"O'zavtoyo'l" qo'mitasi raisi: "YTHlar yo'llarning torligidan emas, harakat noto'g'ri tashkil etilgani oqibatida yuz bermoqda"
9389 15-Oktyabr, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 27 Kb)
Namangan viloyati hokimi Xayrullo Bozorov O'zbekiston hukumati va Senatidan uzunligi 75 kilometr bo'lgan ikki polosali "Pungan—Namangan" yo'lini rekonstruksiya qilish va kengaytirish loyihasini qayta ko'rib chiqishni so'radi, deya xabar bermoqda "daryo.uz".
Xayrullo Bozorov 12-oktabr kuni Senatning 23-yalpi majlisidagi chiqishida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) 2013-yili Milliy avtomagistralning Namangan viloyatidan o'tgan qismi — "Toshkent—O'sh" (A-373) trassasining bir bo'lagini qurish uchun O'zbekistonga 220 million dollar miqdorida kredit taqdim etganini eslatib o'tdi.
Loyiha bo'yicha asfalt qoplamali ikki polosali yo'l sement-beton qoplamali to'rt harakatlanish bo'lagidan iborat yo'lga aylantirilishi kerak edi.
"Namanganga olib boradigan bitta asosiy yo'l bor. Bu dovondan tushgandan so'ng keladigan, uzunligi 75 kilometr bo'lgan 'Sadoqat—Angor' yo'li. Afsuski, mana shu asosiy yo'l ikki polosaligicha qolib ketdi. Yil sayin avtomobillar soni ortmoqda va yo'l ikki polosaliligicha qolgani bois, odamlar qurbon bo'layotgan avariyalar soni yildan yilga ko'paymoqda. Bu yo'l nafaqat Namangan shahri va Namangan viloyatini, balki Farg'ona viloyatining chegaradosh tumanlarini ham qolgan hududlar bilan bog'laydi", — deya ta'kidladi hokim.
Viloyat hokimining so'zlariga ko'ra, 2016-yili mazkur yo'lda transport oqimi sutkasiga 15—20 ming avtomobilni tashkil etgan bo'lsa, 2017-yilda ko'rsatkich 20—25 minggacha, 2018-yilda esa 30 minggacha ko'paygan, vaholanki yo'l kuniga 10—15 ming mashinani o'tkazish quvvatiga ega.
"Bugungi kunda bu yo'l bo'ylab ikki barobar ko'p mashina o'tyapti. Oqibatda 2019 yilning dastlabki to'qqiz oyida 33 ta YTH yuz berib, 19 kishi halok bo'ldi, 42 kishi tan jarohati oldi", — deya ma'lum qildi Xayrullo Bozorov.
Hokim ushbu yo'lni rekonstruksiya qilish va kengaytirish 2015—2019-yillarda yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish dasturiga kiritilganini eslatib o'tdi. Loyihani amalga oshirish uchun Jahon banki mablag'larini jalb etish ko'zda tutilgan edi.
"Uch yil avval yo'l kengaytirilishi munosabati bilan buzilgan uy-joy va fermer xo'jaliklari mulkining o'rnini qoplab berish uchun 11 milliard so'm ajratilgan edi. Kimlargadir yetkazilgan zarar puli to'lab ham berilgan, 220 xo'jalik boshqa joyga ko'chirilgan, bog'lar buzilgan, tabiatga zarar yetkazilgan. Biz barcha sharoitni tayyorlab qo'ygandik. Ammo loyiha to'xtab qoldi. O'shanda yana LBMA (Prezident huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi) paydo bo'lib, loyiha maqsadga muvofiq emasligi haqida asossiz xulosa chiqarib berdi", — dedi u.
Bunga javoban Avtomobil yo'llari qo'mitasi rasisi Abdurahmon Abduvaliyev loyiha 2016-yilda to'xtatilgani, shunga qaramay yo'l qoplamasini ta'mirlash uchun 100 ming tonna asfalt ishlatilganini ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, takroriy muzokaralar vaqtida OTB vakillari yo'lning bu qismi kengaytirishga muhtoj emasligini ta'kidlagan.
"Harakatni tartibga keltiring — shunda avariyalar ham bo'lmaydi", — dedi Abdurahmon Abduvaliyev, OTBning transport bo'yicha katta mutaxassisi Pavan Karkining so'zlaridan iqtibos keltirib.
Qo'mita raisi YTHlar yo'lning torligidan emas, balki harakatning noto'g'ri tashkil etilgani oqibatida yuz berayotganini ta'kidlab, so'zlariga dalil sifatida Germaniya tajribasini keltirdi.
