O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Moskvaga keldi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 4-aprel kuni davlat tashrifi bilan Moskvaga keldi.
Ikki davlat bayroqlari bilan bezatilgan "Vnukovo-2" aeroportida oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Davlatimiz rahbarini Rossiya Federatsiyasi hukumati a'zolari kutib oldi.
Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, ilmiy-texnik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qiladilar, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik muammolar yuzasidan fikr almashadilar.
Mamlakatimiz Prezidentining davlat tashrifi chog'ida ikki davlat Prezidentlarining Qo'shma bayonoti, O'zbekiston bilan Rossiyaning turli sohalardagi hamkorligini yanada rivojlantirishga qaratilgan 50 dan ortiq hujjat imzolanishi mo'ljallangan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiyaga davlat tashrifiga tayyorgarlik doirasida mamlakatimizning Moskva shahridagi elchixonasida 3-aprel kuni O'zbekiston va Rossiya o'rtasida hujjatlarni imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Ikki davlat vakolatli vakillari savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida umumiy qiymati 3,5 milliard AQSh dollaridan ortiq bo'lgan 16 ta ikki tomonlama bitim, shartnoma va boshqa hujjatlarni imzoladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-aprel kuni Moskva shahridagi "Noma'lum askar" yodgorligiga gul qo'ydi.
Mazkur yodgorlik Ikkinchi jahon urushida halok bo'lgan Vatan himoyachilari xotirasiga bag'ishlab bunyod etilgan.
Shavkat Mirziyoyev tinchlik, ozodlik yo'lida jon fido qilgan vatanparvar insonlar xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Ma'lumki, shu yilning 3-aprel kuni Sankt-Peterburg shahri metrosida terroristik harakati sodir etilib, insonlar halok bo'ldi. Davlatimiz rahbari ular xotirasini yodga olib, shu yerdagi "Leningrad – qahramon shahar" yodgorligi poyiga gul qo'ydi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi hukumati Raisi Dmitriy Medvedev bilan uchrashdi.
Dmitriy Medvedev Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasiga tashrifidan minnatdor ekanligini bildirdi.
– O'zbekiston Rossiyaning eng ishonchli hamkorlaridan biri, – dedi Dmitriy Medvedev. – Ikki davlat turli sohalarda ishonchli hamkorlik qilib kelmoqda. Sizning tashrifingiz davomida juda katta loyihalar bo'yicha kelishuvlarga erishish ko'zda tutilgan. Men tashrifingiz samarali bo'ladi va ikki do'st davlatning hamkorligida yangi sahifa ochiladi, deb ishonaman.
– Sankt-Peterburgda ro'y bergan mash'um voqea munosabati bilan chuqur hamdardligimni qabul qilgaysiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. –Terrorizm chegara bilmaydigan xavfdir, shu bois unga qarshi kuchlarni birlashtirgan holda kurashish lozim.
Prezidentimiz ushbu tashrif o'zaro aloqalarni yangi bosqichga ko'tarish, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish uchun qulay imkoniyat ekanligini ta'kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в Москву
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 4 апреля с государственным визитом прибыл в Москву.
В украшенном государственными флагами двух стран аэропорту "Внуково-2" в честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Главу нашего государства встретили члены правительства Российской Федерации.
Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин обсудят вопросы укрепления стратегического партнерства и союзнических отношений между Узбекистаном и Россией, перспективы развития взаимовыгодного сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах, обменяются мнениями по актуальной региональной и международной проблематике.
В ходе государственного визита Президента нашей страны планируется подписание Совместного заявления Президентов двух государств, свыше 50 документов, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Россией в различных сферах.
В рамках подготовки к государственному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Россию 3 апреля в Посольстве нашей страны в Москве состоялась церемония подписания узбекско-российских документов. Полномочные представители сторон подписали 16 двусторонних соглашений, контрактов и других документов в торгово-экономической и инвестиционной сферах на общую сумму более 3,5 миллиарда долларов США.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 апреля возложил цветы к могиле Неизвестного солдата в Москве.
Этот мемориал воздвигнут в память о защитниках Отечества, погибших во Второй мировой войне.
Шавкат Мирзиёев отдал дань памяти самоотверженных патриотов, пожертвовавших жизнями во имя мира и свободы.
В метро Санкт-Петербурга 3 апреля произошел теракт, повлекший за собой человеческие жертвы. Глава нашего государства почтил их память и возложил цветы к камню города-героя Ленинграда в Александровском саду в Москве.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Председателем Правительства Российской Федерации Дмитрием Медведевым.
Дмитрий Медведев приветствовал Шавката Мирзиёева от имени Правительства Российской Федерации.
- Узбекистан является одним из самых надежных партнеров России, - сказал Дмитрий Медведев. – Наши страны успешно сотрудничают в различных сферах. В ходе Вашего визита намечено подписание очень масштабного пакета документов. Уверен, Ваш визит пройдет плодотворно и откроет новую страницу в истории дружественных отношений наших государств.
– Выражаю искренние соболезнования близким и родным жертв теракта в Санкт-Петербурге, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Терроризм - это угроза, не знающая границ, поэтому с ним необходимо бороться сообща, объединившись.
Президент нашей страны отметил, что данный визит является благоприятной возможностью для выведения двусторонних отношений на новый уровень, обмена мнениями по актуальным вопросам регионального и международного значения.