O'zbekiston Prezidenti AQSH Qurolli Kuchlari Markaziy qo'mondonligi qo'mondonini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 may kuni amaliy tashrif bilan mamlakatimizga kelgan AQSH Qurolli Kuchlari Markaziy qo'mondonligi qo'mondoni general Jozef Votelni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O'zbekiston bilan AQSH o'rtasidagi strategik sheriklik va ko'p qirrali hamkorlik ayniqsa siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, texnologik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda jadal rivojlanayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuvda xavfsizlik, harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlik sohalaridagi o'zaro aloqalarga alohida e'tibor qaratildi.
Mintaqada barqarorlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi kurash, shuningdek, Afg'onistondagi vaziyatni tinch yo'l bilan hal etishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
General J.Votel davlatimizrahbariga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, AQSH Prezidenti D.Trampning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
AQSH joriy yil mart oyida Toshkent shahrida O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan o'tkazilgan Afg'oniston bo'yicha xalqaro konferensiya yakunlarini yuksak baholashi va qo'llab-quvvatlashi qayd etildi.
Ushbu mamlakatda tinchlik va barqarorlik o'rnatish mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, Afg'oniston va butun Markaziy Osiyo davlatlari manfaatlari yo'lida yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratishi alohida ta'kidlandi.
Muloqot yakunida O'zbekiston Prezidentining AQSHga kutilayotgan rasmiy tashrifi O'zbekiston-Amerika hamkorligini sifat jihatdan yangi bosqichga ko'tarishi, o'zaro manfaatli hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitishiga qat'iy ishonch bildirildi.

President of the Republic of Uzbekistan received the commander of U.S. Central Command
On May 12, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the commander of United States Central Command, General Joseph Leonard Votel, who is in Uzbekistan on a working visit.
Warmly welcoming the guest, the Head of the state noted with deep satisfaction the dynamically developing relations of strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and the United States, including in political, trade-economic, investment, technological, cultural-humanitarian and other spheres.
During the meeting, special attention was paid to issues of cooperation in the field of security, military and military-technical cooperation.
Current issues of countering modern challenges and threats to stability in the region, as well as peaceful settlement of the situation in Afghanistan were discussed.
General J.Votel expressed deep gratitude to the Head of the state for the warm welcome and conveyed sincere greetings on behalf of the President of the United States of America Donald Trump.
It was emphasized that the American side highly appreciates and supports the results of the International conference on Afghanistan held at the initiative of the President of Uzbekistan in March this year, in Tashkent.
It was emphasized that ensuring peace and stability in this country opens wide opportunities for building up regional trade and economic cooperation, implementing large infrastructure projects in the interests of Afghanistan and all states of the region.
Following the conversation, firm conviction was expressed that the forthcoming official visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the United States will take the Uzbekistan – American partnership to a qualitatively new level and will fill the mutually beneficial cooperation with concrete practical content.