O'zbekiston Prezidenti Jahon sayyohlik tashkiloti bosh kotibini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-avgust kuni Samarqand shahrida "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivali va "Jahon tamadduni tarixida Markaziy Osiyo Renessansi" xalqaro anjumanida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo'lib turgan BMT Jahon sayyohlik tashkiloti bosh kotibi Taleb Rifaini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, BMTning turizm sohasidagi ixtisoslashgan instituti bilan hamkorlik jadal va samarali kechayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O'zbekiston Jahon sayyohlik tashkilotiga 1993-yilda a'zo bo'lgan. 2004-yildan Samarqand shahrida ushbu tashkilotning Buyuk ipak yo'li bo'yicha mintaqaviy ofisi faoliyat yuritmoqda. Hamkorlik natijasida o'tgan davrda O'zbekistonning turizm sohasidagi salohiyatini ro'yobga chiqarish hamda jahon turizm bozorida targ'ib qilishga qaratilgan o'nlab muhim loyihalar amalga oshirildi.
2014-yil oktabr oyida O'zbekistonda tashkilot Ijroiya kengashining 99-sessiyasi muvaffaqiyatli o'tkazildi, unda sayyohlik sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish va "Buyuk ipak yo'li" brendini keng ommalashtirish bo'yicha Bitim imzolandi.
Uchrashuvda turizm sohasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlashning istiqbolli yo'nalishlari muhokama qilindi.
O'zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi bo'ylab sayohatlarni ommalashtirish bo'yicha o'zaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar ko'rish, turizmning yangi turlarini rivojlantirish va xaridorgir turizm mahsulotlari ishlab chiqish, xalqaro andozalarga javob beradigan zamonaviy infratuzilma yaratish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Taleb Rifai Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chin dildan minnatdorlik bildirdi hamda O'zbekistonda turizm sohasini iqtisodiyotning strategik tarmog'i sifatida rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarga yuksak baho berdi.
Bosh kotib Jahon sayyohlik tashkiloti O'zbekistonda turizmni rivojlantirishga doir dastur va loyihalarni faol qo'llab-quvvatlash va ularda ishtirok etishga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan received Secretary-General of the World Tourism Organization
On August 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Secretary-General of the World Tourism Organization (UNWTO) Taleb Rifai in Samarkand, who is in our country to participate in "Sharq taronalari" International Music Festival and the international conference on "Central Asian Renaissance in the history of world civilization".
The head of our state, welcoming the guest, noted with deep satisfaction the dynamic and fruitful cooperation with the specialized UN institute in the sphere of tourism.
Uzbekistan joined the World Tourism Organization in 1993, since 2004, its Regional office for the Great Silk Road is operating in Samarkand. During the years of partnership, dozens of significant joint projects aimed at revealing the rich tourism potential of Uzbekistan, as well as its promotion in the global tourism market have been implemented.
In October 2014, the 99th session of the Executive Council of the Organization was successfully held in Uzbekistan, during which the Agreement on further expansion of cooperation in the sphere of tourism and development of the "The Great Silk Road" brand was adopted.
At the meeting, perspective directions of further expansion of practical cooperation in the sphere of tourism were discussed.
The main attention was paid to issues of implementation of coordinated measures on popularizing the tourism destination in Uzbekistan and the Central Asian region, development of new types of tourism and popular tourism products, creation of modern infrastructure that meets international standards.
Taleb Rifai expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and highly appreciated the ongoing reforms on development of tourism as a strategic branch of the state economy in our country.
He emphasized that the World Tourism Organization intends to actively support and participate in programs and projects on development of tourism in Uzbekistan.