O'zbekiston Prezidenti Jahon sayyohlik tashkiloti bosh kotibini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-avgust kuni Samarqand shahrida "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivali va "Jahon tamadduni tarixida Markaziy Osiyo Renessansi" xalqaro anjumanida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo'lib turgan BMT Jahon sayyohlik tashkiloti bosh kotibi Taleb Rifaini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, BMTning turizm sohasidagi ixtisoslashgan instituti bilan hamkorlik jadal va samarali kechayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O'zbekiston Jahon sayyohlik tashkilotiga 1993-yilda a'zo bo'lgan. 2004-yildan Samarqand shahrida ushbu tashkilotning Buyuk ipak yo'li bo'yicha mintaqaviy ofisi faoliyat yuritmoqda. Hamkorlik natijasida o'tgan davrda O'zbekistonning turizm sohasidagi salohiyatini ro'yobga chiqarish hamda jahon turizm bozorida targ'ib qilishga qaratilgan o'nlab muhim loyihalar amalga oshirildi.
2014-yil oktabr oyida O'zbekistonda tashkilot Ijroiya kengashining 99-sessiyasi muvaffaqiyatli o'tkazildi, unda sayyohlik sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish va "Buyuk ipak yo'li" brendini keng ommalashtirish bo'yicha Bitim imzolandi.
Uchrashuvda turizm sohasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlashning istiqbolli yo'nalishlari muhokama qilindi.
O'zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi bo'ylab sayohatlarni ommalashtirish bo'yicha o'zaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar ko'rish, turizmning yangi turlarini rivojlantirish va xaridorgir turizm mahsulotlari ishlab chiqish, xalqaro andozalarga javob beradigan zamonaviy infratuzilma yaratish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Taleb Rifai Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chin dildan minnatdorlik bildirdi hamda O'zbekistonda turizm sohasini iqtisodiyotning strategik tarmog'i sifatida rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarga yuksak baho berdi.
Bosh kotib Jahon sayyohlik tashkiloti O'zbekistonda turizmni rivojlantirishga doir dastur va loyihalarni faol qo'llab-quvvatlash va ularda ishtirok etishga tayyor ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял генерального секретаря Всемирной туристской организации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 августа в городе Самарканде принял генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН Талеба Рифаи, находящегося в нашей стране для участия в международном музыкальном фестивале "Шарк тароналари" и международной конференции "Центральноазиатский Ренессанс в истории мировой цивилизации".
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамичное и плодотворное сотрудничество со специализированным институтом ООН в сфере туризма.
Узбекистан вступил во Всемирную туристскую организацию в 1993 году, с 2004 года в Самарканде действует ее Региональный офис по Великому шелковому пути. За годы партнерства реализованы десятки значимых совместных проектов, направленных на раскрытие богатого туристического потенциала Узбекистана, а также его продвижение на мировом рынке туризма.
В октябре 2014 года в Узбекистане успешно проведена 99-сессия Исполнительного совета Организации, в ходе которой было принято Соглашение о дальнейшем расширении сотрудничества в сфере туризма и развитии бренда "Великий шелковый путь".
На встрече были обсуждены перспективные направления дальнейшего расширения практического сотрудничества в сфере туризма.
Особое внимание было уделено вопросам реализации скоординированных мер по популяризации туристического направления в Узбекистан и регион Центральной Азии, развитию новых видов туризма и разработке востребованных туристических продуктов, созданию современной и отвечающей международным стандартам инфраструктуры.
Талеб Рифаи выразил искреннюю признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и высоко оценил осуществляемые в нашей стране реформы по развитию туризма как стратегической отрасли экономики государства.
Он заявил, что Всемирная туристская организация намерена активно поддерживать и участвовать в программах и проектах по развитию туризма в Узбекистане.