O'zbekiston Prezidenti Butunxitoy xalq vakillari kengashi delegatsiyasini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-may kuni Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo'mitasi raisining o'rinbosari, bosh kotibi Van Chen rahbarligidagi Butunxitoy xalq vakillari kengashi delegatsiyasini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasida har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashda parlamentlararo hamkorlik muhim o'rin tutishini alohida ta'kidladi.
Suhbat chog'ida Prezidentimizning yaqinda Xitoy Xalq Respublikasiga oliy darajadagi tashrifi davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi.
Hududlararo hamkorlikni rivojlantirish, chunonchi, savdo, investitsiya va madaniy aloqalarni jadallashtirish, shuningdek, birodarlashgan qadimiy Samarqand va Sian, Buxoro va Loyan shaharlari o'rtasida sayyohlar almashishga alohida e'tibor qaratildi.
Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo'mitasi raisining o'rinbosari, bosh kotibi Van Chen 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan chuqur tarkibiy islohotlarni yuqori baholadi.
Van Chen Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasidagi strategik sheriklikni kengaytirish va mustahkamlashga qaratilgan aniq dastur va loyihalarni ilgari surish maqsadida ikki mamlakat parlamentlariaro keng ko'lamli hamkorlikka Xitoy tomonining manfaatdorligi va tayyorligini ta'kidladi.

President Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the National People's Congress of China
On 18 May President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the National People's Congress of China, headed by Vice Chairman, Secretary-General of the Standing Committee Wang Chen.
The Head of our state, greeting the guests, particularly underlined the role of an inter-parliamentary cooperation in developing and strengthening relations of a comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and China.
The issues of practical implementation of the agreements in political, trade-economic, investment and cultural-humanitarian spheres, reached during the recent high-level visit to the People's Republic of China, were considered at the meeting.
A specific attention was attached to developing an inter-regional cooperation, in particular, intensification of trade, investment and cultural links, as well as touristic exchanges between the ancient cities of Samarkand and Xi'an, Bukhara and Luoyang, which have established sister-city ties.
Vice Chairman, Secretary-General of the Standing Committee of the National People's Congress of China Wang Chen highly appraised the deep structural reforms within the framework of the Actions Strategy on five priority areas of development of Uzbekistan in 2017-2021, being carried out in our country.
He expressed a sincere gratitude to President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for a warm welcome and reaffirmed the interest and willingness of the Chinese side for a full-scale interaction of the parliaments of the two countries to promote concrete programs and projects, aimed at enhancing and consolidating the strategic partnership of Uzbekistan and China.