Innovatsion gʻoyalarni ilm-fan va sanoatga keng tatbiq etish – islohotlar samaradorligining bosh mezoni
9460 27-May, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 44 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-may kuni poytaxtimizning Olmazor tumanida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Talabalar shaharchasiga bordi. Bu yerda har yili minglab yosh mutaxassis hayotga yoʻllanma oladi.
Joriy yilda Talabalar shaharchasida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Yoʻl va yoʻlaklar taʼmirlanib, yoritish ustunlari, oʻrindiqlar oʻrnatildi, 400 oʻrinli avtoturargoh qurildi. Hududga koʻp yillik va mavsumiy gullar, manzarali daraxt koʻchatlari oʻtqazildi.
Bugungi kunda Talabalar shaharchasida Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universiteti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Maʼnaviyat va maʼrifat markazi binolari, kollej va litseylar, sport majmualari joylashgan. Ikki universitetda qariyb 25 ming talaba tahsil oladi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan shaharcha hududining boshlanishida, "Beruniy" metro bekati yonida Beruniy maydoni barpo etildi. Abu Rayhon Beruniyning Texnika universiteti oldidagi haykali shu yerga koʻchirilib, atrofi obodonlashtirildi. Bular oʻziga xos majmua hosil qilib, Talabalar shaharchasi ilmiy salohiyatining yana bir ramzi boʻldi.
Davlatimiz rahbari bu yerda olib borilgan ishlarni koʻzdan kechirdi. Alloma haykalining Talabalar shaharchasi ostonasiga qoʻyilishi mamlakatimizda ilm-fanga qaratilayotgan eʼtibor ramzi boʻlib, bugungi yoshlarda ulugʻ ajdodlar bilan faxrlanish tuygʻusini kuchaytirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Prezidentimiz 2017-yil 2-dekabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi binosi qurilishi bilan tanishib, mamlakatimizda yetakchi soha va tarmoqlarni rivojlantirish, innovatsion gʻoya va texnologiyalarni ishlab chiqarishga keng joriy etish yuzasidan zarur koʻrsatmalar bergan edi. Bugungi kunda bu borada izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Vazirlik ilmiy-tadqiqot va innovatsiya faoliyatining istiqbolli yoʻnalishlarini aniqlash, xorijning yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan ixtisoslashgan ilmiy-eksperimental laboratoriyalar, texnoparklar va boshqa innovatsion tuzilmalar tashkil etish, zamonaviy ilm-fan yutuqlarini ishlab chiqarishga joriy qilish yuzasidan tizimli chora-tadbirlarni koʻrmoqda.
Vazirlikda iqtisodiyot tarmoqlarining innovatsion ehtiyojlarini oʻrganish, yoshlar innovatsion gʻoyalarini qoʻllab-quvvatlash xizmatlari, masofaviy taʼlim kurslari yoʻlga qoʻyiladi. Yangi ishlanma va texnologiyalar namoyishi, startap loyihalar iqtidorli yoshlarda ilmiy-tadqiqot koʻnikmalarini shakllantirishda yordam beradi.
Binoning birinchi qavatida kutubxona, amfiteatr, xoll, koʻrgazmalar zali joylashadi. Yuqori qavatlarda kovorking va startap hududlar, internet laboratoriyalar, anjumanlar zallari boʻladi. Aerokosmik laboratoriya, ustaxona, reklama agentligi ham tashkil etiladi.
Vazirlikni bejiz Talabalar shaharchasiga joylashtirmadik. Bu yerdagi oliy oʻquv yurtlarida minglab iqtidorli yoshlar, tadqiqotchilar, olimlar ilmiy ish bilan mashgʻul. Ularning ilmiy izlanishlarini qoʻllab-quvvatlab, har bir sohada yangilik yaratish kerak. Innovatsion rivojlanish vazirligi bu borada ilmiy markaz, baza boʻlishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Vazirlik bogʻining dizayni ham yangicha asosda ishlab chiqilgan boʻlib, bu yerga kelganlar miniatyurali innovatsiyalar bilan tanishish imkoniga ega boʻladi. Boqqa internet tarmogʻiga ega oʻrindiqlar, quyosh panelli yoritkichlar, havo tozalash ustunlari, mobil uskunalarni quvvatlovchi qurilmalar oʻrnatiladi, bruschatkali yoʻlaklar tunda oʻzini oʻzi yoritadi.
Shu yerda vazirlik va Jarayonlarni avtomatlashtirish milliy assotsiatsiyasi – NAPA tomonidan xorijiy markazlar bilan hamkorlikda tashkil etilishi rejalashtirilgan innovatsion texnopark taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Ushbu texnoparkda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini oʻrganayotgan va bu sohada ishlayotganlar uchun innovatsion gʻoyalarini ilgari surish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida maqbul muhit va infratuzilma yaratiladi.
Yangi texnologiyalar yaratish va transfer qilish uchun vazirlikka koʻmakchi sifatida "NAPA Team" masʼuliyati cheklangan jamiyati tashkil etilmoqda. Ushbu korxona innovatsion gʻoyalarni pishitib, ularni startap mahsulotga aylantiradi va kelgusida mamlakatimiz iqtisodiyotiga yoʻnaltiradi. Hisob-kitoblarga koʻra, ushbu faoliyatdan yiliga 1 million dollarlik eksport daromadi koʻrish koʻzda tutilmoqda.
