O'zbekiston Prezidenti Butunxitoy xalq vakillari kengashi delegatsiyasini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-may kuni Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo'mitasi raisining o'rinbosari, bosh kotibi Van Chen rahbarligidagi Butunxitoy xalq vakillari kengashi delegatsiyasini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasida har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashda parlamentlararo hamkorlik muhim o'rin tutishini alohida ta'kidladi.
Suhbat chog'ida Prezidentimizning yaqinda Xitoy Xalq Respublikasiga oliy darajadagi tashrifi davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi.
Hududlararo hamkorlikni rivojlantirish, chunonchi, savdo, investitsiya va madaniy aloqalarni jadallashtirish, shuningdek, birodarlashgan qadimiy Samarqand va Sian, Buxoro va Loyan shaharlari o'rtasida sayyohlar almashishga alohida e'tibor qaratildi.
Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo'mitasi raisining o'rinbosari, bosh kotibi Van Chen 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan chuqur tarkibiy islohotlarni yuqori baholadi.
Van Chen Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasidagi strategik sheriklikni kengaytirish va mustahkamlashga qaratilgan aniq dastur va loyihalarni ilgari surish maqsadida ikki mamlakat parlamentlariaro keng ko'lamli hamkorlikka Xitoy tomonining manfaatdorligi va tayyorligini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял делегацию Всекитайского собрания народных представителей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 мая принял делегацию Всекитайского собрания народных представителей во главе с заместителем председателя, генеральным секретарем Постоянного комитета собрания Ваном Чэном.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, особо отметил важную роль межпарламентского сотрудничества в развитии и укреплении отношений всестороннего стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарных сферах, достигнутых в ходе недавнего визита на высшем уровне в Китайскую Народную Республику.
Уделено особое внимание развитию межрегионального сотрудничества, в частности, интенсификации торговых, инвестиционных и культурных связей, а также туристического обмена между древними городами Самарканд и Сиань, Бухара и Лоян, установившими побратимские отношения.
Заместитель председателя, генеральный секретарь Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ван Чэн высоко оценил проводимые в нашей стране глубокие структурные реформы в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах.
Он выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и подтвердил заинтересованность и готовность китайской стороны к полномасштабному взаимодействию по линии парламентов двух стран в целях продвижения конкретных программ и проектов, нацеленных на расширение и укрепление стратегического партнерства Узбекистана и Китая.