O'zbekiston Prezidenti Turkmaniston rahbarini tabrikladi
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gurbanguli Berdimuhamedovni Turkmaniston Prezidenti etib saylangani bilan tabrikladi, deb xabar qildi O'zbekiston TIV matbuot xizmati.
Davlat rahbari maktubda "yaqinda bo'lib o'tgan saylov natijalari Turkmanistonning farovonligi, jadal rivojlanishi va gullab-yashnashi uchun Sizning uzoqni ko'ra biladigan rahbarligingiz ostida olib borilayotgan chuqur o'ylangan va samarali ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy islohotlarga turkman xalqi tomonidan yuqori ishonch bildirilganligining va to'liq qo'llab-quvvatlanishining yana bir yorqin ifodasi" ekanligini qayd etdi.
Bugun vaqt va hayot sinovidan o'tgan O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasidagi do'stlik va totuv qo'shnichilik rishtalari xalqlarimizning ko'p asrlik yaqin munosabatlari asosida muvaffaqiyatli rivojlanib va mustahkamlanib borayotgani alohida ta'kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Gurbanguli Berdimuhamedovga mustahkam sog'lik, salomatlik va mas'uliyatli davlat lavozimida yangi yutuqlar, birodar turkman xalqiga tinchlik va farovonlik tiladi.

Президент Узбекистана поздравил главу Туркменистана
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с избранием Президентом Туркменистана, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана.
Глава государства в послании отметил, что "результаты прошедших накануне выборов стали еще одним ярким свидетельством высочайшего доверия и полной поддержки туркменским народом проводимых под Вашим дальновидным руководством глубоко продуманных и эффективных общественно-политических и социально-экономических реформ, направленных на обеспечение благосостояния, динамичного развития и процветания Туркменистана".
Как было отмечено, "сегодня проверенные временем и самой жизнью узы дружбы и добрососедства между Узбекистаном и Туркменистаном продолжают успешно развиваться и укрепляться на основе многовековой близости наших народов".
Шавкат Мирзиёев пожелал Гурбангулы Бердымухамедову крепкого здоровья, благополучия и новых успехов в ответственной государственной деятельности, а туркменскому народу — мира и дальнейшего процветания.
По предварительным итогам Центральной комиссии по проведению выборов и референдумов в Туркменистане, Гурбангулы Бердымухамедов набрал на выборах 97,69% голосов избирателей.