O'zbekiston Prezidenti Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-fevral kuni Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemmni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlab, AQSh yetakchi kompaniyalari vakillari delegatsiyasining tashrifi va hamkorlikda biznes-forum o'tkazilgani tomonlarning O'zbekiston bilan Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasida o'zaro foydali savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligi va intilishi ortib borayotganidan dalolat berishini ta'kidladi.
Yigirma yildan ko'proq vaqt avval tashkil etilgan Amerika – O'zbekiston savdo palatasi bugun iqtisodiyotning turli tarmoqlarida qo'shma dastur hamda loyihalarni qo'llab-quvvatlash va amalga oshirishning muhim mexanizmiga, ikki davlat ishbilarmon doiralari o'rtasida ishonchli ko'prikka aylandi.
Ayni paytda AQShning "Boyeing", "General Motors", "General Electric", "CNH Industrial", "Hyatt", "Hilton" va boshqa ko'plab jahonga mashhur kompaniyalari mamlakatimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
O'tgan yili ushbu kompaniyalar bilan ishlab chiqilgan va amalga oshirilgan qo'shma loyihalar samarasida o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 70 foizga oshdi va 454 million dollarga yetdi.
Mamlakatimizda Amerika Qo'shma Shtatlari kapitali ishtirokida tashkil etilgan 164 korxona faoliyat ko'rsatmoqda. O'zbekiston iqtisodiyotiga jalb etilgan AQSh investitsiyalari hajmi 1 milliard dollardan oshdi.
Davlatimiz rahbari va Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi o'rtasida bo'lib o'tgan muzokarada savdo-iqtisodiy, investitsiya, texnologiya, innovatsiya va ta'lim sohalarida uzoq muddatli hamda keng ko'lamli hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida fikr almashildi.
Iqtisodiyotning agrosanoat kompleksi, elektrotexnika, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarida AQShning yetakchi tashkilot va kompaniyalari tajribasi, to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalari va zamonaviy texnologik yutuqlari asosida amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar muhokama etildi.
Xalqaro standartlarga muvofiq yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash borasida izchil hamkorlikni yo'lga qo'yish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
O'zaro munosabatlarni, avvalo, iqtisodiyot sohasida mustahkamlashga qaratilgan hamkorlikning yangi mexanizmlarini ishlab chiqish masalasi ham ko'rib chiqildi.
Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi davlatimiz rahbariga samimiy qabul va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasida sheriklik munosabatlarini qo'llab-quvvatlayotgani, shuningdek, O'zbekiston bozorida AQSh kompaniyalari ishtirokini kengaytirish uchun yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirdi.
Kerolin Lemm Amerika – O'zbekiston savdo palatasining barcha vakillari O'zbekiston bilan hamkorlikda qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyor ekanini tasdiqladi.

Президент Узбекистана принял председателя Американо-Узбекской торговой палаты
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 февраля принял председателя Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостью, отметил, что визит представительной делегации ведущих американских компаний и проведение совместного бизнес-форума являются подтверждением роста взаимного интереса и обоюдного стремления развивать взаимовыгодное торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и США.
Созданная более двадцати лет назад Американо-Узбекская торговая палата сегодня является важным механизмом поддержки и продвижения совместных программ и проектов в различных отраслях экономики, стала надежным мостом между деловыми кругами двух стран.
В настоящее время успешный бизнес в Узбекистане ведут такие всемирно известные американские компании, как "Boeing", "General Motors", "General Electric", "CNH Industrial", "Hyatt", "Hilton" и многие другие.
Только в прошлом году благодаря разработке и реализации совместных проектов с указанными компаниями удалось увеличить взаимный товарооборот на 70 процентов и довести до 454 миллионов долларов.
Сегодня в нашей стране действуют 164 предприятия с участием американского капитала, а объемы инвестиций из США в экономику Узбекистана превысили 1 миллиард долларов.
В ходе переговоров между главой нашего государства и председателем Американо-Узбекской торговой палаты шла речь о дальнейшем расширении долгосрочного и полномасштабного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, технологической, инновационной и образовательной сферах.
Обсуждены перспективные проекты в различных отраслях экономики – в агропромышленном комплексе, электротехнике, фармацевтике и других сферах на основе привлечения передового опыта, прямых инвестиций и современных технологических достижений ведущих американских организаций и компаний.
Особое внимание уделено вопросам организации системного взаимодействия в области подготовки высококвалифицированных специалистов в соответствии с международными стандартами.
Рассмотрены вопросы создания новых механизмов сотрудничества, направленных на укрепление двусторонних отношений, прежде всего в экономической сфере.
Председатель Американо-Узбекской торговой палаты выразила искреннюю признательность главе нашего государства за теплый прием и оказываемую поддержку развития партнерских отношений между деловыми кругами двух стран, а также созданные благоприятные условия для расширения присутствия американских компаний на рынке Узбекистана.
Кэролин Лэмм также подтвердила готовность всех представителей Американо-Узбекской торговой палаты активно участвовать в реализации совместных программ и проектов сотрудничества с Узбекистаном.