O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Moskvaga keldi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 4-aprel kuni davlat tashrifi bilan Moskvaga keldi.
Ikki davlat bayroqlari bilan bezatilgan "Vnukovo-2" aeroportida oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Davlatimiz rahbarini Rossiya Federatsiyasi hukumati a'zolari kutib oldi.
Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, ilmiy-texnik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qiladilar, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik muammolar yuzasidan fikr almashadilar.
Mamlakatimiz Prezidentining davlat tashrifi chog'ida ikki davlat Prezidentlarining Qo'shma bayonoti, O'zbekiston bilan Rossiyaning turli sohalardagi hamkorligini yanada rivojlantirishga qaratilgan 50 dan ortiq hujjat imzolanishi mo'ljallangan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiyaga davlat tashrifiga tayyorgarlik doirasida mamlakatimizning Moskva shahridagi elchixonasida 3-aprel kuni O'zbekiston va Rossiya o'rtasida hujjatlarni imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Ikki davlat vakolatli vakillari savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida umumiy qiymati 3,5 milliard AQSh dollaridan ortiq bo'lgan 16 ta ikki tomonlama bitim, shartnoma va boshqa hujjatlarni imzoladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-aprel kuni Moskva shahridagi "Noma'lum askar" yodgorligiga gul qo'ydi.
Mazkur yodgorlik Ikkinchi jahon urushida halok bo'lgan Vatan himoyachilari xotirasiga bag'ishlab bunyod etilgan.
Shavkat Mirziyoyev tinchlik, ozodlik yo'lida jon fido qilgan vatanparvar insonlar xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Ma'lumki, shu yilning 3-aprel kuni Sankt-Peterburg shahri metrosida terroristik harakati sodir etilib, insonlar halok bo'ldi. Davlatimiz rahbari ular xotirasini yodga olib, shu yerdagi "Leningrad – qahramon shahar" yodgorligi poyiga gul qo'ydi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi hukumati Raisi Dmitriy Medvedev bilan uchrashdi.
Dmitriy Medvedev Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasiga tashrifidan minnatdor ekanligini bildirdi.
– O'zbekiston Rossiyaning eng ishonchli hamkorlaridan biri, – dedi Dmitriy Medvedev. – Ikki davlat turli sohalarda ishonchli hamkorlik qilib kelmoqda. Sizning tashrifingiz davomida juda katta loyihalar bo'yicha kelishuvlarga erishish ko'zda tutilgan. Men tashrifingiz samarali bo'ladi va ikki do'st davlatning hamkorligida yangi sahifa ochiladi, deb ishonaman.
– Sankt-Peterburgda ro'y bergan mash'um voqea munosabati bilan chuqur hamdardligimni qabul qilgaysiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. –Terrorizm chegara bilmaydigan xavfdir, shu bois unga qarshi kuchlarni birlashtirgan holda kurashish lozim.
Prezidentimiz ushbu tashrif o'zaro aloqalarni yangi bosqichga ko'tarish, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish uchun qulay imkoniyat ekanligini ta'kidladi.

President Mirziyoyev arrived in Moscow
On 4 April President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Moscow on a state visit at the invitation of President of the Russian Federation Vladimir Putin.
A guard of honor was lined up for the high-level guest at the Vnukuvo-2 airport, decorated with the state flags of the two countries. The Head of our state was greeted by the members of the Government of the Russian Federation.
Shavkat Mirziyoyev and Vladimir Putin will discuss the issues of reinforcing strategic partnership and allied relations between Uzbekistan and Russia, prospects of developing the mutually beneficial cooperation in political, trade-economic, investment, transport-communications, scientific-technical, cultural-humanitarian and other spheres, will exchange views on regional and international problems.
A Joint declaration of the Presidents of the two states, over 50 documents, aimed at further developing cooperation between Uzbekistan and Russia in various spheres are expected to be signed during the state visit.
On 3 April, a signing ceremony of Uzbekistan-Russia documents took place at the Embassy of our country in Moscow within the framework of the preparatory works for the state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Russia. The authorized representatives of the parties signed 17 bilateral agreements, contracts and other documents in trade-economic and investment spheres for a total amount of over 3,5 billion US dollars.
Today President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has laid flowers to the Unknown soldier memorial in Moscow.
This memorial has been installed to the memory of defenders of the Fatherland, who had died during the Second World War.
Shavkat Mirziyoyev paid a tribute of respect to the memory of devoted patriots, who had sacrificed their lives for peace and freedom.
A terrorist attack that entailed human casualties occurred on 3 April in St Petersburg. The Head of our state paid a tribute of respect and laid a wreath to the stone of the city-hero Leningrad in Alexander garden in Moscow.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has met with Prime Minister of the Russian Federation Dmitriy Medvedev.
Dmitriy Medvedev welcomed Shavkat Mirziyoyev on behalf of the Government of the Russian Federation.
– Uzbekistan is one of the most trusted partners of Russia, Dmitriy Medvedev said. - Our countries successfully cooperate in different spheres. A very mass-scale package of documents are envisaged to be signed during your visit. I am confident that your visit will be productive and open a new page in the history of friendly relations of our countries.
– I express sincere condolences to the relatives and friends of the victims of the terrorist act in Saint Petersburg, Shavkat Mirziyoyev said. – Terrorism is a threat without borders and needs to be combated together, through joint efforts.
The President of our country underlined that this visit is a favorable opportunity to elevate bilateral relations to the new level, exchange views on the issues of regional and international significance.
– I believe that today's negotiations will become a new phase in our cooperation, Shavkat Mirziyoyev remarked.