O'zbekiston Prezidenti AQSH Qurolli Kuchlari Markaziy qo'mondonligi qo'mondonini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 may kuni amaliy tashrif bilan mamlakatimizga kelgan AQSH Qurolli Kuchlari Markaziy qo'mondonligi qo'mondoni general Jozef Votelni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O'zbekiston bilan AQSH o'rtasidagi strategik sheriklik va ko'p qirrali hamkorlik ayniqsa siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, texnologik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda jadal rivojlanayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuvda xavfsizlik, harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlik sohalaridagi o'zaro aloqalarga alohida e'tibor qaratildi.
Mintaqada barqarorlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi kurash, shuningdek, Afg'onistondagi vaziyatni tinch yo'l bilan hal etishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
General J.Votel davlatimizrahbariga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, AQSH Prezidenti D.Trampning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
AQSH joriy yil mart oyida Toshkent shahrida O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan o'tkazilgan Afg'oniston bo'yicha xalqaro konferensiya yakunlarini yuksak baholashi va qo'llab-quvvatlashi qayd etildi.
Ushbu mamlakatda tinchlik va barqarorlik o'rnatish mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, Afg'oniston va butun Markaziy Osiyo davlatlari manfaatlari yo'lida yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratishi alohida ta'kidlandi.
Muloqot yakunida O'zbekiston Prezidentining AQSHga kutilayotgan rasmiy tashrifi O'zbekiston-Amerika hamkorligini sifat jihatdan yangi bosqichga ko'tarishi, o'zaro manfaatli hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitishiga qat'iy ishonch bildirildi.

принял командующего Центральным командованием Вооруженных Сил США
12 мая, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял командующего Центральным командованием Вооружённых Сил США генерала Джозефа Вотела, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя,
с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающиеся отношения стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества между Узбекистаном и США, в том числе
в политической, торгово-экономической, инвестиционной, технологической, культурно-гуманитарной и других сферах.
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросам взаимодействия в области безопасности, военного и военно-технического сотрудничества.
Обсуждены актуальные вопросы противодействия современным вызовам и угрозам обеспечения стабильности
в регионе, а также мирного урегулирования ситуации
в Афганистане.
Генерал Дж. Вотел выразил глубокую благодарность Главе нашего государства за тёплый приём и передал искренние приветствия Президента США Д. Трампа.
Подчёркнуто, что американская сторона высоко оценивает
и поддерживает итоги Международной конференции
по Афганистану, проведённой по инициативе Президента Узбекистана в марте этого года в г. Ташкенте.
Было особо отмечено, что обеспечение мира и стабильности
в этой стране открывают широкие возможности для наращивания регионального торгово-экономического сотрудничества, реализации крупных инфраструктурных проектов в интересах Афганистана и всех государств региона.
В завершение беседы выражена твёрдая убежденность,
что предстоящий официальный визит Президента Республики Узбекистан в США выведет узбекско-американское партнёрство на качественно новый уровень, наполнит взаимовыгодное сотрудничество конкретным практическим содержанием.