taraqqiy ettirish sanoatni jadal
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti I.Karimov tomonidan 2015 yilning 16 yanvarida Vazirlar Mahkamasining yil yakunlariga bag'ishlab o'tkazilgan yig'ilishida belgilab berilgan – O'zbekistonning iqtisodiy rivojlanish dasturidagi ustuvor yo'nalishlardan kelib chiqqan holda, 2015 yilda "O'zavtoyo'l" aktsiyadorlik kompaniyasi tomonidan bir qancha ijobiy ishlar amalga oshirildi.
Bajarilgan ishlar samarasi o'laroq, mamlakatimizda yo'l-transport infratuzilmasi kundan-kun taraqqiy etib bormoqda. Bunda, Prezidentimizning" 2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi to'g'risida"gi PQ-2313-sonli qarori dasturulamal bo'lib xizmat qildi. Ushbu qarorni so'zsiz bajarish maqsadida 2015 yil Investitsiya dasturi asosida avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish chora-tadbirlarining manzilli ro'yxati tasdiqlandi.
Rejaga ko'ra, "O'zavtoyo'l" kompaniyasi tizimidagi korxonalar tomonidan qurilishi belgilangan jami 143,4 km uzunlikdagi umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llarini rekonstruktsiya qilish uchun pudratchi korxonalar va Respublika yo'l jamg'armasi o'rtasida 35 ta ob'ekt bo'yicha 580,1 mlrd. so'mlik pudrat shartnomalari imzolandi. Ushbu shartnomalar bo'yicha jami 591,1 mlrd. so'm miqdoridagi rekonstruktsiya ishlari bajarilib, 149,7 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari to'liq rekonstruktsiya qilindi. Mazkur ko'rsatkich tuzilgan shartnomaviy majburiyatga nisbatan 102 % ni, 2014 yilga nisbatan 136 % ni tashkil etdi.
O'z navbatida, yo'l korxonalari tomonidan o'tgan yil davomida 168,6 mlrd. so'mlik kapital ta'mirlash ishlari bajarildi hamda 68 km uzunlikdagi yo'l kapital ta'mirlandi va belgilangan reja 102,2% ga bajarilishiga erishildi.
Shuningdek, 2015 yil davomida 670 km uzunlikdagi yo'lda 112 mlrd. so'mlik tashqi pudrat ishlari bajarilib, shundan 310 km uzunlikdagi ichki xo'jaliklararo qishloq avtomobil yo'llari va 240 km shahar ko'chalarida ta'mirlash ishlari olib borildi, 120 km uzunlikdagi namunali uy-joy massivlariga olib boruvchi yo'llar qurildi.
Bundan tashqari, 2015 yilda 42676 km uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini saqlash va joriy ta'mirlash ishlari uchun ajratilgan 528,5 mlrd. so'mlik mablag'lar to'liq o'zlashtirildi va bu orqali 6500 km dan ortiq umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llari holati yaxshilanishiga erishildi.
Sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish borasida ham 2015 yilda bir qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Kompaniya tizimidagi yirik sanoat va yordamchi ishlab-chiqarish xo'jalik korxonalari tomonidan 2015 yil davomida 243 mlrd. so'mlik, 2014 yilga nisbatan qiyosiy narxlarda 103,7% ga ortiq sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi. Jumladan, 2015 yil davomida 2 mln. tn asfaltbeton qorishmasi, 95,4 ming m3 temir beton mahsulotlari, 2,2 mln. m3 dan ko'proq yo'lbop inert materiallar ishlab chiqarildi.
Aholi bandligini ta'minlash maqsadida olib borilgan tizimli islohotlar natijasiga ko'ra, 2015 yil davomida kompaniya korxona va tashkilotlari tomonidan jami 293 ta yangi ish o'rinlari yaratilishi ta'minlandi va belgilangan prognoz ko'rsatkichi (180 ta) 162,8 % ga bajarilishiga erishildi.
Kompaniya tizimidagi korxonalarning moddiy-texnika bazasini rivojlantirish doirasida 2015 yil davomida 400 tadan ortiq yangi zamonaviy texnika tizim korxonalariga yetkazib berildi. Jumladan, ushbu texnikalarning 362 donasi Respublika yo'l jamg'armasi mablag'lari hisobidan, 48 donasi korxonalarning o'z mablag'lari, lizing va kredit mablag'lari hisobidan xarid qilindi.
O'z navbatida, yangi texnologiyalarni joriy etish jarayonida eng avvalo kadrlar malakasini oshirish muhim ahamiyat kasb etadi. Shundan kelib chiqqan holda, jahon amaliyotini o'rganish va mutaxassislarimizning bilimini oshirishga alohida e'tibor qaratilib, ularning Xitoy Xalq Respublikasi, Ispaniya, Gollandiya, Belgiya, Italiya, Germaniya, Angliya davlatlariga yuborilib, avtomobil yo'llarini qurish va ta'mirlash sohasidagi ilg'or ish uslublarini o'rganib kelishgani ayniqsa quvonarli.
