O'zbek milliy avtomagistrali qurilishi masalalariga bag'ishlangan matbuot anjumani
2016 yilning 15 mart kuni Milliy matbuot markazida"O'zavtoyo'l" aktsiyadorlik kompaniyasi tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun "O'zbek Milliy avtomagistralini qurish borasida amalga oshirilgan ishlar, belgilangan vazifalar, yo'l va ko'prik qurilishi borasida erishilgan natijalar, tajriba, yangilik va muammolar" mavzuida matbuot anjumani o'tkazildi.
Matbuot anjumanida yetmishga yaqin O'zbekiston OAV xodimlari, shuningdek kompaniyaning barcha boshqarmalari rahbarlari ishtirok etishdi.
Ma'lumot uchun: Bugungi kunda respublika avtomobil yo'llari tarmog'ining umumiy uzunligi 184 000 km ni tashkil etib, shundan umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari 42 676 km dan iborat.
Jumladan, O'zbek milliy avtomagistraliningumumiy uzunligi 2755 km. ni tashkil qiladi.
Respublikamizda umumiy ravishda yukva yo'lovchi tashishning
90 foizga yaqin hajmini avtotransport ulushi tashkil qiladi. Bu mamlakatimizda yo'l-transport infratuzilmasini yanada mustahkamlash masalasi nechog'lik dolzarbligidan dalolat beradi. Avtomobil yo'llarini ta'mirlash, yangilarini qurish va ularni jahon andozalariga moslashtirish bo'yicha kompaniya oldiga qo'yilgan ustuvor vazifalar ijrosini ta'minlashuchun mamlakat miqyosida qabul qilinayotgan Investitsion dasturlarning ahamiyati ulkan bo'lmoqda. Xususan, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martdaqabul qilingan "2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi to'g'risida"gi PQ-2313-sonli qarori mamlakatimizdagi yo'l-transport infratuzilmasini rivojlantirishuchun dasturilamaldir.
Mazkur Qaror bilan 2015-2019 yillarda"O'zbek milliy avtomagistrali" tarkibiga kiruvchi respublikadagi avtomobil yo'llariqismlari va umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini qurish hamda rekonstruktsiya qilish, shuningdek, yo'l tashkilotlarining ishlab chiqarish bazalarini texnik rivojlantirish chora-tadbirlarining manzilli ro'yxati tasdiqlangan. Unga ko'ra, 2015-2019 yillar davomida umumiy hisobda – 2699,8 km uzunlikdagi yo'llarda qurish va rekonstruktsiya qilish ishlari ko'zda tutilgan.
Shuningdek, qarorda 4 ming km danziyod xo'jaliklararo qishloq yo'llari, qariyb 2 ming km shahar ko'chalari, qishloqva tuman markazlari yo'llari ta'mirlanishi belgilangan.
Bundan tashqari, umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini joriy ta'mirlash va saqlash maqsadlari uchun jami 993 dona yo'l-qurilish texnikalari va uskunalarini xarid qilish ham belgilab berilgan.
Qayd etish joizki, dastur doirasida2015 yilda 376,3 km uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini qurishva rekonstruktsiya qilish ishlari belgilangan bo'lsa, amalda jami 382,4 km uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilinib, jami 1268,5 mlrd. so'm miqdoridagi investitsiya mablag'lari o'zlashtirildi.
Shundan, "O'zavtoyo'l" kompaniyasi korxona va tashkilotlari tomonidan o'tgan yilda 143,6 km uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish ishlari belgilangan bo'lib,amalda 149,7 km uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilindi, hamda dastur doirasida jami 544,1 mlrd.so'm miqdoridagi mablag'lar to'liq o'zlashtirildi.
Bajarilgan yo'l ishlarini yirik ob'ektlar misolida ko'radigan bo'lsak, asosiy transport koridorlaridan biri hisoblangan, xalqaro ahamiyatdagi A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lida118,0 km, M-37 "Samarqand-Buxoro-Turkmanboshi" avtomobil yo'lida 37,5 km, A-373 "M-39 a/y-Guliston-Bo'ka-Angren-Qo'qon va Andijon orqali-O'sh" avtomobil yo'lida 15 km, M-39 "Olmaota-Bishkek-Toshkent-Termiz" avtomobil yo'lida 57,0 km, Qarshishahrining yangi aylanma yo'lida 12,0 km, 4R87 "G'uzor-Chim-Ko'kdala" avtomobil yo'lida 35,0 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilindi.
2015 yilda O'zbek milliy avtomagistrali tarkibiga kiruvchi 1000 p/m dan ziyod yo'l o'tkazgich va ko'priklar qurildi hamda rekonstruktsiya qilindi.
Umuman, "O'zavtoyo'l" kompaniyasi tarkibidagi tashkilot va korxonalar tomonidan 2015 yil davomida jami 1,4 trln.so'mlikyoki 2014 yilga nisbatan 136,0 % ga ko'p yo'l qurilish, ta'mirlash va saqlash ishlari bajarildi.