"Mana, hammamiz chet elda bo'lganmiz. Masalan, Germaniyada 37 million avtomobil bor, bizda esa 2,5 million. U yerda bir tomonlama harakatga mo'ljallangan uch polosali yoki ikki tomonlama harakatga mo'ljallangan olti polosali yo'llar yo'q. Eng yirik avtobanlarda polosalar soni ikkitadan to'rttagacha, xohlasang, soatiga 300 kilometr tezlikda harakatlanish mumkin. Sababi — yo'l harakati xavfsizligi mas'ul tashkilotlar tomonidan to'g'ri tashkil etilgan. Bizda haydovchilar tunda uxlamay mashina haydaydi va qarama-qarshi qatnov qismiga chiqib, boshqa avtomobillar bilan to'qnashadi", — dedi qo'mita raisi Abdurahmon Abduvaliyev.
Shunga qaramay, Abdurahmon Abduvaliyev u rahbarlik qilayotgan qo'mita yaqin vaqt ichida ushbu loyihani boshqa vazirliklar bilan birgalikda yana bir bor o'rganib chiqishiga va'da berdi.

ДТП происходят из-за неправильной организации движения, а не узости дорог — глава Госкомавтодора
Хоким Наманганской области попросил правительство расширить двухполосную дорогу "Пунган-Наманган" из-за большого транспортного потока и участившихся ДТП. Глава Госкомавтодора объяснил, что аварии происходят из-за неправильной организации движения, а не узости дорог.
Хоким Наманганской области Хайрулла Бозоров попросил правительство Узбекистана и Сенат Олий Мажлиса пересмотреть проект реконструкции и расширения двухполосной дороги "Пунган-Наманган" протяженностью 75 км.
Как сообщает корреспондент "Газеты.uz", на 23-м пленарном заседании Сената в субботу Хайрулла Бозоров напомнил, что в 2013 году Азиатский банк развития (АБР) предоставил Узбекистану кредит в размере 220 млн долларов на строительство участка Национальной автомагистрали в Наманганской области — части трассы "Ташкент-Ош" (А-373).
Проект предусматривал замену двухполосного асфальтового покрытия на четырехполосное цементобетонное.
"Есть одна основная дорога, ведущая в Наманган. Это дорога протяженностью 75 км, „Садокат-Ангор", следующая после спуска с перевала. К сожалению, эта главная дорога осталась двухполосной. Ежегодно растет количество автомобилей, и в связи с тем, что дорога осталась двухполосной, количество аварий с жертвами увеличивается с каждым годом. Эта дорога связывает остальные регионы области не только с Наманганом и Наманганской областью, но и пограничные районы Ферганской области", — отметил хоким.
Глава областной администрации указал, что в 2016 году транспортный поток на данной дороге составлял 15−20 тысяч автомобилей в сутки, в 2017 году — 20−25 тысяч, а в 2018-м — 30 тысяч, тогда как пропускная способность дороги рассчитана на 15 тысяч автомобилей.
"Сегодня по ней проезжает в два раза больше машин. В результате за первые девять месяцев 2019 года произошло 33 ДТП, погибли 19, пострадали 42 человека", — сообщил Хайрулла Бозоров.
Хоким напомнил, что реконструкция и расширение дороги были включены в программу развития дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015−2019 годы. Для проекта планировалось привлечь средства Всемирного банка.
"Три года назад в связи с расширением дороги было выделено 11 млрд сумов, чтобы компенсировать снос домов и имущество фермерских хозяйств. Кому-то уже выплачена сумма ущерба, 220 домохозяйств переселены в другое место, разрушены сады, растительность. Мы привели все в состояние готовности. Но проект приостановился. Тогда еще появилось НАПУ (Национальное агентство проектного управления при президенте — ред.), которое необоснованно дало заключение о нецелесообразности проекта", — рассказал он.
Председатель Государственного комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Абдурахмон Абдувалиев в ответ сообщил, что проект был приостановлен в 2016 году, тем не менее, для ремонта дорожного покрытия было использовано 100 тысяч тонн асфальта.
По его словам, при повторных переговорах представители АБР отметили, что на данном участке не требуется расширение дороги.
"Упорядочьте движение — аварий не будет", — отметил Абдурахмон Абдувалиев, цитируя старшего специалиста по транспорту АБР Павана Карки.
Глава комитета пояснил, что ДТП происходят из-за неправильной организации движения, а не узости дорог, и привел опыт Германии.
"Мы все бываем за границей. Например, в Германии 37 миллионов автомобилей, у нас 2,5 миллиона. Там нет трехполосных дорог с односторонним движением или шестиполосных дорог с двусторонним движением. На самых крупных автобанах — от двух до четырех полос — можно ездить со скоростью до 300 км/час. Причина — правильная организация безопасности дорожного движения со стороны ответственных организаций. У нас водители ездят по ночам без сна и сталкиваются с другими автомобилями на встречной линии", — подчеркнул он.
Абдурахмон Абдувалиев, тем не менее, пообещал, что комитет совместно с другими министерствами еще раз изучит проект в ближайшее время.