O'zbekiston Prezidenti Turkiya Bosh vaziri o'rinbosarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-may kuni Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiyaning to'rtinchi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan Turkiya Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Yildirim Tug'rul Turkeshni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi o'zaro hamkorlik va muloqotlar faollashayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'onning 2016-yil 17-18-noyabr kunlari Samarqand shahriga tashrifi chog'ida va joriy yil 14-may kuni Pekin shahrida o'tgan "Bir makon, bir yo'l" xalqaro forumi doirasida oliy darajadagi samarali uchrashuvlar mamlakatlarimiz o'rtasidagi keng ko'lamli va o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yuqori sur'at bag'ishlagani va yangi imkoniyatlar yaratgani ta'kidlandi.
Uchrashuvda O'zbekistonda to'qimachilik, charm, kimyo va farmatsevtika sohalari, qurilish materiallari sanoati, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash va boshqa yo'nalishlarda, jumladan, "Urgut" erkin iqtisodiy zonasi doirasida yuqori texnologiyali zamonaviy korxonalarni tashkil etish bo'yicha aniq loyihalarni birgalikda amalga oshirish uchun Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Turizm sohasida o'zaro hamkorlik, xususan, zamonaviy sayyohlik obyektlari infratuzilmasini rivojlantirish, birgalikda sayyohlik mahsulotlarini taklif etish, sohada malakali kadrlar tayyorlash bo'yicha ulkan salohiyat mavjudligi ta'kidlandi.
Toshkentda O'zbekiston va Turkiya kompaniya hamda korxonalari ishtirokida bo'lib o'tgan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiyaning navbatdagi majlisi va Investitsiya forumi natijalari, o'zaro sheriklikning istiqbolli yo'nalishlari va qariyb 2 milliard dollarlik hamkorlik loyihalari belgilangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yildirim Tug'rul Turkesh Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'onning yuksak hurmati va ezgu tilaklarini yetkazdi. Turkiya Bosh vaziri o'rinbosari Turkiya kompaniyalarining mamlakatimizda faoliyat yuritishi qo'llab-quvvatlanayotgani va yaratilgan qulay sharoitlar uchun Turkiya rahbariyati nomidan minnatdorlik bildirdi va keng ko'lamli o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of Uzbekistan received Deputy Prime Minister of Turkey
On 25 May President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Deputy Prime Minister of the Republic of Turkey Yıldırım Tuğrul Türkeş, who is in our country within the frameworks of the fourth meeting of the Inter-governmental commission on trade-economic cooperation.
The Head of State, welcoming the guest, stressed with satisfaction the intensification of contacts and bilateral cooperation in political, trade-economic, investment and cultural-humanitarian cooperation spheres.
It was underscored that the productive meetings at the highest level, held during the visit of President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan to Samarkand on 17-18 November 2016 and within the Belt and Road international forum in Beijing on 14 May of this year have given a strong impetus and opened new opportunities for further development of full-scale and mutually beneficial cooperation between the two countries.
A specific attention was paid to the issues of enhancing practical cooperation with leading Turkish companies – joint implementation of concrete projects on establishing in Uzbekistan modern high-tech production facilities in textiles, leather, chemical and pharmaceutical spheres, production of construction materials, on deep processing of agricultural products and other areas, including at the "Urgut" free economic zone.
The available significant potential for interaction in the tourism industry, including creation of modern tourist infrastructure, promotion of joint travel products, as well as training of qualified specialists in this sphere were highlighted.
The parties noted with satisfaction the results of the meeting of the Uzbekistan-Turkey intergovernmental commission and investment forum in Tashkent with participation of companies and enterprises of Uzbekistan and Turkey, during which prospective directions and business projects for approximately 2 billion US dollars have been determined.
Yıldırım Tuğrul Türkeş expressed gratitude to President of our country Shavkat Mirziyoyev for a warm welcome and conveyed the words of deep respect and best wishes of President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan. On behalf of the leadership of Turkey, the Deputy Prime Minister thanked the Uzbek side for the support and created favourable conditions for the activity of Turkish companies in our country and reaffirmed the willingness to further develop full-scale bilateral cooperation.