Prezidentimiz innovatsion gʻoyalar oʻz oʻzidan ishlab chiqarishga yetib bormasligini, buning uchun mablagʻ, xaridor topish zarurligini taʼkidladi. Xitoyning "Huawei" kompaniyasi bilan hamkorlikda tajribadan oʻtgan innovatsiyalarni jalb etish, xorijda ish yuritayotgan salohiyatli tadqiqotchilarni chaqirish va ularni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur topshiriqlar berdi.
Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universitetida Prezidentimiz oliy taʼlim sohasini yanada rivojlantirish, kadrlar tayyorlash sifatini oshirish, ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini kengaytirish boʻyicha amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan loyihalar, mazkur oliy taʼlim dargohini rivojlantirish boʻyicha ustuvor yoʻnalishlar taqdimoti bilan tanishdi.
Kadrlar tayyorlash sohalari tarkibiy tuzilishi loyihasida yoshlarni oliy oʻquv yurtlariga yanada koʻproq qamrab olish boʻyicha batafsil maʼlumot berildi. 2018-2019 oʻquv yilida mamlakatimiz oliy oʻquv yurtlariga 96 ming 950 talaba qabul qilingan boʻlsa, 2019-2020 oʻquv yilida 123 ming 170 nafar yigit-qiz oʻqishga jalb etiladi. Bu koʻrsatkichni 2022-2023 oʻquv yilida 180 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan.
Oliy taʼlimga innovatsiya investitsiyalarini – xorijiy taʼlim-ilm texnologiyalarini jalb etish borasida ham keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, 2018-yilda yurtimizda Rossiyaning 2, Janubiy Koreyaning 2, Latviyaning 1 oliy taʼlim muassasasi filiallari tashkil etildi. Joriy yilda Hindistonning 2, Rossiyaning 2 va AQSHning 1 oliy taʼlim muassasasi filiali talabalarni qabul qiladi. Ulardagi taʼlim jarayoniga 832 nafar xorijiy mutaxassis jalb etilgan.
Prezidentimizga muhandis-texnik kadrlar tayyorlash, taʼlim mazmunini kompetensiyalar (amaliy koʻnikmalar) asosida tubdan oʻzgartirish, pedagogik taʼlimning yangi modelini joriy etish, oliy taʼlim muassasalari faoliyatini "Universitet – 3.0" konsepsiyasi asosida tashkil etish, AKT va taʼlim texnologiyalari integratsiyasini taʼminlash loyihalari boʻyicha maʼlumot berildi.
Bizga son emas, sifat kerak. Bunga erishish uchun esa xorij tajribasini yaxshilab oʻrganish zarur. Qaysi davlat kadrlar tayyorlashga alohida eʼtibor qaratsa, oʻsha yutadi. Ilmiy asoslangan tajriba asosida kadrlar tayyorlash tizimini yoʻlga qoʻyish eng muhim vazifamizdir, dedi davlatimiz rahbari.
Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universiteti ilmiy-pedagogik faoliyati va kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirishga oid rejalar taqdimoti ham oʻtkazildi. Besh yillik kompleks dastur ishlab chiqib, universitet faoliyatini rivojlantirish va uning xalqaro reytinglarda munosib oʻrin egallashini taʼminlash boʻyicha topshiriqlar berildi. Universitet huzuridagi litseyni tabiiy va aniq fanlarga ixtisoslashtirish, yetuk mutaxassislarga ehtiyoj ortib borayotganini inobatga olib, yangi fakultetlar tashkil etish zarurligi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston Milliy universiteti kutubxonasida oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari, akademiklar, olimlar, yosh tadqiqotchilar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda ilmiy-tadqiqot ishlarini tijoratlashtirish, kadrlar tayyorlash va ularni moddiy, ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash masalalari haqida soʻz bordi.
Mamlakatimizni innovatsion rivojlantirish, 2030-yilga qadar Global innovatsiya indeksida ilgʻor 50 mamlakat qatoridan joy egallash boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilayotgani taʼkidlandi. Buning uchun, eng avvalo, ilm-fan sohasining meʼyoriy-huquqiy asosini mustahkamlash maqsadida "Fan toʻgʻrisida" qonun loyihasi ishlab chiqildi. Qolaversa, oʻtgan qisqa davr mobaynida ilmiy-tadqiqot ishlarini tijoratlashtirish va samaradorligini oshirishga qaratilgan qarorlar qabul qilindi.
Natijada innovatsion ishlanmalarni amaliyotga tatbiq etish boʻyicha qiymati 151 milliard soʻmlik 55 loyihani amalga oshirish uchun qulay zamin yaratildi. Fanlar akademiyasining Umumiy va noorganik kimyo instituti tomonidan zamonaviy ilm-fan yutuqlari asosida ishlab chiqilgan oddiy superfosfat hamda mahalliy xomashyodan faollashtirilgan koʻmir olish texnologiyasi shular jumlasidandir. Oʻsimlik moddalari kimyosi institutining "Ferulen" va "Flanorin" preparatlari, Bioorganik kimyo institutida "Rutan" dori vositasi substansiyasi, Yadro fizikasi instituti olimlari tomonidan yaratilgan suvni kimyoviy tozalash uskunasi ham bunga yaqqol misoldir.
