O'zbekiston Prezidenti Sankt-Peterburg gubernatorini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-noyabr kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Sankt-Peterburg shahri gubernatori Georgiy Poltavchenkoni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, joriy yilda bo'lib o'tgan oliy darajadagi samarali uchrashuvlar va ularning yakunlari bo'yicha erishilgan kelishuvlar, jumladan, aprel oyida imzolangan ikki mamlakat mintaqalari o'rtasida hamkorlik to'g'risida hukumatlararo bitim O'zbekiston Respublikasi hududlari va Rossiya Federatsiyasi subyektlarining amaliy hamkorligini, avvalo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni faollashtirishga xizmat qilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuvda O'zbekiston va Sankt-Peterburg shahri o'rtasidagi an'anaviy yaqin va o'zaro manfaatli munosabatlarni yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalari ko'rib chiqildi.
Bugungi kunda o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 200 million dollarni tashkil qilmoqda. Sankt-Peterburg shahrida 1 millionga yaqin yurtdoshimiz mehnat faoliyatini amalga oshirmoqda. Shaharning yetakchi oliy o'quv yurtlarida 3 mingdan ziyod yoshlarimiz ta'lim olmoqda.
O'zaro savdo hajmini oshirish va yetakchi korxonalar o'rtasida kooperatsiyani kengaytirish uchun mavjud salohiyatdan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
Sog'liqni saqlash, ta'lim va turizm sohalarida qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Sankt-Peterburg shahri gubernatori Georgiy Poltavchenko Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirdi. O'zbekiston bilan ustuvor yo'nalishlarda keng ko'lamli hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял губернатора Санкт-Петербурга
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 ноября принял губернатора города Санкт-Петербург Георгия Полтавченко, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с удовлетворением отметил, что состоявшиеся в этом году плодотворные встречи на высшем уровне и достигнутые по их итогам договоренности, в том числе подписанное в апреле Межправительственное соглашение о сотрудничестве между регионами двух стран, послужили активизации практического взаимодействия регионов Республики Узбекистан с субъектами Российской Федерации, прежде всего, в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
На встрече рассмотрены вопросы дальнейшего расширения и укрепления традиционно тесных и взаимовыгодных отношений Узбекистана с Санкт-Петербургом.
Сегодня объемы взаимного товарооборота достигают 200 миллионов долларов. В Санкт-Петербурге осуществляют трудовую деятельность около 1 миллиона наших граждан. В ведущих вузах этого города проходят обучение свыше 3 тысяч узбекистанцев.
Подчеркнута необходимость эффективного использования имеющегося потенциала для увеличения объемов взаимной торговли и углубления кооперации между ведущими предприятиями.
Особое внимание уделено реализации совместных программ и проектов в сфере здравоохранения, образования и туризма.
Губернатор города Санкт-Петербург Георгий Полтавченко выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. Он отметил заинтересованность в развитии полномасштабного партнерства с Узбекистаном по приоритетным направлениям.