O'zbekiston Prezidenti Rossiya Hukumati raisining birinchi o'rinbosarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-avgust kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisining birinchi o'rinbosari Igor Shuvalovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, I.Shuvalovni Iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiyaning Rossiya tomonidan raisi etib tayinlangani bilan samimiy tabrikladi.
Prezidentimizning shu yil 4-5-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni to'la amalga oshirish, shuningdek, iqtisodiyotning turli sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlikning yangi dastur va loyihalarini hayotga samarali tatbiq etishda Komissiya muhim ahamiyat kasb etishi alohida ta'kidlandi.
Hozirgi paytda o'zaro munosabatlar jadal rivojlanayotgani qayd etildi.
O'zaro savdo hajmi barqaror o'sib bormoqda – shu yilning yetti oyi davomida tovar ayirboshlash hajmi 14 foizga o'sib, 2,6 milliard AQSh dollaridan oshdi. Bunda eksport va importning barcha asosiy yo'nalishlari bo'yicha o'sish kuzatilmoqda. Iyul oyidan Rossiya bozoriga meva-sabzovot mahsulotlarini yetkazib berishda "yashil koridor" tizimi to'laqonli faoliyat ko'rsata boshladi.
Rossiyaning yetakchi kompaniyalari va banklarini jalb qilgan holda, ustuvor investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo'yicha hamkorlikda faol ish olib borilmoqda.
Neft-gaz majmuasidagi geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish va istiqbolli konlarni o'zlashtirish, bunda uglevodorod xomashyosi qazib olishni ko'paytirish, Qandim gazni qayta ishlash va Jizzax neftni qayta ishlash zavodlarini qurish, soha korxonalarini modernizatsiya qilish, shuningdek, gaz va neft yetkazib berish bo'yicha yirik loyihalar shular jumlasidandir.
Metallurgiya sohasida "Yoshlik-1" konini o'zlashtirish, mis boyitish majmuasini qurish va Toshkentda metallurgiya zavodi barpo etish bo'yicha loyihalarni amalga oshirish ishlari boshlandi.
Mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektrotexnika, kimyo, farmatsevtika, to'qimachilik, oziq-ovqat sanoati, turizm va boshqa ko'plab sohalarda, shuningdek, mamlakatlarimiz hududlari o'rtasida kichik biznes subyektlarini faol jalb qilgan holda kooperatsiya aloqalari kengayib bormoqda.
Bugungi kunda O'zbekistonda Rossiya kapitali ishtirokida mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda, Rossiyaning 60 kompaniyasi vakolatxonalari ro'yxatdan o'tgan.
Ijtimoiy aloqalar rivojlanmoqda, sog'liqni saqlash, ta'lim, sport, madaniyat va san'at sohalarida qo'shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o'rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish va yuqori texnologiyali sohalarda yangi istiqbolli dasturlarni tayyorlashni jadallashtirish masalalari batafsil muhokama qilindi.
Mehmon davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chin dildan minnatdorlik bildirdi hamda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va Hukumat raisi Dmitriy Medvedevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Hukumat raisining birinchi o'rinbosari Rossiya Federatsiyasi O'zbekiston Respublikasi bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik ruhidagi keng ko'lamli hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan received the First Deputy Prime Minister of the Russian Federation
On August 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the First Deputy Prime Minister of the Russian Federation Igor Shuvalov, who is in our country on a working visit.
The head of our state warmly welcomed the guest and sincerely congratulated I.Shuvalov on the appointment as a chairman of the Russian part of the joint Intergovernmental commission on economic cooperation.
The important role of this commission was particularly noted in ensuring full-scale implementation of the agreements reached during the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Russian Federation on April 4-5, 2017, as well as the effective promotion of new programs and projects of mutually beneficial cooperation in various sectors of the economy.
It was emphasized that dynamic development of bilateral relations is being observed.
The volume of mutual trade is steadily growing: in the first seven months of this year, the trade turnover has increased by 14 percent and exceeded 2,6 billion US dollars. At the same time, growth is observed in all major export and import positions. Since July, the "green corridor" for the supply of Uzbek fruit and vegetable products to the Russian market has begun its full-fledged activity.
Joint work is being conducted on implementation of priority investment projects with involvement of the leading Russian companies and banks.
Among them, there are major projects in the oil and gas complex on conducting geological exploration and development of promising fields with increasing hydrocarbon production, construction of Kandym gas processing and Djizzak refineries, modernization of the industry, as well as in the sphere of supplying gas and oil.
Implementation of projects on development of Yoshlik-1 field with the construction of a copper-concentrating complex and a metallurgical plant in Tashkent has begun in the sphere of metallurgy.
Cooperation in machine-building, automotive, electrical, chemical, pharmaceutical, textile, food industries, tourism and many other areas is expanding, including at the level of the regions of the two countries with active involvement of small businesses.
In general, today there are about 1 thousand enterprises with participation of Russian capital in Uzbekistan. Representative offices of 60 Russian companies are accredited in our country.
Humanitarian relations continue to develop, joint projects are being implemented in the spheres of healthcare, education, sports, culture and art.
During the meeting, issues of further development of practical cooperation between the two countries, as well as accelerating implementation of investment projects and preparing new promising programs in high-tech industries were considered in detail.
The guest expressed sincere gratitude to the head of our state Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed the greetings and best wishes of the President of the Russian Federation Vladimir Putin and the Prime Minister Dmitry Medvedev.
The First Deputy Prime Minister confirmed the readiness of the Russian Federation to develop and strengthen full-scale cooperation with the Republic of Uzbekistan in the spirit of strategic partnership and alliance.