2016 yil Investitsiya dasturiga ko'ra 512,9 km avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish rejalashtirilgan bo'lib, ushbu maqsadlarga 1379,9 mlrd. so'm mablag' ajratilishi belgilangan. Shu jumladan, "O'zavtoyul" AK tizimidagi korxonalar tomonidan 176,3 km avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya ishlari amalga oshiriladi.
Hozirda, Qarshi shahar yangi aylanma yo'li, A-380 (43 km) avtomobil yo'li va "Qarshi-Toshguzor-Qumqo'rg'on" temir yo'li kesishmasida yo'l o'tgazgich qurilmoqda.
2016 yilda O'zbek milliy avtomagistrali hamda umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarida 6 ta yul o'tkazgich va 10 ta yangiko'priklar kurilishi rejalashtirilgan
Shuningdek, yangi Toshkent aylanma yo'lining uchastkalarini qurish va rekonstruktsiya qilish, jumladan 4R12 avtomobil yo'lining 17 km dan 4R1 avtomobil yo'lining 39 km gacha bo'lgan 6 km uzunlikdagi Chirchiq daryosi ustiga ko'prik qurish bilan yangi yo'nalishdagi avtomobil yo'lini qurish ishlari amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda avtomobil yo'llarining qoplama va asoslari
M-200 markali bosib zichlanadigan betondan qurish bo'yicha tajriba-sinovdan o'tkazilib, amaliyotga tadbiq etildi. Mazkur yo'nalishda tegishli me'yoriy hujjatlar ishlab chiqilib, Davlat arxitektura va qurilish qo'mitasi tomonidan tasdiqlandi.
Ushbu texnologiyani qo'llash natijasida1 km uzunlikdagi
I - toifadagi avtomobil yo'lini qurilishiga sarflanadigan 288,6 tn miqdoridagi yo'lbop bitum mahsuloti tejaladi. Joriy yilda 28,0 ming tn bitum mahsuloti iqtisod qilinib, 39,2 mlrd. so'm miqdoridagi mablag' tejalishi kutilmoqda.
Avtomobil yo'llari ilmiy-tadqiqot instituti tadqiqotchilari tomonidan qish mavsumida kimyoviy reagentdan foydalanish bo'yicha ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilib, Qamchiq dovonida sinovdan o'tkazildi.  Sinov natijalariga ko'ra, ushbu reagentning ekologiktoza va samarador vosita ekanligi aniqlandi. Xususan, muzni eritish jarayonida tuzo'zidan sovuqlik, reagent esa aksincha issiqlik chiqaradi. Natijada muz va qorningerishi odatdagidan tezlashishi kuzatildi. Bu tajribani amaliyotga tadbiq etish bo'yicha yo'riqnoma ishlab chiqildi.
Yo'lsozlik sohasida kadrlarning malakasini oshirish, ularning jahon tajribasini o'rganishiga ham alohida e'tibor beriladi. Jumladan, 2015 yilda avtomobil yo'llarini qurish, ta'mirlash va loyihalashda rivojlangan davlatlar bilan tajriba almashish hamda yo'l ob'ektlari bilan tanishish maqsadida "O'zavtoyo'l" aktsiyadorlik kompaniyasida tizimidagi korxona va tashkilotlar vakillaridan iborat delegatsiya Xitoy Xalq Respublikasida, Belgiya va Niderlandiyada bo'lib, tajriba almashishdi.
Matbuot anjumanida ommaviy axborot vositalari vakillari mavzu doirasida o'zlarini qiziqtirgan bir qator savollarga ham atroflicha javob olishdi.

Пресс-конференция посвященная вопросам строительства Узбекской национальной автомагистрали
15 марта 2016 года в Национальном пресс-центре для представителей средств массовой информации состоялась пресс-конференция акционерной компанией "Узавтойул", посвященная теме"Реализованная работа по строительству Узбекской национальной автомагистрали,поставленные задачи, достигнутые успехи в строительстве дорог и мостов, опыт,новости и проблемы".
В пресс-конференции принимали участие около 70 представителей узбекских СМИ, а также руководители всех управлений компании.
Для информации: В настоящее время общая протяженность сети автомобильных дорог республики составляет 184 000 километров, из них 42 676 километров являются автодорогами общего пользования.
В частности, общая протяженность Узбекской национальной автомагистрали составляет 2755 километров.
В общей сложности в Узбекистане приблизительно 90% объёма перевозки грузов и пассажиров приходится на долю автомобильного транспорта. Это свидетельствует о высокой степени актуальности вопроса дальнейшего укрепления дорожно-транспортной инфраструктуры в стране.Инвестиционные программы государственного масштаба играют большую роль в обеспечении исполнения поставленных перед компанией передовых задач по реконструкции автомобильных дорог, по строительству новых и приспособлении их к мировым стандартам качества. В частности, постановление Президента Республики Узбекистан от 6 марта 2015 года № ПП-2313 "О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы" служит руководством для развития дорожно-транспортной инфраструктуры.
