"Obod qishloq" dasturi – amalda
Bugungi kunda mamlakatimizning barcha yo'lsozlari qatori Samarqanddagi yo'lchilar "Obod qishloq" Davlat dasturi ijrosi bo'yicha sezilarli ishlarni amalga oshirishmoqda.
Jumladan, Samarqand viloyati Nurobod tumanidagi Jom qishlog'ida ham yo'l qurish va ta'mirlash ishlari jadallik bilan davom etmoqda. Dastur bo'yicha mazkur qishloqda 28 km ichki yo'l va ko'chalar ta'mirlanib, uning 8 km qismi asfalt-beton qoplamali bo'lishi ko'zda tutilgan bo'lib, bugungi kunda uning 3,5 km qismi nihoyasiga yetkazildi.
Bundan tashqari 4n513i avtomobil yo'lini "Baxt" ko'chasi bilan tutashtiruvchi yangi ko'prik ochilib, foydalanishga topshirildi. Uzunligi – 16, eni – 6 metrdan iborat bщlib, ikki tomonlama piyodalar yo'lakchasiga ega mazkur ko'prik qishloqdagi 23-maktab o'quvchilari uchun o'ziga sovg'a bo'lib, avvallari ular maktabga uzoq aylanma yo'llar orqali borishardi. 17 kun ichida foydalanishga topshirilgan ko'prikning umumiy qiymati 406 mln. so'mni tashkil etdi.
Ma'lumot o'rnida aytish kerakki, Dastur asosidagi ishlar Respublikaning boshqa hududlarida ham davom etmoqda. Bugungi kunda "Obod qishloq" dasturi doirasida 583 km ichki yo'l va ko'chalar ta'mirlandi va qayta qurildi.

Во исполнение программы "Обод кишлок"
На сегодняшний день как по всей Республике, так и в Самаркандской области продолжаются работы по ремонту и реконструкции автомобильных дорог по исполнению Государственной программы "Обод кишлок" ("Благоустроенное село").
В том числе, в селе Жом Нурабадского района работы идут по полному масштабу. По программе предусмотрены ремонтные работы на 28 км внутренних дорог и улиц, в том числе 8 км с асфальто-бетонным покрытием, на сегодняшний день завершены 3,5 км.
Помимо того, между автомобильной дорогой 4н513и и улицей "Бахт" введен в эксплуатацию новый мост – общей длиной 16 м, который имеет проезжую часть с двусторонним движением, ширина моста более 6 метров, также по обеим сторонам имеется 2 пешеходных тротуара. Он введен в эксплуатацию в течение 17 дней, общая стоимость составляет 406 млн. сумов. Мост стал для учеников 23-школы настоящим подарком.
Надо отметить, что по Государственной программе ведутся огромные работы по этому направлению, так на сегодняшний день по стране ремонтированы и реконструированы 583 км внутренних дорог и улиц.