Bu ishlarning samaradorligini yanada oshirish maqsadida 450 ishlanma va 90 ta tarmoq muammolari yechimlarini qamrab olgan "Buyurtmachi-tadqiqotchi-investor" maxsus portali ishga tushirilib, tijorat banklari bilan 19 yangi startap korxona tashkil etilgan.
Bularning barchasi import oʻrnini bosuvchi tovarlar ishlab chiqarishga sharoit yaratmoqda. Takror va takror taʼkidlash joiz: yangi fikr va yangi gʻoyaga, innovatsiyaga tayangan davlat har doim yutadi va rivojlanadi. Shuning uchun, birinchidan, import oʻrnini bosadigan va ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga qaratilgan ilmiy ishlanmalarni koʻpaytirish kerak. Bu – masalaning bir tomoni. Ikkinchi tomoni esa ushbu ishlanmalar mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalarni qiziqtirishi va xaridorgir boʻlishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimizning kelasi yildan ilmiy muassasalarni toʻgʻridan-toʻgʻri davlat byudjetidan moliyalashtirishga oʻtkazish taklifi olimlar tomonidan qizgʻin qoʻllab-quvvatlandi.
Uchrashuvda arxeologiya sohasini yanada rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Oʻzbekiston arxeologlari tomonidan soʻgʻdiy hukmdorlar qarorgohi xarobalari boʻlgan "Kofir-qalʼa" yodgorligida yogʻoch panno – soʻgʻd sanʼatining noyob namunasi, Fargʻona vodiysidagi Axsikentda X asrda pishiq gʻishtdan tunnel shaklida qurilgan yer osti suv taʼminoti tizimi topilgani yurtimiz tarixi naqadar buyuk ekanidan dalolat berishi eʼtirof etildi. Mutasaddilarga arxeologiyani rivojlantirish boʻyicha alohida davlat dasturini qabul qilish yuzasidan topshiriq berildi.
Termit hasharoti asosan sellyuloza, yaʼni yogʻochni kemirib, aholi turar joylari, madaniy-tarixiy obidalar, strategik ahamiyatga ega obyektlar, bino va inshootlarga jiddiy zarar yetkazadi. Zoologiya institutiga termitlarga qarshi kurashish boʻyicha olib borilayotgan izlanishlarni yanada takomillashtirish toʻgʻrisida koʻrsatmalar berildi.
Izlanuvchan olimlarni ragʻbatlantirish maqsadida ilmiy ishlanma yaratgan tadqiqotchiga doktorlik va uni amaliyotga tatbiq etgan izlanuvchiga tayanch doktorlik ilmiy darajasini beradigan binar (ikkitalik) himoya tizimini joriy qilish, byudjet mablagʻlari hisobidan stajyor-tadqiqotchilar institutini hamda yurtimiz biologik xilma-xilligini oʻrganadigan dala-tajriba stansiyalari tashkil etish tavsiya qilindi.
Keyingi yillarda ilm-fan va taʼlim sohasi xodimlari izchil ragʻbatlantirib kelinmoqda. Ilmiy xodimlarning maoshi oʻtgan yil 1-sentyabrdan oʻrtacha 25, joriy yil 1-yanvardan 20 foiz oshirilgan edi, 1-iyuldan esa yana 25 foiz koʻtariladigan boʻldi.
Prezidentimiz ushbu amaliy choralarning mantiqiy davomi sifatida joriy yil 1-sentyabrdan barcha davlat tashkilotlarida ilmiy-pedagogik faoliyat bilan shugʻullanayotgan, taʼlim va ilm-fan sohasida mehnat qilayotgan fan nomzodlarining maoshiga 30 foiz, fan doktorlari uchun esa 60 foiz ustama haqi belgilashni taklif qildi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzurida tashkil etiladigan Yoshlar akademiyasi ham ilm-fan vakillarini qoʻllab-quvvatlashga xizmat qiladi. Ushbu akademiyaga innovatsion fikrlaydigan iqtidorli talabalar va 40 yoshgacha boʻlgan olimlar, tashabbuskor yoshlar aʼzo boʻladi. Akademiyada sunʼiy intellekt, qayta tiklanadigan energiya manbalari, robot texnikasi va mexatronika, farmatsevtika, biotexnologiya, dasturlash, sanoat dizayni, 3D modellashtirish kabi yoʻnalishlarda ilmiy ishlar olib boriladi.
