых документов касательно обсужденных на совещании вопросов и своевременной реализации обозначенных мероприятий.