8420 22-Noyabr, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 363 Kb)
Qator yillar mobaynida Osiyo taraqqiyot bankining investitsiyalari O'zbekistondagi talay sohalar qatori, avtomobil yo'llari qurilishi va ta'mirida ham muvaffaqiyatli joriy etib kelinmoqda.
Xususan, bugungi kunda mazkur xalqaro moliyaviy institutning – mamlakatimizdagi A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lining 87 km qismida (150 mln. AQSh dollari) hamda "Qarshi-Shahrisabz-Kitob" avtomobil yo'lining 77 km qismida (198 mln. AQSh dollari) rekonstruksiya ishlari uchun – umumiy hisobda jami 348 mln. AQSh dollari miqdoridagi kredit mablag'lari jalb etilgan. Ayni vaqtda yangi loyihalar ham ko'rib chiqilmoqda.
Poytaxtimizdagi "Miran" mehmonxonasida, O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi hamda Osiyo taraqqiyot banki hamkorligida tashkil etilgan seminar ham – hamkorlik dalili. Seminarning birinchi kuni – "Yo'llarni baholash bo'yicha xalqaro dasturlar"ga hamda ikkinchi kuni esa "Intellektual transport tizimlari" mavzulariga bag'ishlandi.
Butunjahon sog'liqni saqlash tashkilotining ma'lumotlariga ko'ra, dunyo bo'yicha yiliga 1 milliondan ziyod inson – sodir bo'layotgan yo'l-transport hodisasi oqibatida hayotdan ko'z yummoqda. Achinarlisi, bu raqam yildan-yilga kamayib borayotgani yo'q.
O'tkazilgan seminarning asosiy maqsadi – yo'l harakatlaridagi xavfsizlikni baholash darajasini o'rganish va tahlil qilish, yo'llardagi xavfsizlikni oshirish bo'yicha investitsion rejalarni ishlab chiqish, yo'l sohasiga intellektual transport tizimlarini joriy etish kabi masalalarni muhokama etishdan iborat bo'ldi.

Сотрудничество с АБР
На протяжении многих лет инвестиции Азиатского банка развития успешно внедрялись в строительстве и реконструкции автомобильных дорог в Узбекистане.
В частности, на сегодняшний день были профинансированы такие проекты, как "Реконструкция 87 км автодороги А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу на участке 228-315 км" (сумма проекта – 150 млн. долларов США) и  "Реконструкция 77 км автодороги по направлению "Карши-Шахрисябз-Китаб" (с суммой 198 млн. долларов США). В настоящее время рассматриваются и новые проекты.
Свидетельством сотрудничества является и семинар, прошедший в гостинице "Miran", организованный Государственным комитетом автомобильных дорог Узбекистана и Азиатским банком развития. Первый день мероприятия был посвящен Международной программе оценки дорог, а на второй день обсуждались вопросы по интеллектуальной транспортной системе региона, в том числе Узбекистана.
Статистика Всемирной организации здравоохранения свидетельствует о том, что больше 1 млн. человек погибает в результате ДТП и это не меняется с прошлых лет.
Целью семинара было – изучение оценки безопасности дорожного движения,  процесса, подготовка  инвестиционных планов по повышению безопасности дорожного движения и  внедрение интеллектуальных транспортных систем в дорожную отрасль.