Prezidentimiz va Vazirlar Mahkamasining oliy taʼlim tizimini isloh qilish, kadrlar tayyorlash jarayonini yanada jadallashtirish boʻyicha qarorlari va "yoʻl xaritasi" tasdiqlangan. Mazkur hujjatlar ijrosi doirasida oliy taʼlim muassasalarining yirik ishlab chiqarish korxonalari, davlat tashkilotlari, tadbirkorlik subyektlari, ilmiy-tadqiqot institutlari va markazlari bilan hamkorligi yoʻlga qoʻyildi. Natijada tashkilot va korxonalarning 4 mingdan ortiq malakali amaliyotchi-mutaxassislari oliy oʻquv yurtlarining taʼlim jarayoniga jalb etilgan.
Shuningdek, keyingi 2 yil davomidagi xalqaro hamkorlik natijasida mamlakatimizda yangi oliy taʼlim muassasalari faoliyati yoʻlga qoʻyildi, 30 dan ortiq oʻquv yurtida xorijiy oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda kadrlar tayyorlanmoqda.
Oliy taʼlim tizimini zamonaviy usullar yordamida samarali boshqarish, sohada moddiy-texnik bazani kuchaytirish, oʻquv-metodik ishlarni takomillashtirish boʻyicha jiddiy choralar koʻrishimiz zarur. Iqtisodiyot tarmoqlarining real ehtiyojidan kelib chiqib, oliy taʼlim tizimini rivojlantirishning strategiyasini belgilash, davlat taʼlim standartlari va malaka talablarini qayta ishlab chiqish, talabalarning malakaviy amaliyotini samarali tashkil etish lozim, dedi Prezident.
Uchrashuvda pedagog kadrlar malakasini oshirish va ularni tabaqalashtirgan holda ragʻbatlantirish tizimini joriy etish haqida ham soʻz yuritildi. Oliy taʼlim vazirligi magistratura talabalarini Fanlar akademiyasining mos yoʻnalishdagi ilmiy-tadqiqot institutlarida stajirovka oʻtashini yoʻlga qoʻyish, tabiiy fanlar va muhandislik yoʻnalishlaridagi magistratura talabalarini byudjet hisobidan davlat buyurtmasi asosida tayyorlashni yoʻlga qoʻyish zarurligi taʼkidlandi.
Oliy taʼlim muassasalari talabalari oʻrtasida oʻtkaziladigan fan olimpiadalari tizimini takomillashtirish, gʻoliblarni munosib taqdirlash va ragʻbatlantirish, xususan, mamlakat miqyosidagi gʻoliblarni tegishli mutaxassisliklar boʻyicha magistraturaga, xalqaro olimpiada gʻoliblarini esa keyinchalik doktoranturaga ham sinovsiz qabul qilish choralarini koʻrish belgilandi. Moliyaviy barqaror oliy oʻquv yurtlarini oʻzini oʻzi moliyalashtirish tizimiga bosqichma-bosqich oʻtkazish lozimligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev olim va pedagoglarning ijtimoiy sharoitlarini yaxshilash masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
Uchrashuvda akademiklar, oliy oʻquv yurtlari rektorlari va talaba yoshlar soʻzga chiqib, taʼlim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yuzasidan fikr-mulohazalarini bildirdi.
Oʻzbekiston Milliy universiteti matematika fakulteti 4-bosqich talabasi Sardor Bozorboyev yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatdan keng foydalanish zarurligini taʼkidlab, talaba va oʻquvchilar fan olimpiadalari oʻtkazish tizimini yanada takomillashtirishga qaratilayotgan eʼtibordan mamnun ekanligini bildirdi.
Sardor matematika boʻyicha oʻtkazilgan xalqaro olimpiadalarda 4 oltin, bittadan kumush va bronza medalini qoʻlga kiritgan.
– Taʼlim tizimiga eʼtibor samarasini yoshlarimiz turli tanlov va xalqaro olimpiadalarda qoʻlga kiritayotgan yutuqlar misolida ham koʻrish mumkin, – dedi S.Bozorboyev. – Biz, yoshlar yaratilgan imkoniyat va imtiyozlardan unumli foydalanib, yurtimiz dovrugʻini yanada yuksaltiramiz, ulugʻ allomalarning munosib vorislari ekanimizni isbotlaymiz.
Prezidentimiz Sardor kabi izlanuvchan, zukko, bilimdon yoshlar yurtimiz kelajagi ekanini taʼkidlab, unga avtomashina sovgʻa qildi.
Maʼlumki, davlatimiz rahbarining topshirigʻiga asosan Toshkent shahri hududidan oqib oʻtuvchi Chirchiq daryosi, kanal va kollektorlar sohillarida noqonuniy qurilmalarni bartaraf etish va hududlarni obodonlashtirish yuzasidan "yoʻl xaritasi" tasdiqlangan.
Prezidentimiz 2018-yil 9-fevral kuni Olmazor tumanida boʻlib, kanallar boʻyini obodonlashtirish, aholining dam olishi uchun qulay sharoitlar yaratish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Bugun bu yerda koʻrkam madaniyat va maʼrifat maskani bunyod boʻldi. "Damashi" kanalining 2,5 kilometr qismi qirgʻoqlari betonlashtirilib, "Soy boʻyi" sayilgohi barpo etildi.
