9075 17-Avgust, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 166 Kb)
Davlatimiz rahbari mehmonni mamlakatimizga tashrifi bilan qutlab, O'zbekiston Koreya Respublikasi bilan strategik sheriklik munosabatlarini yuksak qadrlashini va bu munosabatlarni yanada mustahkamlashga alohida e'tibor qaratishini ta'kidladi. Islom Karimov ushbu tashrif o'zaro manfaatli hamkorlikni, ayniqsa, davlat boshqaruvini yanada takomillashtirish va "Elektron hukumat"ni joriy etish sohasidagi aloqalarni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etishiga ishonch bildirdi.
2.jpg
Koreya Respublikasi Prezidenti Pak Kin Xening 2014-yil iyun oyida Toshkentga va O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning 2015-yil may oyida Seulga davlat tashriflari mamlakatlarimiz o'rtasidagi keng ko'lamli hamkorlikning har tomonlama, avvalo, iqtisodiy sohada izchil rivojlanishiga yangi sur'at bag'ishladi. Ushbu tashriflar yakuniga ko'ra yuzdan ortiq hujjat, jumladan, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, texnologik va moliyaviy sohalarda hamkorlikka oid umumiy qiymati 9,5 milliard AQSh dollaridan ziyod bo'lgan bitimlar imzolangan.
Janubiy Koreya O'zbekistonning asosiy investitsiyaviy va texnologik hamkorlaridan. Mamlakatimizning ko'p yillik ishonchli sheriklari – Janubiy Koreyaning "JiEm-Koreya", "Korean Eyr", "KOGAZ", "Lotte", "JiEs", "Posko-Deu", "Samsung", "Shingdong", "Kolon" kabi yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikda neft-gaz, elektrotexnika, to'qimachilik sohalari, qurilish materiallari va farmatsevtika preparatlari ishlab chiqarish borasida yirik investitsiyaviy loyihalar amalga oshirilgan va bu hamkorlik izchil davom etmoqda.
Koreya Respublikasining O'zbekiston iqtisodiyotiga yo'naltirgan to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalari hajmi 7 milliard dollardan oshdi. Mamlakatimizda Janubiy Koreya investitsiyasi ishtirokida tashkil qilingan 440 korxona faoliyat yuritmoqda, 77 kompaniyasi vakolatxonalari ochilgan.
Koreya Respublikasi Bosh vaziri Xvan Gyo Anning joriy yil may oyida O'zbekistonga tashrifi chog'ida Surg'il koni negizida Ustyurt gaz-kimyo majmuasi ochilgani va bu zavod mamlakatlarimiz o'rtasidagi investitsiyaviy hamkorlikning amaldagi ifodasi bo'lganini alohida ta'kidlash darkor.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi hamkorlik doirasida Janubiy Koreyaning texnik ko'magida O'zbekiston Respublikasida "Elektron hukumat" tizimini joriy etish, ushbu soha mutaxassislarini o'qitish va malakasini oshirish bo'yicha loyiha hayotga tatbiq etildi. "LG CNS" kompaniyasi bilan 2014-yil iyun oyida imzolangan hamkorlik to'g'risidagi memorandumga muvofiq tashkil etilgan "LG CNS O'zbekiston" qo'shma korxonasi "Elektron hukumat" tizimi hamda mamlakatimiz iqtisodiyotining real sektori uchun axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar ishlab chiqish borasida faoliyat yuritmoqda.
Xon Yun Suk samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, Koreya Respublikasi O'zbekiston Respublikasi bilan keng ko'lamli va o'zaro manfaatli hamkorlikni har tomonlama rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

9116 17 авг., 2016 Распечатать Скачать (PDF 243 Kb)
Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов 17 августа в резиденции Оксарой принял министра государственного управления и внутренних дел Республики Корея Хон Юн Сика.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства отметил, что в Узбекистане высоко ценят и придают приоритетное значение дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства с Республикой Корея. Также Ислам Каримов выразил уверенность в том, что настоящий визит будет способствовать расширению взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего, в сфере дальнейшего совершенствования государственного управления и внедрения "Электронного правительства".
2.jpg
Государственные визиты Президента Республики Корея Пак Кын Хэ в Ташкент в июне 2014 года и Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в Сеул в мае 2015 года придали мощный импульс всестороннему развитию полномасштабного взаимодействия между двумя государствами, прежде всего, в экономической сфере.
По итогам этих двух визитов подписано свыше 100 двусторонних документов, включая соглашения в сфере торгово-экономического, инвестиционного, технологического и финансового сотрудничества на общую сумму более 9,5 миллиарда долларов США.
Южная Корея является одним из основных инвестиционных и технологических партнеров Узбекистана. Совместно с "ДжиЭм-Корея", "Кореан Эйр", "КОГАЗ", "Лотте", "ДжиЭс", "Поско-Дэу", "Самсунг", "Шингдонг", "Колон" и многими другими ведущими южнокорейскими компаниями, как надежными традиционными многолетними партнерами, реализованы и реализуются крупные инвестиционные проекты в нефтегазовой, электротехнической, текстильной отраслях, по производству новых видов строительных и отделочных материалов, высокоэффективных фармацевтических препаратов.
В настоящее время объем прямых инвестиций Республики Корея в экономику Узбекистана превысил 7 миллиардов долларов. В нашей стране успешно функционируют 440 предприятий с участием южнокорейских инвестиций, аккредитованы представительства 77 компаний.
Стоит особо отметить, что в ходе визита Премьер-министра Южной Кореи Хван Ге Ана в Узбекистан в мае текущего года состоялось открытие Устюртского газохимического комплекса на базе месторождения Сургиль, ставшего настоящим символом узбекско-корейского инвестиционного сотрудничества.
В рамках сотрудничества в сфере ИКТ с привлечением технического содействия южнокорейской стороны реализован проект по внедрению системы "Электронного правительства" в Республике Узбекистан с организацией обучения и повышения квалификации специалистов в этой сфере. В соответствии с Меморандумом о сотрудничестве с компанией "LG CNS", подписанным в июне 2014 года, создано и действует совместное предприятие по разработке информационных систем и программных продуктов для системы "Электронное правительство" и реального сектора экономики в Республике Узбекистан – "LG CNS Узбекистан".
Хон Юн Сик выразил искреннюю признательность главе нашего государства за теплый прием и отметил готовность Южной Кореи всесторонне развивать полномасштабное и взаимовыгодное партнерство с Узбекистаном.