O'zbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibi yordamchisini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-mart kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining siyosiy masalalar bo'yicha yordamchisi Miroslav Yenchani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning O'zbekiston Respublikasi ushbu tashkilotga a'zo bo'lganining 25-yilligi munosabati bilan yo'llagan tabrigi uchun minnatdorlik bildirdi hamda O'zbekiston BMT va uning tashkilotlari bilan hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashda davom etishini ta'kidladi.
Prezidentimiz BMTning global xavfsizlik va barqarorlikni saqlash, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik muammolarni hal etish, terrorizm, ekstremizm, narkotrafik, uyushgan jinoyatchilik hamda bugungi kunning boshqa xavf va tahdidlariga qarshi kurashishda tutgan muhim o'rnini alohida qayd etdi.
Mamlakatimiz bilan BMTning samarali hamkorligi yillarida O'zbekiston tomonidan ilgari surilgan Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hudud barpo etish, Afg'onistonga qurol-yarog' olib kirishga embargo qo'yish, "6+2" muloqot guruhini tuzish, shuningdek, mintaqamizda taraqqiyotga erishish, Orol dengizi qurishining oqibatlarini bartaraf etish masalalarini global darajaga ko'tarish va boshqa ko'plab tashabbuslar nafaqat BMT doirasida, balki xalqaro miqyosda qo'llab-quvvatlandi.
Suhbat chog'ida hamkorlikning dolzarb yo'nalishlari bo'yicha fikr almashildi va ko'rib chiqilgan barcha masalalar bo'yicha tomonlarning pozitsiyasi o'xshash ekani ta'kidlandi. Istiqbolda o'zaro munosabatlarni kengaytirishning ustuvor yo'nalishlari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz va butun Markaziy Osiyoda amalga oshirilayotgan rivojlanish jarayonlarida BMTni yanada faol ishtirok etishga, shuningdek, xavfsizlikni ta'minlash borasidagi mintaqaviy dolzarb masalalarni hal qilishda hamkorlikda ishlashga da'vat etdi.
Miroslav Yencha samimiy qabul uchun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga chuqur minnatdorlik bildirib, BMT O'zbekiston bilan aloqalarni yanada mustahkamlashga, o'zaro manfaatli barcha yo'nalishlarda keng ko'lamli hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял помощника Генерального секретаря ООН
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 марта принял помощника Генерального секретаря Организации Объединенных Наций по политическим вопросам Мирослава Енчу.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, выразил признательность за поздравительное послание Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша по случаю 25-летия со дня вступления Республики Узбекистан в Организацию, а также подтвердил приверженность Узбекистана к укреплению партнерских отношений с ООН и ее организациями.
Президент Республики Узбекистан подчеркнул важную роль ООН в поддержании глобальной безопасности и стабильности, решении социально-экономических и экологических проблем, борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком, организованной преступностью и другими современными угрозами и вызовами.
За годы плодотворного сотрудничества такие инициативы Узбекистана, как формирование в Центральной Азии Зоны, свободной от ядерного оружия, введение эмбарго на поставки оружия в Афганистан, создание контактной группы "6+2", продвижение глобальной повестки дня в области развития в нашем регионе и вопросов преодоления последствий высыхания Аральского моря и многие другие, не только получили поддержку в рамках ООН, но и на международной арене.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по актуальным аспектам взаимодействия и отметили схожесть позиций по всем рассмотренным вопросам. Также были обсуждены приоритетные направления расширения двусторонних отношений на перспективу.
Глава нашего государства призвал ООН более активно участвовать в происходящих в нашей стране и всей Центральной Азии процессах развития, а также совместно работать над решением насущных региональных проблем в сфере обеспечения безопасности.
Мирослав Енча искренне поблагодарил Президента нашей страны Шавката Мирзиёева за теплый прием и подтвердил готовность ООН и далее укреплять тесные контакты с Узбекистаном, а также развивать полномасштабное сотрудничество по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.