O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on bilan uchrashdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekinda "Bir makon, bir yo'l" forumi doirasida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on bilan uchrashdi.
Uchrashuvda 2016-yil 18-noyabr kuni Samarqand shahrida bo'lib o'tgan muzokaralarda erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi muhokama qilindi. Ikki tomon uchun ham manfaatli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish, to'qimachilik, ko'nchilik, kimyo va farmatsevtika, qurilish materiallari sanoati, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa yo'nalishlar bo'yicha loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari ushbu uchrashuv O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha fikr almashish uchun qulay imkoniyat ekanini ta'kidladi.
Turkiya rahbari O'zbekiston bilan munosabatlarni xalqlarimiz manfaatlariga xizmat qiladigan yuksak darajaga ko'tarish tarafdori ekanini ta'kidladi.
Prezidentimiz O'zbekiston bilan Turkiya savdo-iqtisodiyot, investitsiya, sayyohlik va boshqa sohalarda o'zaro munosabatlarni rivojlantirish uchun hali foydalanilmagan ulkan salohiyatga ega ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan within the frameworks of the Belt and Road forum.
The pace of implementation of the agreements, reached at the negotiations, which had taken place in Samarkand on 18 November 2016, were discussed at the meeting. A particular attention was paid to developing mutually beneficial trade-economic and investment cooperation, modernizing a tourist infrastructure, implementing projects in the spheres of textiles, leather, chemicals and pharmaceuticals, construction materials and processing of agricultural products.
Shavkat Mirziyoyev underlined that this meeting is a favourable opportunity to exchange views on further developing cooperation between Uzbekistan and Turkey.
President of Turkey accentuated the willingness of his country to elevate the relations with Uzbekistan to a new level, corresponding to the interests of the two countries.
The President of our country highlighted that Uzbekistan and Turkey have a huge, not fully utilised potential for developing cooperation in political, trade-economic, investment, tourism and other spheres.