Oila charog'boni, jamiyat ko'rki
Bahorning ilk kunlarida xotin-qizlar bayramining nishonlanishida ham ajib bir ramziy ma'no borga o'xshaydi. Zero, bahor ham, ayol ham go'zallik, nafosat ifodasidir.
Shu kunlarda butun mamlakatimiz bo'ylab 8-mart – Xotin-qizlar kuni umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanmoqda.
Poytaxtimizda o'tgan bayram tadbiriga Qoraqalpog'iston Respublikasi, barcha viloyatlar va Toshkent shahridan turli sohalarda mehnat qilayotgan ilg'or ayollar taklif etildi.
Bayram ishtirokchilari Mustaqillik va ezgulik monumenti – Baxtiyor ona haykali poyiga gullar qo'ydi. Poytaxtimizda amalga oshirilgan ulkan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi. O'zbek Milliy akademik drama teatrida "Iymon" spektaklini tomosha qildi.
"Navro'z" davlat qabullar uyida 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo'lib o'tdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tadbirda ishtirok etib, mamlakatimiz xotin-qizlarini ushbu ayyom bilan tabrikladi.
Davlatimiz rahbari adabiyot, san'at, fan, ta'lim, madaniyat, sport sohalarida erishgan alohida yutuqlari uchun Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlangan 15 qizga ana shu yuksak mukofotlarni tantanali ravishda topshirdi.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofotining bu yilgi sohibalari – Toshkent shahri Mirobod yengil sanoat va servis kasb-hunar kolleji o'quvchisi, 2016-yilgi Olimpiya o'yinlari ishtirokchisi Nigora Tursunqulova, Qoraqalpoq davlat universiteti qoshidagi 1-akademik litsey o'quvchisi Ayjamal Karamatdinova xotin-qizlarning jamiyat hayotidagi faolligini yanada oshirish borasida ko'rsatayotgan e'tibori uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Tadbirda qatnashgan onaxonlar, diniy ma'rifat va ma'naviy-axloqiy tarbiya masalalari bo'yicha maslahatchilar, xotin-qizlar tashkilotlari, turli vazirlik va idoralar vakilalari, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindorlari to'kin dasturxon atrofida suhbat qurdi.
O'zbekiston xalq shoirlari Iqbol Mirzo, Mahmud Toir, Sirojiddin Sayyid onalarga, ayollarga bag'ishlangan she'rlaridan  o'qidi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari, Respublika Xotin-qizlar qo'mitasi raisi T.Norboyeva mamlakatimizda inson manfaatlarini ta'minlash, ayollarning turmush sharoitlarini yaxshilash, salomatligini mustahkamlash, qobiliyat va intilishlarini ro'yobga chiqarish borasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli ishlar yuksak samaralar berayotganini ta'kidladi.
Birinchi Prezidentimizning 2004-yil 25-mayda qabul qilingan "O'zbekiston Xotin-qizlar qo'mitasi faoliyatini qo'llab-quvvatlash borasidagi qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni ushbu tuzilma ishini takomillashtirish, ayollar hayotidagi rolini oshirish, mahallalardagi ma'naviy muhitni mustahkamlash, sog'lom oilalarni shakllantirishda muhim omil bo'ldi.
2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, davlat va jamiyat boshqaruvidagi o'rnini kuchaytirish, xotin-qizlar, kasb-hunar kollejlari bitiruvchi qizlarining bandligini ta'minlash, ularni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish, oila asoslarini yanada mustahkamlash bo'yicha kompleks chora-tadbirlar belgilangan. "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturida ham xotin-qizlar masalasiga alohida e'tibor qaratilgan.

Keepers of hearth and home
It is kind of symbolic that International Women's Day is celebrated in early spring. Both spring and women embody beauty and elegance.
These days 8 March International Women's Day is being widely celebrated as a national holiday throughout the country.
An event has been held in the capital city. Prominent women working in various spheres in the Republic of Qoraqalpoghiston, the regions and the city of Tashkent were invited to the event.
Participants in the event laid flowers at the monument of independence and kindness, the Happy Mother sculpture. They familiarized themselves with great improvement and construction work carried out in the capital city. They also saw a play entitled "Iymon" (faith) at the Uzbek National Academic Drama Theatre.
A festive event has been held in the "Nowruz" state function house on the occasion of 8 March International Women's Day.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the festive event and congratulated the country's women and girls on this holiday.
15 girls were found to be deserving of a high state award for their special achievements in such spheres as literature, art, science, education, sport and culture.
The Head of State conferred Zulfiya state awards on these 15 girls.
This year's laureates of Zulfiya state awards, Nigora Tursunqulova, a student of the light industry and services vocational college in Mirobod district of Tashkent city, a participant in the 2016 Olympic Games; Ayjamal Karamatdinova, a student of academic lyceum No 1 under the Qoraqalpogh state university; sincerely expressed gratitude to the President for the care and attention being given to further raising the activeness of women and girls in the life of society.
Mothers, advisers on religious enlightenment, morality and education issues, representatives of women's organizations, various ministries and departments and Zulfiya state award laureates held conversations over a generous dinner.
People's poets of Uzbekistan, Iqbol Mirzo, Mahmud Toir and Sirojiddin Sayyid read out poems devoted to mothers and women.
T.Norboyeva, the chairperson of the Women's Committee of the republic and deputy prime minister, said that large-scale work being carried out in this country to ensure the observance of human interests, to improve women's living conditions and health and to make it possible for them to realize their talent was giving high results.
The First President's decree dated 25 May 2004 "On additional measures to support the activity of the Women's Committee of Uzbekistan" was an important factor in improving the work of this committee, in raising women's status in society, in strengthening the moral climate in neighbourhoods and in the formation of healthy families.
In the 2017-2021 action strategy for five priority areas of the development of the Republic of Uzbekistan, a whole range of measures are specified to raise the socio-political activeness of women, strengthen their role in society and state administration, ensure the employment of women, girls and graduates of vocational colleges, widely attract them to entrepreneurial activities and strengthen family values. Special attention is also given to women's issues in the Year of Dialogue with the People and Human Interests state programme.