"O'zavtoyo'l" AK Boshqaruvining 2016 yil I yarim yillik yakunlari bo'yicha yig'ilishi
2016 yilning 26 iyul kuni "O'zavtoyo'l" AK majlislar zalida kompaniya boshqaruvining 2016 yil I yarim yillik yakunlari bo'yicha kengaytirilgan yig'ilishi bo'lib o'tdi. Yig'ilishda kompaniya tizimidagi hududiy bo'linmalar, sohaviy korxona va tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi. Yig'ilishni kompaniya boshqaruv raisi A.Abduvaliev olib bordi.
Dastlab, joriy yil davomida yo'l xo'jaligi korxonalari tomonidan avtomobil yo'llarini qurish, rekonstruktsiya qilish, ta'mirlash va saqlash ishlari Prezidentimiz va Hukumat tomonidan belgilab berilgan dasturlar doirasida olib borilayotgani xususida so'z yuritildi.
So'ng e'tiborni joriy yilning birinchi yarmida erishilgan natijalarga qaratildi. Yig'ilishda ta'kidlanganidek, "O'zavtoyo'l" kompaniyasi korxonalari tomonidan 2016 yilning I yarim yilligi davomida jami 575,0 mlrd.so'mlik yo'l qurilish, ta'mirlash, saqlash va tashqi pudrat ishlari bajarildi. Mazkur ko'rsatkich o'tgan yilning shu davriga nisbatan 110,2 % ni tashkil etdi.
Investitsiya dasturi bo'yicha joriy yilning I yarim yilligida jami 442,2 mlrd.so'm miqdoridagi rekonstruktsiya ishlari bajarilib, 157,6 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari to'liq rekonstruktsiya qilindi. Jumladan, O'zavtoyo'l kompaniyasi korxonalari tomonidan 182,8 mlrd.so'mlik yo'l ishlari bajarilib, 62,1 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilindi.
Mazkur ko'rsatkich shartnomaviy majburiyatga nisbatan 103,8%ni tashkil etdi.
Kapital ta'mirlash dasturi bo'yicha xalqaro, davlat va mahalliy ahamiyatdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarida "O'zavtoyo'l" kompaniyasi korxona va tashkilotlari tomonidan 44,6 mlrd.so'mlik yo'llarni mukammal ta'mirlash ishlari amalga oshirilib, 25,0 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi. Mazkur ko'rsatkich shartnomaviy majburiyatga nisbatan 106,2% ni tashkil etdi.
Shu bilan birga, kompaniya korxonalari tomonidan umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llarini joriy ta'mirlash va saqlash ishlari bo'yicha joriy yilning I yarim yilligida 324,0 mlrd.so'm miqdoridagi yo'l ishlari bajarildi. Jumladan, joriy ta'mirlash ishlarida – 208,3 mlrd.so'mlik, saqlash, qishki qarov va ko'kalamzorlashtirish ishlarida – 115,7 mlrd.so'mlik ishlar bajarildi, hamda 1040 km dan ortiq umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llarining holati yaxshilanishi ta'minlandi.
Shuningdek, hisobot davrida kompaniya korxona va tashkilotlari tomonidan jami 132 tayangi ish o'rinlari (I yarim yillik prognoziga nisbatan 121,1 %) ochilishi ta'minlandi.
Shu bilan bir qatorda, yig'ilishda tizim korxonalari tomonidan 2016 yilning II yarim yilligida amalga oshirilishi lozim bo'lgan dolzarb va ustuvor masalalarga to'xtalib o'tildi.
Xususan, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martdagi PQ-2313-sonli, hamda 2015 yil 25 dekabrdagi PQ-2458-sonli  qarorlari bilan belgilangan dastur doirasida hamda sohaga oid boshqa qarorlar ijrosini ta'minlash bo'yicha joriy yilning II yarim yilligida "O'aavtoyo'l" kompaniyasi tomonidan 375,2 mlrd.so'mlik rekonstruktsiya va kapital ta'mirlash ishlari bajarilishi rejalashtirilganiga alohida e'tibor qaratildi. Unga ko'ra joriy yilning ikkinchi yarmida:
- Investitsiya dasturi bo'yicha 280,1 mlrd.so'mlik,jami 114,2 km  uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilinadi;
- Kapital ta'mirlash dasturi bo'yicha 95,1mlrd.so'mlik, jami 81,9 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari to'la ta'mirlanadi.