Kanal qirgʻogʻi 7 lotga boʻlinib, ularda tadbirkorlik subyektlari tomonidan ham restoranlar, dam olish maskanlari, kovorking markazi, fitness klubi va boshqa bir qator obyektlar hamda jahonga mashhur Eyfel va Piza minoralari, Minorai kalon, Luvr piramidasi va boshqa shunga oʻxshash obyektlar maketlari barpo etildi.
Davlatimiz rahbari kovorking markazi va undagi tikuvchilik korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bir paytlar bu yerlar qanday tashlandiq joy edi. Hammamiz shunday yashashga oʻrganib qolgan edik. Bir yil ichida qilingan ishlar samarasini koʻrib turibmiz. Obodlik bor joyda qut-baraka boʻladi. Bu yer nafaqat hordiq chiqaradigan joy, balki maʼnaviyat va maʼrifat maskaniga ham aylanadi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Obodonlashtirish ishlari boʻyicha buyurtmachi – Toshkent shahar hokimligining "Yagona buyurtmachi xizmati" injiniring kompaniyasi. Bosh loyihachi – "Prime tower group" MCHJ. Bosh pudratchi sifatida esa "Inter building" MJCH ish olib bordi.
Abdulla Qodiriy va Choʻlpon nomidagi kutubxonalar, Nuroniylar maskani, "Yoshlar mehnat guzari" ham avvalgi tashrifning amaliy natijalaridir.
Kutubxona boy kitob fondi va axborot texnologiyalari bilan taʼminlangan. Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy kutubxonasi bilan elektron tarzda bogʻlangan.
Nuroniylar maskanida faxriylar oʻz vaqtini mazmunli oʻtkazishi, salomatligini mustahkamlashi uchun barcha sharoit yaratilgan.
Davlatimiz rahbari kutubxonalar va Nuroniylar maskanini koʻzdan kechirdi. Mahalliy aholi vakillari, oqsoqollar bilan suhbatlashdi.
Shayxontohur tumanidan oqib oʻtuvchi "Katta Kalkauz" kanalidan suv oladigan "Damashi" Olmazor tumanining Nurafshon koʻchasidan boshlanadi. Uning umumiy uzunligi 7,36 kilometrni tashkil etadi.
Prezidentimizga "Soy boʻyi" sayilgohi va hudud atrofidagi Oltinsoy, Qichqiriq va Taraqqiyot mahallalarida jamoat tartibi va xavfsizligini taʼminlash tizimi haqida maʼlumot berildi. Davlatimiz rahbari bu tizimni Toshkent shahrining barcha tumanlarida joriy qilish, jinoyatchilikning oldini olishda ilm va tahlil asosida ishlash zarurligini taʼkidladi.
Kanal va uning atrofidagi hududning ozodaligi hamda sanitariya holati Toshkent shahar va Olmazor tumani hokimliklarining maxsus ishchi guruhi tomonidan muntazam nazorat qilib boriladi. Xususan, "Toza kanal" kampaniyasi tadbirlari boshlanganidan shu kunga qadar qirgʻoqboʻyi hududida 136 noqonuniy qurilmalar aniqlanib, ularning 133 tasi bartaraf etildi. Bu boradagi ishlar davom etmoqda.
Davlatimiz rahbarining Olmazor tumaniga avvalgi tashrifi shunday xayrli natijalarga olib keldi. Ishonch bilan aytish mumkinki, galdagi tashrif chogʻida belgilangan vazifalar, berilgan topshiriqlar yanada yangi marralarni egallashga yoʻl ochadi.

Широкое внедрение инновационных идей в науку и промышленность – главный критерий результативности реформ
9390 27 мая, 2019 Распечатать Скачать (PDF 132 Kb)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 мая ознакомился с созидательной работой и крупными проектами, осуществляемыми в Алмазарском районе города Ташкента.
Глава государства посетил Студенческий городок. Здесь ежегодно путевку в самостоятельную жизнь получают тысячи молодых специалистов.
В нынешнем году в Студенческом городке осуществлена широкомасштабная созидательная работа. Отремонтированы дороги и тротуары, установлены осветительные приборы, скамейки. Построена автостоянка на 400 мест. Посажены многолетние и сезонные цветы, саженцы декоративных деревьев.
На сегодняшний день в Студенческом городке расположены Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство инновационного развития, Центр духовности и просветительства, колледжи и лицеи, спортивные комплексы. В двух университетах обучаются около 25 тысяч студентов.
По инициативе Президента при входе в городок, рядом со станцией метро "Беруни", создана площадь Беруни. Сюда с территории Технического университета перенесен памятник Абу Райхону Беруни, благоустроена прилегающая территория. Все это образовало уникальный комплекс, который стал очередным олицетворением научного потенциала Студенческого городка.
Глава государства ознакомился с осуществленной работой. Отмечалось, что установление на подступах к городку памятника великому мыслителю является символом внимания, уделяемого в нашей стране развитию науки, и будет способствовать усилению у молодежи чувства гордости великими предками.
