O'zbekiston Prezidenti Xitoy elchisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, Xitoy elchisining faoliyati samarali bo'lgani hamda mamlakatlarimiz o'rtasidagi do'stlik va har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirish va mustahkamlashga katta hissa qo'shganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
2017-yil may oyida XXRga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif va ikki davlat rahbarlari erishgan kelishuvlar O'zbekiston – Xitoy hamkorligini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish va uni aniq mazmun bilan boyitish imkonini bergani ta'kidlandi.
Turli darajadagi aloqalar, jumladan, parlamentlar va mintaqalararo munosabatlar faollashdi. Tomonlar bir-birini xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida ham qo'llab-quvvatlamoqda.
O'zaro savdo hajmi izchil ortib bormoqda. 2017-yil yakunlariga ko'ra, tovar ayirboshlash hajmi 4,5 milliard dollarga yetgan. Gidroenergetika va neft-gaz tarmog'i, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalari barpo etish sohalarida yirik sarmoyaviy loyihalar amalga oshirilmoqda.
Muhim mintaqaviy transport yo'laklari – "O'zbekiston – Qirg'iziston – Xitoy" avtomobil va temir yo'llarini rivojlantirish bo'yicha hamkorlikdagi ishlar boshlab yuborilgan.
Madaniy-gumanitar, ilmiy va ta'lim sohalaridagi almashinuvlar kengaymoqda.
O'z navbatida, Xitoy elchisi O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, XXR Raisi Si Szinpinning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Diplomat Xitoy o'zaro munosabatlarga muhim ahamiyat qaratayotgani, O'zbekiston bilan har tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash tarafdori ekanini alohida ta'kidladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy elchisining har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qo'shgan ulkan hissasini inobatga olib, Sun Litszega Vatanimizning yuksak davlat mukofoti – "Do'stlik" ordenini topshirdi.
Elchi Sun Litsze davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevga uning faoliyatini yuksak baholagani va "Do'stlik" ordeni bilan mukofotlagani, shuningdek, O'zbekistonda Xitoy diplomatik missiyasi faoliyatiga berilayotgan har tomonlama ko'mak uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O'zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o'rtasidagi ko'p qirrali va o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishda bundan buyon ham faol ishtirok etish maqsadida ekanini ta'kidladi.
Taqdirlash marosimida, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.

Президент Узбекистана принял посла Китая
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 января 2018 года принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики Сунь Лицзе, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил активную деятельность и большой практический вклад посла Китая в развитие и укрепление отношений дружбы и стратегического партнерства между двумя нашими странами.
Было подчеркнуто, что состоявшийся визит на высшем уровне в КНР в мае 2017 года и договоренности лидеров двух стран позволили вывести узбекско-китайское сотрудничество на качественно новый уровень, наполнить его конкретным содержанием.
Активизировались контакты на различных уровнях, в том числе межпарламентские и межрегиональные связи. Стороны оказывают взаимную поддержку друг другу в рамках международных и региональных организаций.
Динамично растут объемы взаимной торговли. По итогам 2017 года товарооборот достиг 4,5 миллиарда долларов. Реализуются крупные инвестиционные проекты в сферах гидроэнергетики и нефтегазовой отрасли, модернизации транспортной инфраструктуры, создания высокотехнологичных производств в различных отраслях экономики.
Начата совместная работа по продвижению важных региональных транспортных коридоров – автомобильной и железной дорог Узбекистан-Кыргызстан-Китай.
Расширяются культурно-гуманитарные, научные и образовательные обмены.
В свою очередь, посол Китая выразил глубокую признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания от Председателя КНР Си Цзиньпина.
Дипломат особо подчеркнул, что китайская сторона придает важное значение двусторонним отношениям и твердо намерена расширять и углублять полномасштабное взаимодействие с Узбекистаном.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, с учетом огромного вклада посла КНР в укрепление отношений всестороннего стратегического партнерства, вручил Сунь Лицзе высокую государственную награду нашей страны – орден "Дустлик".
Посол Сунь Лицзе искренне поблагодарил главу нашего государства Шавката Мирзиёева за высокую оценку его деятельности и личное награждение орденом "Дустлик", а также оказываемое всестороннее содействие работе дипломатической миссии КНР в Узбекистане.
Он подчеркнул, что намерен и далее активно участвовать в развитии многопланового и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой.
В церемонии награждения также приняли участие руководители Олий Мажлиса, Кабинета Министров, министерств и ведомств Республики Узбекистан.