- Shuningdek, kompaniya tizimidagi korxonalar tomonidan
154,0 mlrd.so'mdan ortiq joriy ta'mirlash va 97,4 mlrd.so'mlik ekspluatatsiya ishlari bajarilib, umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llarining texnik holati yaxshilab boriladi.
Yig'ilish davomida sohadagi yo'l qurilishi va uning ta'miridagi sifatga e'tibor qaratish, tizimdagi korxonalar tomonidan ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, pudratchi korxonalarga yonilg'i moylash mahsulotlarining yetkazib berilishi kabi masalalarga tanqidiy yondashilib, mavjud muammolarni ijobiy hal etish yo'llari muhokama qilindi.

Заседание правления АК "Узавтойул" по итогам 1 полугодия 2016 года
26 июля 2016 года в зале заседаний компании "Узавтойул" состоялось расширенное заседание правления АК "Узавтойул" по итогам деятельности компании за 1 полугодие 2016 года. В заседание принимали участие руководители структурных подразделений, территориальных управлений и подведомственных организаций компании. Заседание вел председатель правления компании А.Абдувалиев.
На заседании правления проанализированы итоги деятельности компании "Узавтойул" и его подразделений за 1 полугодие. Как отмечалось, за прошедший период 2016 года в дорогах общего пользования Республики велись работы по строительству, капитального и текущего ремонта, а также по эксплуатации на общую сумму 575,0 млрд. сумов, т.к. это - по сравнению аналогичного периода прошлого 2015 года составляет 110,2 %
По Инвестиционным программам за 2016 год, согласно контрактам и по утвержденному плану за I полугодие выполнены дорожные работы на общую сумму 442,2 млрд. сумов, и реконструированы 157,6 км автодорог. Предприятиями компании были выполнены работы дорожные работы на 182,8 млрд. Сум и реконструированы автомобильные дороги протяженностью 62,1 км.
Данный показатель по сравнению с обязательствами договора составил 103,8%.
Предприятиями и организациями компании "Узавтойул" при проведении капитального ремонта на автомобильных дорогах общего пользования международного и государственного значения, а также в улицах городов были осуществлены работы на 44,6 млрд. сумов и отремонтированы автомобильные дороги общего пользования протяжностью в 25,0 км, а также обязательство по договору были выполнены на 106,2%
В первом квартале 2016 года предприятиями компании по эксплуатации и текущему ремонту автомобильных дорог общего пользования за первое полугодие было обеспечено улучшение качества автомобильных дорог протяжностью в 1040 км на сумму в размере 324,0 млрд. сум.
В течении первого квартала предприятиями и организациями компании было обеспечено открытие всего 132 новых рабочих мест (по сравнению с прогнозами 175%).
На ряду с этим, на заседании были особо подчеркнуты актуальные и важнейшие вопросы, которые должны осуществляться предприятиями компании во втором полугодие текущего года. В частности, для реализации программы отмеченной постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 марта 2015 года № ПП-2313 и реализации ряда других решений во второй половине текущего года запланированы дорожные работы на 375,2 млрд. сум. В соответствии с этим в течении второго полугодия:
- согласно инвестиционной программе осуществятся дорожные работы объёмом на 280,1 млрд. сум и будут реконструированы отремонтированы автомобильные дороги общего пользования протяжностью в 114,2 км.;
- по капитальному ремонту будут выполнены работы объёмом на 95,1 млрд. сумов и полностью отремонтируются автомобильные дороги протяжностью в 81,9 км
А также, на автомобильных дорогах общего пользования ожидается результат выполнения работ по текущему ремонту на 154,0 млрд. сум и эксплуатации более чем на 97,4 млрд. сумов что гарантирует улучшение технического состояния автомобильных дорог.
На заседание правления критически оценены такие вопросы, как качество в строительстве и реконструкции автомобильных дорог, а также процессы модернизации производства в подразделениях компании, доставка подрядным предприятиям горюче-масляных продуктов и рассмотрены варианты положительного решения существующих проблем.