В ходе посещения Студенческого городка 2 декабря 2017 года Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства здания Министерства инновационного развития и дал необходимые указания по инновационному развитию в стране ведущих сфер и отраслей, широкому внедрению инновационных идей и технологий в производство. На сегодняшний день осуществляется последовательная работа в данном направлении. Министерством предпринимаются системные мероприятия по выявлению перспективных направлений научно-исследовательской и инновационной деятельности, созданию совместно с ведущими зарубежными научно-исследовательскими учреждениями специализированных научно-экспериментальных лабораторий, технопарков и других инновационных структур, внедрению современных научных достижений в производство.
В министерстве будут проводиться исследования по изучению потребностей отраслей экономики в инновациях, оказываться услуги по поддержке инновационных идей молодежи и дистанционному обучению. Выставки новых разработок и технологий, стартап-проектов будут способствовать формированию научно-исследовательских навыков у молодежи.
На первом этаже здания будут расположены библиотека, амфитеатр, холл, выставочный зал. На верхних этажах - зоны для коворкинга и стартапов, интернет-лаборатории, конференц-залы. Будут организованы также аэрокосмическая лаборатория, мастерская, рекламное агентство.
Мы неспроста размещаем это министерство в Студенческом городке. В вузах здесь трудятся и обучаются тысячи одаренных молодых людей, исследователей, ученых. Необходимо привлекать и поддерживать их, создавать инновации в каждой сфере. В этом плане Министерство инновационного развития должно выступать научным центром, базой, сказал Шавкат Мирзиёев.
Дизайн парка министерства также разработан на основе новейшего подхода, здесь посетители получат возможность ознакомления с миниатюрными инновациями. В нем будут установлены скамейки с доступом к сети Интернет, осветительные приборы на солнечных батареях, воздухоочистительные столбы, зарядные устройства для мобильных телефонов, светодиодная брусчатка.
Здесь состоялась презентация инновационного технопарка, возводимого министерством и Национальной ассоциацией по автоматизации процессов - NAPA совместно с зарубежными центрами.
В целях расширения возможностей для продвижения инновационных идей лицами, которые изучают информационно-коммуникационные технологии и трудятся в этой сфере, в технопарке будут созданы благоприятная среда и инфраструктура.
Для создания и трансфера новых разработок в помощь министерству создается общество с ограниченной ответственностью "NAPA Team". Данное предприятие будет заниматься доработкой инновационных идей, преобразованием их в стартап-продукты и направлением в дальнейшем в экономику. По предварительным подсчетам, от этой деятельности планируется получить 1 миллион долларов экспортной прибыли в год.
Шавкат Мирзиёев отметил, что инновационные идеи сами по себе не внедряются в производство, для этого необходимо найти средства и покупателя. Дал указания по внедрению совместно с китайской компанией "Huawei" апробированных инноваций, привлечению в нашу страну и поддержке потенциальных зарубежных исследователей в области информационных технологий.
В Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека Президент ознакомился с презентацией планируемых к реализации проектов по дальнейшему развитию сферы высшего образования, повышению качества подготовки кадров, расширению интеграции науки и производства, приоритетных направлений по развитию данного высшего учебного заведения.
В проекте по структуре сфер подготовки кадров дана подробная информация о еще более широком охвате молодежи высшими учебными заведениями. В 2018/2019 учебном году в высшие учебные заведения приняты 96 950 студентов, в 2019/2020 году к учебе будут привлечены 123 170 юношей и девушек. В 2022/2023 учебном году планируется доведение данного показателя до 180 тысяч.
Осуществляется широкомасштабная работа по привлечению в сферу высшего образования инновационных инвестиций – зарубежных научно-образовательных технологий. В том числе в 2018 году в нашей стране открылись филиалы 2 российских вузов, 2 южнокорейских вузов, а также 1 латвийского вуза. В нынешнем году будет осуществляться прием студентов в филиалы 2 индийских, 2 российских и 1 вуза США. В них в образовательный процесс вовлечены 832 зарубежных специалиста.
Президенту дана информация о подготовке инженерно-технических кадров, кардинальном изменении содержания образования на основе компетенций (практических навыков), внедрении новой модели педагогического образования, организации деятельности высших учебных заведений на основе концепции "Университет – 3.0", проектах по обеспечении интеграции ИКТ и образовательных технологий.
Важно не количество, а качество. Чтобы достичь этого, необходимо изучить зарубежный опыт. Для страны, где уделяется особое внимание подготовке кадров, прогресс неминуем. Налаживание системы подготовки кадров на основе научно обоснованного опыта является нашей самой важной задачей, сказал глава государства.
В Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека состоялась презентация, посвященная планам по совершенствованию научно-педагогической деятельности и системы подготовки кадров. Даны поручения по разработке пятилетней комплексной программы и обеспечению на ее основе укрепления научно-педагогического потенциала университета и занятию им достойного места в международных рейтингах. Отмечалось, что действующий при вузе лицей следует специализировать на естественные науки, с учетом растущей потребности в квалифицированных специалистах необходимо открыть в университете новые факультеты.
В библиотеке Национального университета Узбекистана состоялась встреча с руководителями высших учебных и научно-исследовательских учреждений, академиками, учеными, молодыми исследователями. На ней шла речь о коммерциализации результатов научных исследований, подготовке кадров, их материальной и социальной поддержке.