2015 yil yakunlarini sarhisob qiladigan bo'lsak, kompaniyada amalga oshirilayotgan ishlar samarasi o'laroq, salmoqli yutuq va natijalarga erishilganligini e'tirof etish barobarida, istiqbolda keng ko'lamli islohotlarni amalga oshirishimiz zarurligi ham e'tiborga molikdir.
Joriy yilda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ishlarga to'xtaladigan bo'lsak, 2016 yil Investitsiya dasturiga muvofiq respublikamiz bo'yicha jami 1379,9 mlrd. so'mlik mablag'lar o'zlashtirilishi kutilmoqda. Jumladan:
- avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish ishlariga– 899,9 mlrd.so'm (512,9 km);
- shahar ko'chalari va xo'jaliklarga kirish avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish ishlariga – 340 mlrd. so'm;
- ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish ishlariga– 40 mlrd.so'm.
Umuman, 2016 yilning Investitsiya dasturida jami 61 ta ob'ekt kiritilgan bo'lib, shundan yangidan boshlanuvchi ob'ektlar soni 24 ta ni, o'tuvchi ob'ektlar soni 37 ta ni tashkil etadi.
Qilingan hisob-kitoblarga muvofiq 2016 yil davomida rejadagi rekonstruktsiya ishlarini bajarish bo'yicha tegishli tadbirlar belgilab olindi. Jumladan:
2016 yilning Investitsiya dasturi doirasida "O'zavtoyo'l" kompaniyasi korxonalari tomonidan 173,6 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari qurilishi rejalashtirilgan. Shundan joriy yilning I choragida 10 km uzunlikdagi yo'lning qurilish ishlari yakunlanishi kutilmoqda.
Shuningdek, 2016 yilda kompaniya korxonalari tomonidan 98 km uzunlikdagi umumiy foydalanuvdagi avtomobil yo'llari kapital ta'mirlanishi rejalashtirilgan. Joriy yilning I choragida 14 km uzunlikdagi yo'llarda kapital ta'mirlash ishlari yakunlanadi.
Kompaniyaning asosiy faoliyat turlaridan biri bo'lgan umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini saqlash, ta'mirlash ishlari uchun 2016 yil davomida 853,6 mlrd. so'mlik mablag'lar o'zlashtirilishi kutilmoqda. Joriy yilning I choragida esa saqlash va joriy ta'mirlash ishlari uchun 169,8 mlrd. so'mlik mablag'lar yo'naltirilishi kutilmoqda.
Yo'lsozlik sohasidagi barqaror iqtisodiy o'sish an'anasi barobarida aholini ish bilan ta'minlash va ularni ijtimoiy qo'llab-quvvatlash borasidagi ezgu ishlarni davom ettirish maqsadida, joriy yilda 180 ta yangi ish o'rinlarini yaratish prognozlashtirilgan. Joriy yilning I choragida 20 ta yangi ish o'rinlari yaratilishi kutilmoqda. Albatta, joriy yilda ham yangi ish o'rinlarini yaratish bo'yicha belgilangan rejani ortig'i bilan bajarish maqsad qilingan. Bu yurtimiz aholisining bandlik darajasi ko'tarilishi uchun ob'ektiv shart-sharoitlar yaratilayotganining yorqin misoli bo'la oladi.
"O'zavtoyo'l" kompaniyasi tomonidan avtomobil yo'llari ravonligi, harakat xavfsizligi va uzluksizligini ta'minlash maqsadida amalga oshirilayotgan islohotlarning nechog'lik ahamiyatli ekanligi hech birimiz uchun sir emas. Shuni inobatga olgan holda, kompaniyaning joriy yilda o'z oldiga qo'ygan reja va maqsadlari xalqimiz turmush farovonligining yanada yaxshilanishiga xizmat qilishiga ishonchimiz komildir.

"Развитие дорожно-транспортной
В 2015 году АК "Узавтойул" осуществил ряд положительных работ, исходя из приоритетных направлений экономической программы развития Узбекистана, определенной Президентом Республики Узбекистан И.Каримовым на заседании Кабинета Министров от 16 января 2015 года, посвященном итогам социально-экономического развития страны за прошлый год.
Благодаря результату выполненных работ, дорожно-транспортная инфраструктура в нашей стране развивается день за днем. Постановление Президента Республики Узбекистан от 6 марта 2015 года №ПП-2313 "О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы" послужила в этом директивой. В целях безусловного исполнения данного постановления по инвестиционным программам за 2015 год был утвержден адресный список мер по строительству и реконструкции автомобильных дорог.
