O'zbekiston Prezidenti MDH Ijroiya qo'mitasi raisi – Ijrochi kotibini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan MDH Ijroiya qo'mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedevni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, Hamdo'stlik doirasida o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash masalasiga muhim ahamiyat qaratilayotganini alohida ta'kidladi. Bugungi kunda MDH ko'p tomonlama hamkorlik, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirishning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish va muhokama etish uchun o'ziga xos maydon hisoblanadi.
Suhbat chog'ida MDH doirasida erkin savdo zonasining to'laqonli faoliyat yuritishini ta'minlash, shuningdek, transport-kommunikatsiya tarmoqlarini jadal rivojlantirish va butun mintaqaning tranzit salohiyatini yuksaltirishga yo'naltirilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuvda mamlakatimizda ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy va huquqiy islohotlar amalga oshirilayotgani, 2017-2021-yillarga mo'ljallangan Harakatlar strategiyasida O'zbekistonni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari belgilangani, Prezidentning virtual qabulxonasi, joylarda tashkil etilgan Xalq qabulxonalari odamlarning talab va istaklarini ro'yobga chiqarayotgani, Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili doirasidagi ishlar yurtdoshlarimizning davlatga ishonchini mustahkamlayotgani ta'kidlandi.
S.Lebedev Prezidentimizga samimiy qabul, Toshkent shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisiga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazishda O'zbekiston Respublikasi faol ishtirok etgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisi samarali o'tishiga muvaffaqiyat tiladi.

Президент Узбекистана принял председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 апреля принял председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря Содружества Независимых Государств Сергея Лебедева, прибывшего в нашу страну для участия в очередном заседании Совета министров иностранных дел стран-участниц СНГ.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, особо отметил важное значение, придаваемое вопросам расширения и укрепления взаимовыгодного сотрудничества в рамках Содружества. Сегодня СНГ является уникальной площадкой для обмена мнениями и обсуждения актуальных вопросов многостороннего взаимодействия, продвижения совместных программ и проектов в различных отраслях экономики.
В ходе беседы особое внимание было уделено вопросам обеспечения полномасштабного функционирования зоны свободной торговли в рамках СНГ, а также практической реализации перспективных проектов, направленных на опережающее развитие транспортно-коммуникационных сетей и повышение транзитного потенциала всего региона.
На встрече было подчеркнуто, что осуществляемые в нашей стране общественно-политические, экономические и правовые реформы, Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, Виртуальная приемная Президента и Народные приемные на местах, работа, проводимая в Год диалога с народом и интересов человека, способствуют воплощению в жизнь запросов и предложений граждан, укрепляют их доверие к государству.
С.Лебедев выразил главе нашего государства искреннюю признательность за теплый прием, а также активное участие Республики Узбекистан в подготовке и проведении заседания Совета министров иностранных дел государств Содружества в Ташкенте.
На встрече Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев пожелал участникам предстоящего заседания Совета министров иностранных дел успешной и плодотворной работы.