O'zbekiston Prezidenti Sankt-Peterburg gubernatorini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-noyabr kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Sankt-Peterburg shahri gubernatori Georgiy Poltavchenkoni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, joriy yilda bo'lib o'tgan oliy darajadagi samarali uchrashuvlar va ularning yakunlari bo'yicha erishilgan kelishuvlar, jumladan, aprel oyida imzolangan ikki mamlakat mintaqalari o'rtasida hamkorlik to'g'risida hukumatlararo bitim O'zbekiston Respublikasi hududlari va Rossiya Federatsiyasi subyektlarining amaliy hamkorligini, avvalo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni faollashtirishga xizmat qilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuvda O'zbekiston va Sankt-Peterburg shahri o'rtasidagi an'anaviy yaqin va o'zaro manfaatli munosabatlarni yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalari ko'rib chiqildi.
Bugungi kunda o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 200 million dollarni tashkil qilmoqda. Sankt-Peterburg shahrida 1 millionga yaqin yurtdoshimiz mehnat faoliyatini amalga oshirmoqda. Shaharning yetakchi oliy o'quv yurtlarida 3 mingdan ziyod yoshlarimiz ta'lim olmoqda.
O'zaro savdo hajmini oshirish va yetakchi korxonalar o'rtasida kooperatsiyani kengaytirish uchun mavjud salohiyatdan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
Sog'liqni saqlash, ta'lim va turizm sohalarida qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Sankt-Peterburg shahri gubernatori Georgiy Poltavchenko Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirdi. O'zbekiston bilan ustuvor yo'nalishlarda keng ko'lamli hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan received the Governor of St. Petersburg
On November 8, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Governor of the city of St. Petersburg Georgy Poltavchenko, who arrived in our country on a working visit.
The Head of our state, welcoming the guest, noted with satisfaction that the fruitful meetings that were held this year at the highest level and the agreements reached on their results, including the Intergovernmental Agreement on Cooperation between the regions of the two countries, signed in April, served to enhance the practical cooperation of the regions of the Republic of Uzbekistan with entities of the Russian Federation, first of all, in trade-economic and cultural-humanitarian spheres.
At the meeting, issues of further expansion and strengthening of traditionally close and mutually beneficial relations of Uzbekistan with St. Petersburg were considered.
Today, the trade turnover reaches 200 million dollars. About 1 million of our citizens are working in St. Petersburg. More than 3 thousand people of Uzbekistan are studying in the leading universities of this city.
The need to effectively use the existing potential for increasing the volume of mutual trade and deepening cooperation between the leading enterprises was emphasized.
Particular attention was paid to the implementation of joint programs and projects in the sphere of healthcare, education and tourism.
The Governor of the city of St. Petersburg Georgy Poltavchenko expressed sincere gratitude to the President of our country Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome. He noted the interest in developing a full-scale partnership with Uzbekistan in priority areas.