O'zbekiston Prezidenti Rossiya Hukumati raisining birinchi o'rinbosarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-avgust kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisining birinchi o'rinbosari Igor Shuvalovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, I.Shuvalovni Iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiyaning Rossiya tomonidan raisi etib tayinlangani bilan samimiy tabrikladi.
Prezidentimizning shu yil 4-5-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni to'la amalga oshirish, shuningdek, iqtisodiyotning turli sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlikning yangi dastur va loyihalarini hayotga samarali tatbiq etishda Komissiya muhim ahamiyat kasb etishi alohida ta'kidlandi.
Hozirgi paytda o'zaro munosabatlar jadal rivojlanayotgani qayd etildi.
O'zaro savdo hajmi barqaror o'sib bormoqda – shu yilning yetti oyi davomida tovar ayirboshlash hajmi 14 foizga o'sib, 2,6 milliard AQSh dollaridan oshdi. Bunda eksport va importning barcha asosiy yo'nalishlari bo'yicha o'sish kuzatilmoqda. Iyul oyidan Rossiya bozoriga meva-sabzovot mahsulotlarini yetkazib berishda "yashil koridor" tizimi to'laqonli faoliyat ko'rsata boshladi.
Rossiyaning yetakchi kompaniyalari va banklarini jalb qilgan holda, ustuvor investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo'yicha hamkorlikda faol ish olib borilmoqda.
Neft-gaz majmuasidagi geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish va istiqbolli konlarni o'zlashtirish, bunda uglevodorod xomashyosi qazib olishni ko'paytirish, Qandim gazni qayta ishlash va Jizzax neftni qayta ishlash zavodlarini qurish, soha korxonalarini modernizatsiya qilish, shuningdek, gaz va neft yetkazib berish bo'yicha yirik loyihalar shular jumlasidandir.
Metallurgiya sohasida "Yoshlik-1" konini o'zlashtirish, mis boyitish majmuasini qurish va Toshkentda metallurgiya zavodi barpo etish bo'yicha loyihalarni amalga oshirish ishlari boshlandi.
Mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektrotexnika, kimyo, farmatsevtika, to'qimachilik, oziq-ovqat sanoati, turizm va boshqa ko'plab sohalarda, shuningdek, mamlakatlarimiz hududlari o'rtasida kichik biznes subyektlarini faol jalb qilgan holda kooperatsiya aloqalari kengayib bormoqda.
Bugungi kunda O'zbekistonda Rossiya kapitali ishtirokida mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda, Rossiyaning 60 kompaniyasi vakolatxonalari ro'yxatdan o'tgan.
Ijtimoiy aloqalar rivojlanmoqda, sog'liqni saqlash, ta'lim, sport, madaniyat va san'at sohalarida qo'shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o'rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish va yuqori texnologiyali sohalarda yangi istiqbolli dasturlarni tayyorlashni jadallashtirish masalalari batafsil muhokama qilindi.
Mehmon davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chin dildan minnatdorlik bildirdi hamda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va Hukumat raisi Dmitriy Medvedevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Hukumat raisining birinchi o'rinbosari Rossiya Federatsiyasi O'zbekiston Respublikasi bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik ruhidagi keng ko'lamli hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga tayyor ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял первого заместителя Председателя правительства России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 августа принял первого заместителя Председателя правительства Российской Федерации Игоря Шувалова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, искренне поздравил И.Шувалова с назначением председателем российской части совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Была особо отмечена важная роль этой комиссии в обеспечении полномасштабной реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Российскую Федерацию 4-5 апреля этого года, а также эффективного продвижения новых программ и проектов взаимовыгодного сотрудничества в различных отраслях экономики.
Подчеркнуто, что в настоящее время наблюдается динамичное развитие двусторонних отношений.
Устойчиво растут объемы взаимной торговли – за первые семь месяцев этого года товарооборот увеличился на 14 процентов и превысил 2,6 миллиарда долларов США. При этом рост наблюдается по всем основным позициям экспорта и импорта. С июля начал полноценную работу "зеленый коридор" для поставок узбекской плодоовощной продукции на российский рынок.
Активно ведется совместная работа по реализации приоритетных инвестиционных проектов, с привлечением ведущих российских компаний и банков.
Среди них – крупные проекты в нефтегазовом комплексе по проведению геологоразведочных работ и освоению перспективных месторождений с увеличением добычи углеводородного сырья, строительству Кандымского газоперерабатывающего и Джизакского нефтеперерабатывающего заводов, модернизации предприятий отрасли, а также в сфере поставок газа и нефти.
В металлургии начата реализация проектов по освоению месторождения Ёшлик-1 со строительством медно-обогатительного комплекса и возведению металлургического завода в Ташкенте.
Расширяется кооперация в машиностроительной, автомобильной, электротехнической, химической, фармацевтической, текстильной, пищевой промышленности, в сфере туризма и по многим другим направлениям, в том числе на уровне регионов двух стран с активным привлечением субъектов малого бизнеса.
В целом сегодня в Узбекистане действуют порядка 1 тысячи предприятий с участием российского капитала, аккредитованы представительства 60 компаний России.
Продолжают развиваться гуманитарные связи, осуществляются совместные проекты в сфере здравоохранения, образования, спорта, культуры и искусства.
В ходе встречи были подробно рассмотрены вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества между двумя странами, а также ускорения реализации инвестиционных проектов и подготовки новых перспективных программ в высокотехнологичных отраслях.
Гость выразил искреннюю признательность главе нашего государства Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя правительства Дмитрия Медведева.
Первый заместитель Председателя правительства подтвердил готовность Российской Федерации развивать и укреплять полномасштабное сотрудничество с Республикой Узбекистан в духе стратегического партнерства и союзничества.