O'zbekiston Prezidenti Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-fevral kuni Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemmni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlab, AQSh yetakchi kompaniyalari vakillari delegatsiyasining tashrifi va hamkorlikda biznes-forum o'tkazilgani tomonlarning O'zbekiston bilan Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasida o'zaro foydali savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligi va intilishi ortib borayotganidan dalolat berishini ta'kidladi.
Yigirma yildan ko'proq vaqt avval tashkil etilgan Amerika – O'zbekiston savdo palatasi bugun iqtisodiyotning turli tarmoqlarida qo'shma dastur hamda loyihalarni qo'llab-quvvatlash va amalga oshirishning muhim mexanizmiga, ikki davlat ishbilarmon doiralari o'rtasida ishonchli ko'prikka aylandi.
Ayni paytda AQShning "Boyeing", "General Motors", "General Electric", "CNH Industrial", "Hyatt", "Hilton" va boshqa ko'plab jahonga mashhur kompaniyalari mamlakatimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
O'tgan yili ushbu kompaniyalar bilan ishlab chiqilgan va amalga oshirilgan qo'shma loyihalar samarasida o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 70 foizga oshdi va 454 million dollarga yetdi.
Mamlakatimizda Amerika Qo'shma Shtatlari kapitali ishtirokida tashkil etilgan 164 korxona faoliyat ko'rsatmoqda. O'zbekiston iqtisodiyotiga jalb etilgan AQSh investitsiyalari hajmi 1 milliard dollardan oshdi.
Davlatimiz rahbari va Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi o'rtasida bo'lib o'tgan muzokarada savdo-iqtisodiy, investitsiya, texnologiya, innovatsiya va ta'lim sohalarida uzoq muddatli hamda keng ko'lamli hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida fikr almashildi.
Iqtisodiyotning agrosanoat kompleksi, elektrotexnika, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarida AQShning yetakchi tashkilot va kompaniyalari tajribasi, to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalari va zamonaviy texnologik yutuqlari asosida amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar muhokama etildi.
Xalqaro standartlarga muvofiq yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash borasida izchil hamkorlikni yo'lga qo'yish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
O'zaro munosabatlarni, avvalo, iqtisodiyot sohasida mustahkamlashga qaratilgan hamkorlikning yangi mexanizmlarini ishlab chiqish masalasi ham ko'rib chiqildi.
Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi davlatimiz rahbariga samimiy qabul va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasida sheriklik munosabatlarini qo'llab-quvvatlayotgani, shuningdek, O'zbekiston bozorida AQSh kompaniyalari ishtirokini kengaytirish uchun yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirdi.
Kerolin Lemm Amerika – O'zbekiston savdo palatasining barcha vakillari O'zbekiston bilan hamkorlikda qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyor ekanini tasdiqladi.

Shavkat Mirziyoyev received chairperson of American-Uzbekistan chamber of commerce
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Carolyn Lamm, Chairperson of the Board of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce, on 1 February.
The head of our state, warmly greeting the guest, underlined that the visit of a large delegation of leading US companies and holding of a joint business forum is a confirmation of a growing mutual interest and endeavour to develop a beneficial trade-economic and investment cooperation between Uzbekistan and the US.
The American-Uzbekistan Chamber of Commerce, established over twenty years ago, is an important mechanism for supporting and pushing forward joint programs and projects in different spheres of the economy and has turned into a reliable bridge between the business circles of the two countries.
At present, world-known American companies such as Boeing, General Motors, General Electric, CNH Industrial, Hyatt, Hilton and many other others have successful businesses in Uzbekistan.
Only last year, the mutual trade turnover increased by 70 per cent and reached 454 million US dollars thanks to development and implementation of joint projects with the mentioned companies.
Nowadays, 164 enterprises with American capital operate in Uzbekistan, the volume of US investments into the economy of Uzbekistan has exceeded 1 bln. US dollars.
During the negotiations between the Head of our state and the Chair of the American-Uzbekistan chamber of commerce, the issues of further enhancing the long-term and full-scale cooperation in trade-economic, investment, technological, innovation and educational spheres were reviewed.
The parties discussed prospective projects in different spheres of the economy- agro-industrial complex, electrical engineering, pharmaceuticals and other spheres through attracting advanced experience, direct investments and modern technological achievements of leading American organizations and companies.
A particular attention was paid to the issues of organizing systemic interaction in the sphere of training highly qualified specialists in line with international standards.
The issues of creating new mechanisms of cooperation, targeted at strengthening bilateral relations, primarily, in the economic sphere were considered.
Carolyn Lamm expressed a sincere gratitude to the Head of our state for the warm welcome and the support in developing partnership relations between the business circles of the two countries, as well as created favourable conditions to enhance presence of American companies in the Uzbek market.
Carolyn Lamm also corroborated the willingness of all representatives of the American-Uzbekistan chamber of commerce to actively participate in implementing joint cooperation programs and projects with Uzbekistan.