По плану, предприятиями компании "Узавтойул" в автомобильных дорогах общего пользования было определено строительство и реконструкция 35 объектов протяженностью 143,4 км на сумму 580,1 млрд. сум. Согласно контрактам и по утвержденному плану за год выполнены дорожные работы на общую сумму 591,1 млрд. сумов, и реконструированы 149,7 км автодорог. Этот показатель составляет 102,% относительно договорного обязательства, 136% относительно данного периода прошлого года.
Дорожными предприятиями велись капитальные ремонтные работы на 168,5 млрд. сумов. Отремонтированы 68 км автомобильных дорог общего пользования. Тем самым перевыполнен поставленный план на 102,2%.
А также, за 2015 год были выполнены прочие подрядные работы на дорогах общей протяженностью 670 км, на сумму 112 млрд. сумов. Из них: проводились ремонтные работы во внутрихозяйственных сельских автомобильных дорогах (310 км) и улицах городов (240 км), построены подъездные дороги к массивам индивидуального жилья по типовым проектам (120 км).
Кроме этого, в 2015 году полностью освоены выделенные средства в размере 528,5 млрд сумов для проведения работ по текущему ремонту и содержанию дорог общего пользования протяженностью 42676 км. Благодаря этому, дорожникам удалось улучшить качества дорог общего пользования протяженностью 6500 км. И это составляет 132% по сравнению с 2014 годом.
В 2015 году также был выполнен ряд положительных работ по производству промышленной продукции. За год произвели 2 млн. тонн асфальтобетонной смеси, 95,4 тысяч м3 железо-бетонной продукции, свыше 2,2 млн. м3 инертных материалов. Всего предприятиями входящими в систему компании "Узавтойул" в течении 2015 года была произведена промышленная продукция на общую сумму 243 млрд сумов, что составляет 103,7% по сравнению с 2014 годом.
По итогам проведенных системных реформ в целях обеспечения занятости населения в 2015 году предприятиями и организациями компании было обеспечено создание 293 новых рабочих мест, что свидетельствует о выполнении прогноза на 162,8%.
По части развития материально-технической базы предприятий в системе компании за 2015 год было приобретено свыше 400 единиц современной техники. Из них 362 единиц были приобретены за счет средств Республиканского дорожного фонда, 48 единиц за счет собственных средств предприятий, лизинга и кредитных средств.
При процессе внедрения новых технологий, особое внимание уделяется повышению квалификации кадров в сфере дорожного строительства и изучению мирового опыта. В целях ознакомления процессом строительства и ремонта автомобильных дорог наши специалисты посетили Китайскую Народную Республику,  Испанию, Голландию, Италию, Германию, Англию, Бельгию и Нидерланды для обмена опыта и особенно радует что они ознакомились с передовыми технологиями и навыками работ.
Подводя итоги 2015 года, можно сказать о результативности всей проделанной работы. Тем не менее, в перспективе нас ожидают еще более широкомасштабные работы.
В нынешнем году, исходя из запланированных работ по инвестиционным программам за 2016 год по республике в целом, ожидается освоение средств, в размере 1379,9 млрд. сумов. Из них:
- на строительство и реконструкцию автомобильных дорог -899,9 млрд. сумов (512 км);
- на строительство и реконструкцию подъездных дорог к улицам города и  хозяйствам - 340 млрд. сумов;
- на модернизацию производственных мощностей – 40 млрд. сумов.
В целом, Инвестиционная программа 2016 года включает в себя всего 61 объект, 24 из которых вновь начинаемые объекты, а 37 являются переходящими объектами.
В течении 2016 года из запланированной работы отмечен ряд необходимых мероприятий. Например, по инвестиционным программам за 2016 год предприятиями компании "Узавтойул" запланировано строительство дорог протяженностью 173,6 км В первом квартале года ожидается окончание строительства на 10,0 км участка автодороги. Запланирован капитальный ремонт  98 км дорог общего пользования за текущий год. На первый квартал приходится 14,0 км из вышеуказанного.
На содержание и ремонт автомобильных дорог общего пользования, что является одним из основных видов деятельности компании, в 2016 году выделилось 853,6 млрд. сум. На первый квартал года это сумма составляет 169,8 млрд. сум.
Соблюдая традиции стабильного экономического роста в сфере дорожного строительства и в целях обеспечения занятности, социальной поддержки населения  в текущем году поставлена цель создания 180 новых рабочих мест. За первый квартал текущего года прогнозируется создать 20 новых рабочих мест. Исходя из благоприятных результатов реформ в данной сфере, поставлена цель перевыполнения данного плана. Это может стать ярким примером создаваемых благоприятных условий для обеспечения занятности населения нашей страны.
Нужно признать значимость проводимых работ компании "Узавтойул" в целях обеспечения ровности, качественности автомобильных дорог, которые будут служить для безопасности и непрерывности передвижения. Исходя из этого,можно быть уверенным в том, что цели и задачи компании текущего года так же будут служить во благо нашего народа и его благосостояния.