Oq uyda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tantanali kutib olindi
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan rafiqasi bilan 2018-yil 15-may kuni ilk rasmiy tashrif bilan Vashingtonga keldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 16-may kuni Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidentining rasmiy qarorgohida bo'lib o'tdi.
Oq uyda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp kutib oldi.
Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasi va Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatilganiga 25 yil bo'ldi. O'tgan davrda O'zbekiston va AQSH o'rtasida aloqalar turli sohalarda jadal rivojlanib, so'ng yillarda Prezidentlar ikki marta - 2017-yil may oyida Saudiya Arabistonining Ar-Riyod shahrida o'tgan arab-musulmon mamlakatlari va AQSH sammiti va 2017-yilning sentyabr oyida BMT Bosh assambleiyasining 72-sessiyasi doirasida uchrashib, mamlakatlarimiz o'rtasidagi mavjud aloqalar va istiqboldagi rejalar xususida suhbatlashgan edi. Shuningdek, 2017-yilda O'zbekiston va AQSH rahbarlarining telefon orqali muloqoti bo'lib o'tdi.
Muloqotlarda davlat rahbarlari dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashdilar. Mintaqaviy xavfsizlikni ta'minlash, Afg'onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish, xalqaro terrorizm, ekstremizm va radikalizmga qarshi kurash masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
AQSH Prezidenti O'zbekistonning mintaqa mamlakatlari bilan yaxshi qo'shnilik munosabatlarini rivojlantirish va kooperatsiyani faollashtirishga qaratilgan, Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan ochiq va konstruktiv tashqi siyosati va faol sa'y-harakatlarini har doim qo'llab-quvvatlab kelgan.
O'zbekiston bilan Amerikaning strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, ayniqsa, mintaqaviy va xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta'minlash borasidagi dolzarb masalalar bo'yicha ikki davlat rahbarlarining yondashuvlari mushtarakligi mamlakatlarimiz o'rtasidagi keng qamrovli munosabatlarni izchil rivojlantirish uchun mustahkam asos bo'lib xizmat qilmoqda.
O'tgan vaqt davomida O'zbekiston va AQSH davlatlari o'zaro anglashuv, hurmat va ikki tomonlama manfaatdorlik tamoyillariga asoslangan strategik sheriklik ruhidagi munosabatlarni rivojlantirish yo'lida muhim qadamlarni qo'ydi.
Ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishning istiqbolli rejalarini birgalikda ko'rib chiqish maqsadida Prezident Donald Tramp O'zbekiston rahbariga AQSHga rasmiy tashrif bilan kelishni taklif qildi.
O'zbekiston Prezidenti tomonidan qabul qilingan bu taklif oliy darajadagi muloqotlarning yangi davrini boshlab berdi.
Tashrifning birinchi kuni ikki davlat rahbarlarining tor doiradagi uchrashuvlari bilan boshlandi.
Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga AQSHga kelish taklifini qabul qilgani uchun minnatdorlik bildirib, ikki mamlakat o'rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy gumanitar sohalarda aloqalarni yanada rivojlantirish, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik sohasidagi umumiy maqsadlarni amalga oshirishda birgalikda ishlashdan mamnun ekanligini qayd etdi.
- Amerika Qo'shma Shtatlari O'zbekiston Respublikasi va uning qo'shni davlatlari suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini, shuningdek, Sizning Markaziy Osiyoni yanada taraqqiy ettirish va o'zaro hamjihatligini mustahkamlashga yo'naltirilgan sa'y-harakatlaringizni qo'llab-quvvatlaydi, -dedi Donald Tramp.
Donald Tramp O'zbekiston Prezidentining mintaqaviy yondashuvga doir tashabbusini qo'llab-quvvatlashi, iqtisodiyot, jumladan, Afg'oniston bilan savdo aloqalarini rivojlantirishini qayd etdi.
O'z navbatida Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston delegatsiyasiga ko'rsatilgan yuksak ehtirom uchun minnatdorlik bildirdi.
