O'zbekiston Prezidenti BAA tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-may kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri Shayx Abdulla bin Zoid Al Nahayonni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, keng ko'lamli o'zaro amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjudligini alohida ta'kidladi.
Arab-musulmon mamlakatlari va AQSh sammiti doirasida 21-may kuni Ar-Riyod shahrida Abu Dabi Amirligi valiahdi, BAA Qurolli Kuchlari Oliy bosh qo'mondoni o'rinbosari Shayx Muhammad bin Zoid Al Nahayon bilan uchrashuv, shuningdek, turli darajadagi aloqalar faollashgani O'zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari o'rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarilishidan ikki mamlakat ham manfaatdorligi va bunga tayyor ekanini tasdiqlashi qayd etildi.
Suhbatda BAA yetakchi bank-moliya institutlari va kompaniyalari ishtirokida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish, turizm sohasidagi hamkorlikni faollashtirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekistonning Samarqand shahrida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish to'g'risidagi tashabbusi Amirliklar tomonidan qo'llab-quvvatlangani yuqori baholandi. BAA delegatsiyasining tashrifi davomida Madaniy hamkorlik to'g'risida hukumatlararo anglashuv memorandumi imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shayx Abdulla bin Zoid Al Nahayon Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va BAA Prezidenti Shayx Xalifa bin Zoid Al Nahayon va Abu Dabi Amirligi valiahdi, BAA Qurolli Kuchlari Oliy bosh qo'mondoni o'rinbosari Shayx Muhammad bin Zoid Al Nahayonning yuksak hurmati va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mamlakatlarimiz o'rtasidagi har tomonlama va o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga Birlashgan Arab Amirliklari tayyorligini ta'kidladi.

Shavkat Mirziyoyev received Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the UAE
On 24 May President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev Shavkat Mirziyoyev received Sheikh Abdullah bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Arab Emirates, who has arrived in our country on an official visit.
The Head of our state, welcoming the guest, emphasized the available potential for further developing full-scale, practical bilateral cooperation.
As underlined, a meeting with Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Crown Prince of Abu Dhabi and Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces on 21 May this year in Riyadh within the framework of the Arab Islamic American Summit, as well as intensification of exchanges on different levels corroborate mutual willingness and readiness of both sides to elevate the Uzbekistan-UAE relations to a qualitatively new level.
Shavkat Mirziyoyev received Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the UAE.
During the talks, a specific attention was attached to the issues of implementing prospective projects in numerous spheres of the economy with participation of leading banking and finance institutions and companies from the UAE, as well as boosting tourist exchanges.
The support by the UAE of the initiative of Uzbekistan on establishing the Imam Bukhari international research centre in Samarkand was highly valued. Signing of an intergovernmental Memorandum of understanding on cooperation in the cultural sphere during this visit of the UAE delegation was underscored with satisfaction.
Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan expressed gratitude to the President of our country Shavkat Mirziyoyev for a warm reception and conveyed the words of a deep respect and best wishes of President of the UAE Khalifa bin Zayed Al Nahyan and Crown Prince of Abu Dhabi and Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan.
He also reaffirmed willingness of the UAE to enhance comprehensive and mutually beneficial relations between the two states.