Подчеркивалось, что осуществляется широкомасштабная работа по инновационному развитию страны и по ее вхождению к 2030 году в число 50 передовых стран мира по рейтингу Глобального инновационного индекса. Для этого, прежде всего в целях укрепления нормативно-правовых основ сферы науки, был разработан законопроект "О науке". К тому же, за прошедший короткий период были приняты постановления, направленные на коммерциализацию и повышение эффективности научно-исследовательских работ.
В результате в рамках реализации инновационных разработок на практике заложен благоприятный фундамент для реализации 55 проектов стоимостью 151 миллиард сумов. Технология, разработанная на основе передовых достижений науки Институтом общей и неорганической химии Академии наук по получению обычного суперфосфата и активированного угля из местного сырья, - из их числа. Ярким тому примером являются препараты "Ферулен" и "Фланорин", созданные учеными Института химии растительных веществ, субстанция лекарственного средства "Рутан" - учеными Института биоорганической химии, прибор по химической очистке воды - учеными Института ядерной физики.
В целях дальнейшего повышения эффективности работ в данном направлении запущен специальный портал "Заказчик-исследователь-инвестор", вобравший в себя 450 разработок и решения 90 проблем отрасли, совместно с коммерческими банками организованы 19 новых стартап-предприятий.
Все это создает благоприятные условия для производства импортозамещающих товаров. Следует вновь и вновь отметить: государство, которое опирается на новые взгляды и идеи, инновации, всегда будет развиваться. Поэтому необходимо увеличить научные разработки, нацеленные на импортозамещение и локализацию продукции. Это – одна сторона вопроса. А с другой стороны, - эти разработки должны привлечь внимание отечественных производителей и пользоваться большим спросом на рынке, сказал глава государства.
Предложение Президента о внедрении со следующего года финансирования научных учреждений напрямую из Государственного бюджета было горячо поддержано учеными.
На встрече особое внимание уделялось дальнейшему развитию археологии. Подчеркивалось, что на руинах резиденций согдийских правителей - в городище Кофир-кала узбекскими археологами были обнаружены уникальный образец согдийского искусства - деревянное панно, в Ахсикенте в Ферганской долине - построенная в Х веке подземная система водоснабжения из жженного кирпича в виде тоннеля, что свидетельствует о великой истории нашей страны. Ответственным лицам даны поручения по принятию отдельной государственной программы по развитию археологии.
Термиты в основном грызут целлюлозу, то есть древесину, тем самым серьезно повреждают жилые дома, культурно-исторические памятники, объекты стратегического значения, здания и сооружения. Институту зоологии даны указания по дальнейшему совершенствованию исследований по борьбе с термитами.
В целях стимулирования ученых рекомендовано внедрение системы присуждения бинарных (двойных) ученых степеней: доктора - исследователю, создавшему научную разработку, и базового доктора - соискателю, внедрившему разработку в практику. Предложено также внедрить институт подготовки стажеров-исследователей за счет бюджетных средств и организовать опытные полевые станции, которые будут изучать биологическое разнообразие нашей страны.
В последние годы усиливается забота о работниках сферы науки и образования. Размер заработной платы научных работников повысился в среднем на 25 процентов с 1 сентября прошлого года, еще на 20 процентов - с 1 января текущего года, ожидается повышение еще на 25 процентов с 1 июля.
В качестве логического продолжения этих практических мер Президент предложил с 1 сентября текущего года определить надбавки к заработным платам кандидатам наук, занимающимся научно-педагогической деятельностью в государственных организациях, в размере 30 процентов, докторам наук - в размере 60 процентов.
Организуемая при Министерстве инновационного развития Молодежная академия тоже будет способствовать поддержке представителей науки. Ее членами станут молодые люди с инновационным мышлением и инициативные ученые в возрасте до 40 лет. В академии будет проводиться научная работа по направлениям: искусственный интеллект, источники возобновляемой энергии, робототехника и мехатроника, фармацевтика, биотехнологии, программирование, промышленный дизайн, 3D-моделирование.
Президентом и Кабинетом Министров приняты постановления и "дорожная карта" по реформированию системы высшего образования, дальнейшей активизации процесса подготовки кадров. В рамках реализации этих документов налажено сотрудничество вузов с крупными производственными предприятиями, государственными организациями, субъектами предпринимательства, научно-исследовательскими институтами и центрами. В результате более 4 тысяч квалифицированных специалистов-практиков организаций и предприятий вовлечены в образовательный процесс высших учебных заведений.
В результате налаженного за последние 2 года международного сотрудничества в стране начали действовать новые высшие учебные заведения. Более чем в 30 вузах подготавливаются кадры совместно с зарубежными высшими учебными заведениями.
Нам необходимо принять действенные меры по управлению системой высшего образования при помощи современных методов, укреплению материально-техническую базы сферы, совершенствованию учебно-методической работы. Исходя из реальных потребностей экономических отраслей определить стратегию развития системы высшего образования, переработать государственные образовательные стандарты и квалификационные требования, эффективно организовывать профессиональную практику студентов, сказал Президент.
