O'zbekiston Prezidenti Rossiya Hukumati raisining o'rinbosarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-fevral kuni Iqtisodiy hamkorlik bo'yicha O'zbekiston – Rossiya hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisining o'rinbosari Dmitriy Kozakni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari ko'plab yo'nalishlarda, xususan, savdo-iqtisodiy sohada izchil rivojlanayotgani va mustahkamlanib borayotganini alohida ta'kidladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning 2016-yil 6-sentabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan uchrashuvi chog'ida erishilgan kelishuvlar faol va samarali amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Bugungi kunda Rossiya O'zbekistonning asosiy iqtisodiy sheriklaridandir. 2016-yil yakunlariga ko'ra, o'zaro savdo hajmi 4,2 milliard AQSh dollaridan ziyodni tashkil etgan. Tovar ayirboshlash hajmini yanada ko'paytirish maqsadida O'zbekistonda yetishtirilgan meva-sabzavot mahsulotlarini "yashil yo'lak" orqali rossiyalik iste'molchilarga yetkazishni tashkil etishga doir kelishuvlar imzolangan. Joriy yilda Rossiya bozoriga 1 million tonnadan ortiq meva-sabzavotlar, shuningdek, ularni qayta ishlash asosida tayyorlangan keng turdagi mahsulotlar yetkazib berish mo'ljallangan.
Hamkorlikning barcha yo'nalishlari, shu jumladan, ikki mamlakat hududlari o'rtasidagi aloqalar sezilarli darajada faollashdi.
Investitsiyaviy hamkorlik kengayib bormoqda. Bugungi kunda O'zbekistonda Rossiya kapitali ishtirokida tashkil etilgan 960 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda, Rossiyaning 64 yetakchi kompaniyasi vakolatxonalari akkreditatsiyadan o'tgan.
Neft-gaz sohasi bilan bir qatorda mashinasozlik, metallurgiya, to'qimachilik sanoati, farmatsevtika, zamonaviy tibbiy uskunalar ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash sohalarida ham yangi investitsiyaviy loyihalar tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda. Ta'lim va sog'liqni saqlash sohalarida yangi dastur va bitimlar ishlab chiqilmoqda.
Uchrashuvda iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi o'zaro manfaatli hamkorlik yo'nalishlarini yanada diversifikatsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar ikki mamlakat kompaniyalari o'rtasida uzoq muddatli amaliy aloqalarni o'rnatish, shuningdek, yangi qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirishda Iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiya muhim o'rin tutayotganini qayd etdilar.
D.Kozak samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi O'zbekiston Respublikasi bilan keng ko'lamli savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял заместителя председателя Правительства России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 февраля принял заместителя председателя Правительства Российской Федерации Дмитрия Козака, прибывшего в нашу страну для участия в очередном заседании Узбекско-Российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, особо отметил динамичное развитие и последовательное укрепление отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Россией по многим направлениям, в том числе в торгово-экономической сфере.
Была подчеркнута активная и плодотворная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина в Самарканде 6 сентября 2016 года.
Сегодня Россия является одним из ключевых экономических партнеров Узбекистана. По итогам 2016 года объем взаимной торговли превысил 4,2 миллиарда долларов США. С целью дальнейшего увеличения товарооборота подписан пакет двусторонних соглашений по организации поставок плодоовощной продукции из Узбекистана российским потребителям в рамках "зеленого коридора". Только в этом году предусматривается поставка на российский рынок свыше 1 миллиона тонн свежих фруктов и овощей, а также широкой номенклатуры продуктов их переработки.
Значительно активизировались контакты по всем направлениям взаимодействия, в том числе на уровне регионов двух стран.
Расширяется инвестиционное сотрудничество. Сегодня в Узбекистане действует более 960 предприятий с участием российского капитала, аккредитованы представительства 64 ведущих компаний России.
Ведется подготовка и реализация новых инвестиционных проектов, которые помимо нефтегазовой отрасли охватывают такие сферы, как машиностроение, металлургия, текстильная промышленность, фармацевтика и производство современного медицинского оборудования, глубокая переработка сельскохозяйственной продукции. Прорабатываются новые программы и соглашения в сфере образования и здравоохранения.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшей диверсификации направлений взаимовыгодного сотрудничества в различных отраслях экономики.
Стороны отметили важную роль межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в установлении долгосрочных деловых контактов между компаниями двух стран, а также в продвижении новых совместных программ и проектов.
Д.Козак выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны за теплый прием и подтвердил готовность Российской Федерации развивать полномасштабное торгово-экономическое партнерство с Республикой Узбекистан.