O'zbekiston Prezidenti Qozog'iston parlamenti Senati Raisini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-sentabr kuni Qozog'iston Respublikasi parlamenti Senati Raisi Kasim-Jomart Tokayev boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni qutlar ekan, Qozog'iston parlamenti delegatsiyasining O'zbekistonga tashrifi va Oliy Majlis palatalarida o'tkazilgan samarali muzokaralar natijalari o'zaro aloqalarning mustahkamlanib borayotganidan dalolat berishini alohida ta'kidladi.
O'zbekiston Prezidentining joriy yil mart oyida Qozog'istonga va Qozog'iston Prezidentining shu oyda O'zbekistonga davlat tashriflari, shuningdek, davlatlarimiz rahbarlarining muntazamlik kasb etgan va ishonchga asoslangan muloqoti keng ko'lamli O'zbekiston – Qozog'iston munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish va ularni aniq mazmun bilan boyitishga xizmat qilgani qayd etildi.
Turli darajadagi aloqalar faollashgani, o'zaro savdo hajmi va turi izchil ortib, diversifikatsiya qilinayotgani, energetika va mashinasozlik tarmoqlarida muhim investitsiya loyihalarini amalga oshirish boshlangani, avtomobil, temir yo'l va havo transporti sohasidagi hamkorlik kengaygani shundan dalolat beradi.
Chegaraoldi hududlari o'rtasida o'zaro tashriflar uyushtirilmoqda, sheriklik munosabatlari mustahkamlanmoqda, mamlakatlarimizda ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar tadbirlar birgalikda o'tkazilmoqda.
Uchrashuvda parlamentlararo hamkorlik, jumladan, xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi aloqalarni yanada faollashtirish masalasiga alohida e'tibor qaratildi.
Oliy darajadagi tashriflar davomida erishilgan ikki tomonlama kelishuvlar va qabul qilingan qarorlar ijrosini ta'minlash hamda o'zaro manfaatli sheriklikka doir istiqbolli loyiha va dasturlarni ilgari surishda mamlakatlarimiz parlamentlari muhim o'rin tutishi qayd etildi.
Do'stlik va hamkorlik guruhlari o'rtasida muntazam uchrashuvlar o'tkazish, O'zbekiston va Qozog'iston parlamentlarining tegishli qo'mitalari o'rtasida yaqin amaliy aloqalar o'rnatish muhimligi ta'kidlandi.
Yuqori martabali mehmon Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy va mazmunli uchrashuv uchun minnatdorlik bildirib, Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Kasim-Jomart Tokayev Qozog'iston Respublikasi parlamenti o'zaro do'stlik va strategik sheriklik munasabatlarini yanada mustahkamlash yo'lida O'zbekiston bilan faol va keng ko'lamli hamkorlikka tayyor ekanini yana bir bor ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял Председателя Сената парламента Казахстана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 сентября принял делегацию Республики Казахстан во главе с Председателем Сената парламента этой страны Касым-Жомартом Токаевым.
Глава нашего государства особо отметил, что прибытие представительной делегации парламента Казахстана в Узбекистан и результаты проведенных плодотворных переговоров в обеих палатах Олий Мажлиса являются свидетельством укрепляющихся двусторонних связей.
Было подчеркнуто, что государственные визиты лидеров двух стран в Казахстан в марте этого года и в Узбекистан в текущем месяце, а также их регулярный и доверительный диалог позволили вывести узбекско-казахстанские многоплановые отношения на качественно новый уровень, наполнив их конкретным содержанием.
Свидетельством тому являются интенсивные контакты на разных уровнях, динамичный рост объемов и диверсификация номенклатуры взаимной торговли, начало реализации знаковых инвестиционных проектов в энергетической и машиностроительной отраслях, расширение сотрудничества в области автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения.
Проходят взаимные визиты и укрепляются партнерские отношения между приграничными регионами, проводятся совместные деловые и культурно-гуманитарные мероприятия в двух странах.
На встрече особое внимание было уделено вопросам дальнейшей активизации межпарламентского взаимодействия, в том числе в рамках международных и региональных структур.
Была подчеркнута важная роль парламентов в обеспечении реализации двусторонних соглашений и договоренностей, достигнутых в ходе визитов на высшем уровне, а в также продвижении перспективных проектов и программ взаимовыгодного партнерства.
Поддержаны регулярное проведение встреч действующих групп дружбы и сотрудничества, установление тесных рабочих связей между профильными комитетами парламентов Узбекистана и Казахстана.
Высокий гость, выразив глубокую благодарность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплую и содержательную встречу, передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева.
Касым-Жомарт Токаев еще раз заверил, что парламент Республики Казахстан готов к активному и полномасштабному сотрудничеству с узбекской стороной в целях дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы и стратегического партнерства.