O'zbekiston Prezidenti BMT maxsus ma'ruzachisini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-oktabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo'yicha kengashining din va e'tiqod erkinligi masalasi bo'yicha maxsus ma'ruzachisi Ahmad Shahidni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekiston Respublikasining BMT, uning tuzilma va institutlari bilan amaliy va o'zaro manfaatli hamkorligi mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Joriy yil may va iyun oylarida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish va Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Zayd Raad Al-Husaynning O'zbekistonga tashriflari hamda ular bilan o'tkazilgan uchrashuvlar, shuningdek, davlatimiz rahbarining sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi ishtiroki yakunlari bo'yicha BMT Barqaror taraqqiyot maqsadlariga muvofiq o'zaro hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan "yo'l xaritalari" qabul qilindi va amalga oshirilmoqda.
Millatlararo totuvlik va diniy bag'rikenglikni mustahkamlash O'zbekistonni rivojlantirish bo'yicha qabul qilingan uzoq muddatli Harakatlar strategiyasi va BMT bilan keng ko'lamli hamkorlik dasturining ustuvor yo'nalishlaridan biri ekani alohida ta'kidlandi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 130 dan ortiq millat va elat, 16 diniy konfessiya vakillari ahil-inoq, tinch-totuv yashab kelmoqda. Ular o'z huquq va erkinliklarini ro'yobga chiqarishi uchun zarur barcha sharoitlar yaratilgan. Jamiyatimizda do'stlik va mehr-oqibat, millatlararo va dinlararo totuvlik muhiti yanada mustahkamlanmoqda.
BMT maxsus ma'ruzachisi O'zbekistonda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, bag'rikenglik va vijdon erkinligini ta'minlash, dinga e'tiqod qiluvchilarning huquqlarini himoya qilish va ularning kamsitilishiga yo'l qo'ymaslik bo'yicha yangi bosqichda amalga oshirilayotgan o'zgarish va islohotlarni yuksak baholadi.
Maxsus ma'ruzachi O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida bayon etilgan tashabbuslarning dolzarbligi va o'z vaqtida ilgari surilganini alohida qayd etdi.
Xususan, Ahmad Shahid "Ma'rifat va diniy bag'rikenglik" nomli maxsus rezolyutsiyani qabul qilish to'g'risidagi taklifi, Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi xalqaro tadqiqot markazi va Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etilayotgani to'liq qo'llab-quvvatladi.
Uchrashuvda vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to'g'risidagi qonunchilikni takomillashtirish, dinlararo va millatlararo munosabatlar sohasida o'zaro muvofiqlashtirilgan choralar ko'rish va qo'shma tadbirlar o'tkazish masalalari ham muhokama qilindi.
BMT maxsus ma'ruzachisi Ahmad Shahid Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul hamda O'zbekistonga tashrifi tadbirlarga boy dastur asosida tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirib, O'zbekiston Respublikasi bilan tizimli, ochiq va amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyorligini qayd etdi.

President of Uzbekistan received the UN Special Rapporteur
On October 12, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Special Rapporteur on freedom of religion or belief of the UN Human Rights Council Ahmed Shaheed.
The Head of our state, welcoming the guest, noted with satisfaction the strengthening constructive and mutually beneficial cooperation of the Republic of Uzbekistan with the UN, its structures and institutions.
"Road maps" were adopted and are being implemented on further expanding bilateral partnership in accordance with the UN Sustainable Development Goals, following the visits to Uzbekistan of the UN Secretary-General António Guterres and the High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein in May and June of this year, as well as meetings with them and participation in the 72nd session of the United Nations General Assembly in September.
It was emphasized that one of the priorities of the long-term Development Strategy of Uzbekistan and the program of full-scale cooperation with the UN is strengthening of interethnic consent and religious tolerance.
Today, representatives of more than 130 nations and nationalities, as well as 16 religious denominations are living in the country as one family in peace, tranquility, full consent and respect. All necessary conditions are created for implementing their rights and freedoms. The atmosphere of friendship and mutual understanding in society, as well as interethnic and interreligious harmony is being strengthened.
The UN Special Rapporteur highly appreciated the new stage of reforms that are being held in Uzbekistan on development of civil society, ensuring tolerance and religious freedom, protecting the rights of believers and preventing their discrimination.
He emphasized the relevance and timeliness of the initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan that were noted at the 72nd session of the UN General Assembly.
In particular, he fully supported the proposal on adoption of a special resolution on "Enlightenment and religious tolerance", as well as the establishment of the Imam Bukhari International Research Center in Samarkand and the Center for Islamic Civilization in Tashkent.
At the meeting, issues of improvement of the legislation on freedom of conscience and religious organizations, the adoption of coordinated measures and conduction of joint activities in the sphere of religion and interethnic relations, were also discussed.
The UN Special Rapporteur Ahmed Shaheed expressed his sincere gratitude to the President of our country Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and organization of a rich program of the visit, as well as confirmed readiness for further development of a systemic, open and constructive cooperation with the Republic of Uzbekistan.