O'zbekiston Prezidenti "Gazprom" kompaniyasi boshqaruvi raisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, mamlakatlarimiz o'rtasida neft-gaz sohasida uzoq muddatli va o'zaro manfaatli hamkorlik yuksak darajada rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda dunyodagi yetakchi energetika kompaniyalaridan biri bo'lgan "Gazprom" O'zbekistonda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va istiqbolli uglevodorod konlarini o'zlashtirish bo'yicha yirik loyihalarni amalga oshirishda, shuningdek, tabiiy gazni eksportga yetkazib berishda faol ishtirok etmoqda.
Rossiyaning ushbu kompaniyasi bilan hamkorlikda Ustyurtda o'tkazilgan keng ko'lamli geologiya-qidiruv tadqiqotlari natijasida "Jel" gaz kondensati koni ochildi. "Shaxpaxti" koni birgalikda o'zlashtirilmoqda. Hozirgacha u yerdan 3,5 milliard kub metr gaz qazib olingan.
Bundan tashqari "Gazprom" Hisor hududida konlarni o'rganish va o'zlashtirish, qo'shimcha neft gazlarini utilizatsiya qilish, shuningdek, mamlakatimizning tarmoqdagi yetakchi loyiha instituti bo'lgan "O'zLITIneftgaz" faoliyatini rivojlantirishga doir loyihalarni amalga oshirishda ham ishtirok etmoqda.
Uchrashuvda O'zbekistonda neft-gaz sohasini rivojlantirish, jumladan, 2017-2021-yillarda uglevodorod qazib olishni ko'paytirish dasturi doirasida o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan istiqbolli loyihalar ko'rib chiqildi.
Mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish borasida o'zaro hamkorlik masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
"Gazprom" kompaniyasi boshqaruvi raisi Aleksey Miller Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul va hamkorlikdagi loyihalarni har tomonlama qo'llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi, O'zbekiston Respublikasi bilan keng ko'lamli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan receives chairman of the Gazprom management committee
On 29 March President of the Republic of Uzbekistan received Alexey Miller, chairman of the management committee of Russian energy company Gazprom, who is in our country with a working visit.
The Head of our state, greeting the guest, expressed a deep satisfaction with achieved high level of long-term and mutually beneficial bilateral cooperation in the oil and gas sphere.
Currently Gazprom, which is one of the leading energy companies in the world, actively takes part in implementing large projects on exploration and development of prospective hydrocarbon fields in Uzbekistan, as well as in the sphere of export supplies of natural gas.
In partnership with the Russian company, a mass-scale geological exploration was carried in Ustyurt, following which Jel gas-condensate field has been discovered. Shakhpakhti field is under joint development, where so far over 3,5 billion cubic meters of gas have been extracted.
Besides, Gazrpom takes part in the implementation of a project on exploration and development of fields in Gissar region, utilization of associated petroleum gas, as well as improving leading industrial design institute of our country – UzLITINEFTEGAZ.
During the meeting, prospective projects on further expansion of mutually beneficial cooperation for the development of the oil and gas complex of Uzbekistan, including within the framework of the adopted program to increase hydrocarbon production for 2017-2021.
A particular attention was paid to cooperation in the field of training and professional development of specialists.
The Chairman of the Gazprom Management Committee Alexey Miller expressed a sincere gratitude to the President of our country Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and the full support of joint projects and expressed willingness to develop full-scale cooperation with the Republic of Uzbekistan.