- O'tgan davrda o'zaro do'stlik va sheriklik munosabatlarida mustahkam poydevor yaratildi. 2017-yilda bo'lgan uchrashuv va telefon muloqotida muhokama etilgan masalalarni bugun maromiga yetkazishva yangi,ko'p qirrali hamkorligimizni jadal rivojlantirishda yangi qadam bo'ladideb o'ylayman, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - O'zbekiston va AQSHdagi Prezident saylovlaridan keyin mamlakatlarimiz munosabatlari yangi bosqichga ko'tarildi. Bugun qabul qilinadigan "O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari: strategik sheriklik yangi davrining boshlanishi" nomli Qo'shma bayonot o'z nomi va mohiyati bilan ko'p narsani anglatadi. Tomonlarning uzoq kelajakka mo'ljallangan intilishlaridan dalolat beradi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz tashqi siyosatining fundamental prinsip va konseptual asoslari o'zgarmasdan qolishini alohida ta'kidladi. O'zbekiston Respublikasi Amerika Qo'shma Shtatlari bilan an'anaviy munosabatlarni saqlash, har tomonlama hamkorlikni izchil mustahkamlash va rivojlantirishning qat'iy tarafdoridir.
Prezidentimizning AQSHga rasmiy tashrifi tafsilotlari jahonning eng nufuzliommaviy axborot vositalarida keng yoritilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo'shma Shtatlariga rasmiy tashrifi davom etmoqda.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was solemnly met in the White House
As previously reported, on May 15, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Washington, DC on the first official visit at the invitation of the President of the United States of America Donald Trump.
The main events of the visit took place on May 16 at the official residence of the President of the United States of America.
President of the United States of America Donald Trump met the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the White House.
25 years have passed since the establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and the United States of America. Over the past period, bilateral ties have developed consistently in all directions. In recent years, the Presidents have met twice – in May at the Arab Islamic American summit in Riyadh, Saudi Arabia, and in September, within the framework of the 72nd session of the UN General Assembly in New York. During these meetings they discussed the current state of relations between the two countries and plans for the future. In 2017, telephone conversation between the leaders of the two countries has also taken place.
During those meetings, the heads of states discussed issues of development of bilateral relations, exchanged views on current issues of regional and international importance of mutual interest. Particular attention was paid to issues of ensuring security in Central Asia, resolving the situation in Afghanistan, countering international terrorism, extremism and radicalism.
The US President expressed support for Uzbekistan's open and constructive foreign policy, its active efforts aimed at developing good-neighborly relations and strengthening cooperation between the countries of the region, creating an atmosphere of peace and stability in Central Asia.
Similarity of views and approaches of the heads of states in issues of further development of strategic partnership between Uzbekistan and the United States of America, especially on ensuring peace and security on a regional and international scale, serves as a solid basis for consistent development of full-scale relations between the two countries.
Over the past time, Uzbekistan and the United States have made important steps towards development of relations in the spirit of strategic partnership based on mutual understanding, respect and mutual interest.
President Donald Trump invited President Shavkat Mirziyoyev to pay an official visit to the United States to discuss future plans for expanding bilateral cooperation. The proposal, accepted with satisfaction by the President of Uzbekistan, marked the beginning of a new era of high-level dialogue.
The first day of the visit began with a meeting of the heads of the two states in a narrow circle.
President of the United States Donald Trump thanked the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for accepting the invitation to visit the USA and expressed his joy at working together on further strengthening political, trade, economic, cultural and humanitarian ties between the two countries, achieving common goals in the field of regional security and stability.
– The United States supports efforts aimed at strengthening sovereignty, independence and territorial integrity of the Republic of Uzbekistan and its neighbors, as well as further development of Central Asia and strengthening good-neighborliness in the region, – said Donald Trump.
Donald Trump noted that he supports the initiatives and approaches of the President of Uzbekistan in the regional policy, including on development of trade relations with Afghanistan.
Shavkat Mirziyoyev, in turn, expressed gratitude for the high respect shown to the delegation of Uzbekistan.
– Over the past time, a solid foundation for relations of friendship and partnership has been created. I think that this visit will become a good opportunity to further develop issues discussed during the meetings and telephone conversation held in 2017, as well as to take our multifaceted cooperation to a new level, – said Shavkat Mirziyoyev. – After the Presidential Elections in Uzbekistan and the USA, relations between our countries have risen to a new level. The Joint Statement to be adopted today "Uzbekistan and the United States of America: the beginning of a new era of strategic partnership" speaks for itself: our aspirations are aimed at a long-term perspective.
Shavkat Mirziyoyev noted the invariability of fundamental principles and conceptual bases of Uzbekistan's foreign policy. Uzbekistan is a firm supporter of preservation of traditional relations with the United States of America, the consistent strengthening and development of comprehensive cooperation.
Details of the official visit of the President of Uzbekistan to the USA are widely covered by authoritative world media.
The official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States continues.