O'zbekiston Prezidenti Turkiya Bosh vaziri o'rinbosarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-may kuni Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiyaning to'rtinchi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan Turkiya Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Yildirim Tug'rul Turkeshni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi o'zaro hamkorlik va muloqotlar faollashayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'onning 2016-yil 17-18-noyabr kunlari Samarqand shahriga tashrifi chog'ida va joriy yil 14-may kuni Pekin shahrida o'tgan "Bir makon, bir yo'l" xalqaro forumi doirasida oliy darajadagi samarali uchrashuvlar mamlakatlarimiz o'rtasidagi keng ko'lamli va o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yuqori sur'at bag'ishlagani va yangi imkoniyatlar yaratgani ta'kidlandi.
Uchrashuvda O'zbekistonda to'qimachilik, charm, kimyo va farmatsevtika sohalari, qurilish materiallari sanoati, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash va boshqa yo'nalishlarda, jumladan, "Urgut" erkin iqtisodiy zonasi doirasida yuqori texnologiyali zamonaviy korxonalarni tashkil etish bo'yicha aniq loyihalarni birgalikda amalga oshirish uchun Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Turizm sohasida o'zaro hamkorlik, xususan, zamonaviy sayyohlik obyektlari infratuzilmasini rivojlantirish, birgalikda sayyohlik mahsulotlarini taklif etish, sohada malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha ulkan salohiyat mavjudligi ta'kidlandi.
Toshkentda O'zbekiston va Turkiya kompaniya hamda korxonalari ishtirokida bo'lib o'tgan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiyaning navbatdagi majlisi va Investitsiya forumi natijalari, o'zaro sheriklikning istiqbolli yo'nalishlari va qariyb 2 milliard dollarlik hamkorlik loyihalari belgilangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yildirim Tug'rul Turkesh Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'onning yuksak hurmati va ezgu tilaklarini yetkazdi. Turkiya Bosh vaziri o'rinbosari Turkiya kompaniyalarining mamlakatimizda faoliyat yuritishi qo'llab-quvvatlanayotgani va yaratilgan qulay sharoitlar uchun Turkiya rahbariyati nomidan minnatdorlik bildirdi va keng ko'lamli o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

Президент Узбекистана принял заместителя Премьер-министра Турции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 мая принял заместителя Премьер-министра Турецкой Республики Йилдырыма Тугрула Тюркеша, пребывающего в нашей стране в рамках проведения четвертого заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с удовлетворением отметил интенсификацию контактов и активизацию двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто, что плодотворные встречи на высшем уровне, проведенные в ходе визита Президента Турции Реджепа Таййипа Эрдогана в город Самарканд 17-18 ноября 2016 года и в рамках международного форума "Один пояс, один путь" в городе Пекине 14 мая текущего года, придали мощный импульс и открыли новые возможности для дальнейшего развития полномасштабного и взаимовыгодного партнерства между двумя странами.
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросам расширения практического сотрудничества с ведущими турецкими компаниями – совместной реализации конкретных проектов по созданию в Узбекистане современных высокотехнологичных производств в текстильной, кожевенной, химической и фармацевтической отраслях, промышленности строительных материалов, по глубокой переработке сельхозпродукции и другим направлениям, в том числе в рамках свободной экономической зоны "Ургут".
Также отмечен имеющийся значительный потенциал взаимодействия в сфере туризма, включая создание современных объектов туристической инфраструктуры, продвижение совместных туристических продуктов, а также подготовку квалифицированных специалистов в этой области.
С удовлетворением отмечены результаты состоявшихся в Ташкенте очередного заседания узбекско-турецкой межправительственной комиссии и инвестиционного форума с участием компаний и предприятий Узбекистана и Турции, в ходе которых определены перспективные направления и проекты делового партнерства на сумму около 2 миллиардов долларов.
Йилдырым Тугрул Тюркеш выразил признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал слова глубокого уважения и наилучшие пожелания Президента Турции Реджепа Таййипа Эрдогана. От имени руководства Турции заместитель Премьер-министра поблагодарил узбекскую сторону за поддержку и созданные благоприятные условия для деятельности турецких компаний в нашей стране, а также подчеркнул готовность к дальнейшему развитию полномасштабного двустороннего сотрудничества.