O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on bilan uchrashdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekinda "Bir makon, bir yo'l" forumi doirasida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on bilan uchrashdi.
Uchrashuvda 2016-yil 18-noyabr kuni Samarqand shahrida bo'lib o'tgan muzokaralarda erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi muhokama qilindi. Ikki tomon uchun ham manfaatli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish, to'qimachilik, ko'nchilik, kimyo va farmatsevtika, qurilish materiallari sanoati, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa yo'nalishlar bo'yicha loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari ushbu uchrashuv O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha fikr almashish uchun qulay imkoniyat ekanini ta'kidladi.
Turkiya rahbari O'zbekiston bilan munosabatlarni xalqlarimiz manfaatlariga xizmat qiladigan yuksak darajaga ko'tarish tarafdori ekanini ta'kidladi.
Prezidentimiz O'zbekiston bilan Turkiya savdo-iqtisodiyot, investitsiya, sayyohlik va boshqa sohalarda o'zaro munosabatlarni rivojlantirish uchun hali foydalanilmagan ulkan salohiyatga ega ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках форума "Один пояс, один путь" в Пекине встретился с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В ходе встречи был обсужден ход реализации договоренностей, достигнутых на переговорах, состоявшихся в Самарканде 18 ноября 2016 года. Особое внимание было уделено развитию взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, модернизации туристической инфраструктуры, реализации проектов в текстильной, кожевенной, химической и фармацевтической промышленности, индустрии строительных материалов, сфере переработки сельскохозяйственной продукции и других.
Глава нашего государства отметил, что эта встреча является благоприятной возможностью для обмена мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
Президент Турции отметил готовность своей страны вывести отношения с Узбекистаном на высокий уровень, соответствующий интересам обоих народов.
Президент нашей страны отметил, что Узбекистан и Турция имеют огромный, еще не задействованный полностью потенциал для развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической и других сферах.