OTB taklifi bo'yicha xalqaro ekspertning O'zbekistonda bo'lishiga doir
Osiyo taraqqiyot banki tomonidan qilingan murojaatga asosan O'zbekistondagi avtomobil yo'llari holatini o'rganish maqsadida, shu soha bo'yicha xalqaro ekspert hisoblangan – Filipp Jordon mamlakatimizda bo'ldi.
Xalqaro ekspert o'z safari chog'ida Respublikamiz hududidagi xalqaro ahamiyatga ega bo'lgan – A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lini, shuningdek, M-37 avtomobil yo'lining "Samarqand-Buxoro", M-39 avtomobil yo'lining "Toshkent–Samarqand" yo'nalishini, A-373 "Toshkent-O'sh" avtomobil yo'lini ko'zdan kechirdi.
Jarayon yakunlari bo'yicha F.Jordon qo'mita tizimidagi korxonalar mutasaddilari hamda loyiha tashkilotlari ishtirokida o'z taqdimotini o'tkazdi. Shuningdek, yo'llarda termoplastik chiziqlar yotqizish, yo'l chegaralarini, reflektor hamda ustunlarni yaxshilash va boshqa masalalarda o'z tavsiyalarini berdi.
Ma'lumot o'rnida aytish lozimki, Osiyo taraqqiyot banki – O'zbekistondagi yo'l qurilishi va rekonstruktsiyasi bo'yicha yirik sheriklardan biri hisoblanadi.

О пребывании международного эксперта по приглашению АБР
В соответствии с обращением Азиатского банка развития Узбекистан посетил международный эксперт по безопасности автомобильных дорог Филип Джордон с целью инспектирования автомобильных дорог страны.
В ходе пребывания международный эксперт в основном осуществил инспектирование автомобильных дорог международного значения, как А-380 "Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу", М-37 – по направлению "Самарканд-Бухара", М-39 – по направлению "Ташкент – Самарканд", А-373 "Ташкент-Ош".
По итогам инспектирования Ф.Джордон провел презентацию для специалистов комитета и проектных организаций, также, дал свои рекомендации – по обновлению термопластической разметки линий, улучшение кривых дорожных границ, а также рефлекторов на дорожных столбах и другое.
Для справки: АБР является одним из крупных партнёров по строительству и реконструкции автомобильных дорог в Узбекистане.