O'zbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibi o'rinbosari bilan uchrashdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-noyabr kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan BMT Bosh kotibi o'rinbosari, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi ijrochi direktori Yuriy Fedotovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekistonning BMT, uning tuzilmalari va institutlari bilan o'zaro manfaatli hamkorligi jadal rivojlanayotgani va mustahkamlanayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Keyingi paytlarda O'zbekistonga BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn, din va e'tiqod erkinligi masalasi bo'yicha maxsus ma'ruzachisi Ahmad Shahid, BMT Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh kotibi Taleb Rifai va boshqalarning tashriflari samarali amalga oshirildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti joriy yil sentyabr oyida Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida ishtirok etdi va nutq so'zladi, sessiya doirasida tashkilot rahbariyati bilan qator uchrashuv va muzokaralar o'tkazdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda BMT bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish bo'yicha qabul qilingan "yo'l xaritalari" doirasida qo'shma tadbirlar va loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda.
O'zbekiston BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi bilan giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik va xalqaro terrorizmga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratishi ta'kidlandi.
Boshqarmaning texnik ko'magida yuqorida qayd etilgan sohalarda milliy va mintaqaviy loyihalar bajarildi va amalga oshirilmoqda. Toshkent shahrida ushbu tuzilmaning Markaziy Osiyo mintaqasi bo'yicha vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda.
Uchrashuvda o'zaro hamkorlikning "yo'l xaritasi" – Amaliy harakatlar rejasini ishlab chiqish va qabul qilish asosida narkotrafik, jinoyatchilik va terrorizmga qarshi kurashish bo'yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar ko'rish va birgalikdagi ishlarni yanada kuchaytirish masalalari atroflicha ko'rib chiqildi.
BMT Bosh kotibi o'rinbosari Yuriy Fedotov O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik izhor qildi.
BMT vakili davlatimiz rahbari tomonidan Markaziy Osiyoda tinchlik, osoyishtalik va barqaror taraqqiyotni mustahkamlash, mintaqa mamlakatlari bilan yaxshi qo'shnichilik, o'zaro anglashuv va umumiy manfaatlar asosidagi hamkorlik munosabatlarini rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan siyosatni yuqori baholadi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan BMT Bosh Assambleyasi sessiyasida bayon etilgan tashabbuslarning dolzarbligi va o'z vaqtida ilgari surilgani alohida ta'kidlandi.
BMT Bosh kotibi o'rinbosari nufuzli xalqaro tashkilotning O'zbekiston bilan global xavf-xatar va tahdidlarga qarshi kurashish bo'yicha uzoq istiqbolga mo'ljallangan va tizimli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan met with the UN Under-Secretary-General
On November 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Under-Secretary-General of the United Nations, Executive Director of the United Nations Office on Drugs and Crime Yury Fedotov, who is in our country on a working visit.
The Head of our state, welcoming the guest, noted with deep satisfaction the dynamically developing and strengthening mutually beneficial partnership of Uzbekistan with the UN, its structures and institutions.
During the last period, the UN Secretary-General António Guterres, the High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein, the Special Rapporteur on freedom of religion or belief Ahmed Shaheed, the Secretary-General of the World Tourism Organization Taleb Rifai and many others have paid fruitful visits to Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan took part and delivered a speech at the 72nd session of the General Assembly of the Organization in September this year in New York, where also held a number of meetings and negotiations with the UN leadership.
Currently, joint activities are being carried out and projects are being implemented within the framework of the road maps adopted in our country on expanding practical cooperation with the UN.
It was emphasized that Uzbekistan attaches great importance to deepening cooperation with the UN Office on Drugs and Crime in the sphere of combating illicit drug trafficking, transnational crime and international terrorism.
National and regional projects in these areas have been realized and are being implemented with the technical assistance of the Office.
There is a representative office of this UN structure for Central Asia in Tashkent.
Issues of further strengthening of cooperation and adoption of coordinated measures on combating drug trafficking, crime and terrorism on the basis of development and adoption of a joint Action Plan – the Road map for bilateral cooperation were discussed at the meeting.
Under-Secretary-General of the United Nations Yury Fedotov expressed sincere gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome.
He highly appreciated the policy pursued by the Head of our state on ensuring peace, stability and sustainable development in Central Asia, strengthening mutually beneficial cooperation with the countries of the region based on the principles of good-neighborliness, mutual understanding and consideration of common interests. The relevance and timeliness of the initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan forwarded at the session of the UN General Assembly was emphasized.
The UN representative confirmed the readiness of this authoritative international organization to develop long-term and systematic cooperation with Uzbekistan in counteracting contemporary global challenges and threats.