Данным Постановлением утверждён адресный список частей автомобильных дорог республики, в составе "Узбекской национальной автомагистрали" и автомобильных дорог общего пользования для строительства и реконструкции, а также мероприятий по техническому развитию производственных баз дорожных организаций. Согласно данному списку, в течении 2015-2019 гг. намечены работы по строительству и реконструкции автомобильных дорог протяжённостью общей сложностью в 2699,8 км.
А также, в постановлении указана реконструкция более 4 тыс. км. меж хозяйственных дорог, всего 2 тыс. км. улиц городов, сельских дорог и дорог районных центров.
Кроме этого, отмечено также приобретение 993 штуки дорожно-строительных техник и оборудовании для текущего ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования.
Необходимо отметить, что если в рамках программы в 2015 году было запланировано строительство и реконструкция автомобильных дорог общего пользования протяжённостью в 376,3 км., то на практике были реконструированы автомобильные дороги общего пользования протяженностью в 382,4 км.и привлечены инвестиционные средства размером всего в 1268,5 млрд. сумов.
Из них предприятиями и организациями акционерной компании "Узавтойул" в предыдущем году были намечены строительные и ремонтные работы на автомобильных дорогах общего пользования протяженностью в 143,6 км., фактически реконструированы автомобильные дороги общего пользования протяженностью в 149,7 км, а также в рамках программы привлечены средства размером в 544,1 млрд. сумов.
Если рассматривать выполненные работы за 2015 год на примере крупных объектов, можно наблюдать за следующим результатом проведенных строительных работ и реконструкций:
на автомобильной дороге международной значимости и считающаяся основным транспортным коридором А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" 118,0 км;
•  на автомобильной дороге М-37"Самарканд-Бухара-Туркманбаши" 37,5 км;
• на автомобильной дороге А-373"М-39 а/й-Гулистан-Бука-Ангрен-через Коканд и Андижан-Ош" 15км;
•  на автомобильной дороге М-39"Алмата-Бишкек-Ташкент-Термез" 57,0км;
• на новой кольцевой дороге городаКарши длиной в 29 км.реконструировано 12,0 км;
• на автомобильной дороге 4Р87"Гузар-Чим-Кукдала" длиной в 35,0 км.
В 2015 году были построены и реконструированы более 1000 п/м путепровод и мостов, входящих в состав Узбекской национальной автомагистрали.
В настоящее время строится новая кольцевая дорога города Карши, автомобильная дорога А-380 (43 км.) и путепровод на пересечении железной дороги "Карши-Тошгузар-Кумкурган".
А также, на ряду со строительством и реконструкцией участков новой Ташкентской кольцевой дороги, в частности со строительством моста над рекой Чирчик длиной в 6 км.от 17 км. автомобильной дороги 4Р12 до 39 км. автомобильной дороги 4Р1 проводятся строительные работы автомобильных дорог новых направлений.
В общем, предприятиями и организациями АК "Узавтойул" в течении 2015 года проведены работы по строительству, текущему ремонту и содержанию суммой всего в 1,4 трлн. сумов что составляет 136,0 % по сравнению с 2014 годом.
Согласно программе Инвестиций 2016 года запланировано строительство и реконструкция 512,9 км автомобильных дорог и установлено выделение для этих целей средств в 1379,3 млрд. сумов. В частности, предприятиями системы АК "Узавтойул" будет реализованы работы по строительству и реконструкции  автомобильных дорог в 176,3 км. А также, в 2016 году запланировано строительстве 6 путепроводов и 10 новых мостов на Узбекской национальной автомагистрали и автомобильных дорогах общего пользования.
На сегодняшний день проведено тестирование и внедрено в практику строительство покрытий и основ автомобильных дорог из бетона под давлением марки М-200. В результате использования данной технологии было сэкономлено 288,6 тн дорожной битумной продукции,использовавшегося для строительства  1 км дороги I – категории. В этом направлении разработаны соответствующие нормативные документы и утверждены Государственным комитетом по архитектуре и строительству. В текущем году планируется сэкономить  28,0 тысяч тонн битумной продукции на 39,2 млрд.сум.
Научно-исследовательский институт автомобильных дорог проводил работы по изучению химического реагента вместо смеси из песка и соли. Работа успешно прошла апробацию на Камчикском перевале,по итогам чего выяснилось, что реагент является экологически чистым и наиболее эффективным веществом чем предыдущие материалы использовавшиеся в этой отрасли.В частности это доказывается тем что, реагент выделяет из себя тепло, в то время как соль при растоплении льда выделяет из себя холод.  Согласовалась инструкция по внедрению этого эксперимента в производство.
Особое внимание уделяется повышению квалификации кадров в сфере дорогостроительства и изучению ими мирового опыта. В частности, в 2015 году в целях ознакомления строительством,ремонтом и планированием дорог делегация из представителей предприятий и организаций системы АК "Узавтойўл" побывали в Китайской Народной Республике, в Белгии и Нидерландах для обмена опыта.
На пресс-конференции помимо вышеперечисленных сведений, руководители АК "Узавтойул" ответили и на многие другие вопросы представителей СМИ.