На встрече говорилось о внедрении системы повышения квалификации педагогических кадров и их поощрения путем дифференциации. Отмечалась необходимость налаживания стажировки студентов магистратуры Министерства высшего образования в научно-исследовательских институтах Академии наук по соответствующим направлениям, подготовки студентов магистратуры по естественным наукам и инженерии на основе государственного заказа за счет бюджетных средств.
Намечены меры по совершенствованию системы предметных олимпиад среди студентов высших учебных заведений, достойному награждению и поощрению победителей, в частности, последующему принятию без тестирования победителей конкурсов республиканского масштаба в магистратуру по соответствующей специальности, победителей международных олимпиад - в докторантуру. Также отмечена необходимость поэтапного перехода финансово стабильных вузов на систему самофинансирования.
Шавкат Мирзиёев обратил особое внимание на вопросы улучшения социальных условий для ученых и педагогов.
На встрече выступили академики, ректоры вузов, студенты, они высказали свои мнения о реформах, проводимых в системе образования, проблемах и путях их устранения.
Студент 4-го курса математического факультета Национального университета Узбекистана Сардор Бозорбоев отметил необходимость эффективного использования создаваемых для молодежи возможностей, удовлетворительные отзывы студентов и учащихся о внимании, уделяемом совершенствованию системы проведения предметных олимпиад.
На международных олимпиадах по математике Сардор завоевал 4 золотых, по одной серебряной и бронзовой медали.
- Результаты внимания, уделяемого развитию системы образования, можно видеть на примере достижений нашей молодежи на различных конкурсах и международных олимпиадах, - сказал С.Бозорбоев. – Мы, молодежь, эффективно используя предоставляемые возможности и льготы, будем приумножать авторитет страны, докажем, что мы - достойные преемники великих мыслителей.
Президент отметил, что такие, как Сардор, активные, обладающие глубокими знаниями молодые люди - это будущее страны, и подарил ему автомашину.
Как известно, согласно поручению главы государства была утверждена "дорожная карта" по сносу незаконных построек в водоохранных зонах реки Чирчик, каналов и коллекторов, протекающих в Ташкенте, и благоустройству этих территорий.
В ходе посещения Алмазарского района 9 февраля 2018 года Президент дал указания по благоустройству берегов каналов, созданию благоприятных условий для отдыха населения.
Сегодня здесь появился живописный центр культуры и просветительства. Выполнено бетонирование 2,5 километра канала "Дамаши", возведена набережная "Сой буйи".
Территория набережной канала была разделена на семь лотов, где субъектами предпринимательства также были возведены различные рестораны, зоны отдыха, коворкинг-центр, фитнес-клуб и другие объекты, а также макеты известных в мире объектов, таких как Эйфелева и Пизанская башни, Минарет Калян, пирамида Лувра и другие.
Глава государства ознакомился с коворкинг-центром и деятельностью действующего при нем швейного предприятия.
Когда-то это место было заброшенным. Сейчас мы видим результаты работы, выполненной в течение года. Где царят чистота и порядок, там и благоденствие. Это место станет не только местом отдыха, но и очагом культуры и просветительства, сказал Шавкат Мирзиёев.
Заказчиком по выполнению благоустроительных работ стала инжиниринговая компания "Ягона буюртмачи хизмати" хокимията города Ташкента. Главной проектной организацией выступило ООО "Prime tower group", главным подрядчиком - ООО "Inter building".
Практическим результатом предыдущего посещения также являются библиотеки имени Абдуллы Кадыри и Чулпана, комплекс "Нуронийлар маскани", "Ёшлар мехнат гузари".
Библиотеки располагает богатым книжным фондом и информационными технологиями. Установлена электронная связь с Национальной библиотекой имени Алишера Навои.
В комплексе "Нуронийлар маскани" созданы все необходимые условия для содержательного досуга и укрепления здоовья ветеранов и аксакалов.
Глава государства осмотрел эти библиотеки и комплекс "Нуронийлар маскани". Побеседовал с местными жителями, аксакалами.
В канал "Дамаши" вода поступает из канала "Катта Калкауз", который протекает через Шайхонтахурский район и начинается с улицы Нурафшан Алмазарского района. Его общая протяженность составляет 7,36 километра.
Президенту дана информация о системе обеспечения общественного порядка и безопасности в парке "Сой бўйи" и прилегающих к нему махаллях Олтинсой, Кичкирик и Тараккиёт. Глава государства отметил необходимость внедрения этой системы во всех районах города Ташкента, работы на основе науки и анализа при предотвращении преступности.
Регулярный контроль за чистотой и санитарным состоянием канала и прилегающей к нему территории будет осуществляться специальной рабочей группой при хокимиятах города Ташкента и Алмазарского района. В частности, в рамках кампании "Чистый канал" на сегодняшний день на территории набережной было выявлено 136 незаконных построек, снесены 133 из них. Работа в данном направлении продолжается.
Предыдущий визит Президента в Алмазарский район повлек за собой эти благие результаты. Можно с уверенностью утверждать, что задачи и поручения, поставленные в ходе нынешнего визита, откроют широкие возможности для достижения новых, еще более высоких рубежей.