O'zbekiston Prezidenti Xitoy elchisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, Xitoy elchisining faoliyati samarali bo'lgani hamda mamlakatlarimiz o'rtasidagi do'stlik va har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirish va mustahkamlashga katta hissa qo'shganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
2017-yil may oyida XXRga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif va ikki davlat rahbarlari erishgan kelishuvlar O'zbekiston – Xitoy hamkorligini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish va uni aniq mazmun bilan boyitish imkonini bergani ta'kidlandi.
Turli darajadagi aloqalar, jumladan, parlamentlar va mintaqalararo munosabatlar faollashdi. Tomonlar bir-birini xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida ham qo'llab-quvvatlamoqda.
O'zaro savdo hajmi izchil ortib bormoqda. 2017-yil yakunlariga ko'ra, tovar ayirboshlash hajmi 4,5 milliard dollarga yetgan. Gidroenergetika va neft-gaz tarmog'i, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalari barpo etish sohalarida yirik sarmoyaviy loyihalar amalga oshirilmoqda.
Muhim mintaqaviy transport yo'laklari – "O'zbekiston – Qirg'iziston – Xitoy" avtomobil va temir yo'llarini rivojlantirish bo'yicha hamkorlikdagi ishlar boshlab yuborilgan.
Madaniy-gumanitar, ilmiy va ta'lim sohalaridagi almashinuvlar kengaymoqda.
O'z navbatida, Xitoy elchisi O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, XXR Raisi Si Szinpinning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Diplomat Xitoy o'zaro munosabatlarga muhim ahamiyat qaratayotgani, O'zbekiston bilan har tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash tarafdori ekanini alohida ta'kidladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy elchisining har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qo'shgan ulkan hissasini inobatga olib, Sun Litszega Vatanimizning yuksak davlat mukofoti – "Do'stlik" ordenini topshirdi.
Elchi Sun Litsze davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevga uning faoliyatini yuksak baholagani va "Do'stlik" ordeni bilan mukofotlagani, shuningdek, O'zbekistonda Xitoy diplomatik missiyasi faoliyatiga berilayotgan har tomonlama ko'mak uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O'zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o'rtasidagi ko'p qirrali va o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishda bundan buyon ham faol ishtirok etish maqsadida ekanini ta'kidladi.
Taqdirlash marosimida, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.

President of Uzbekistan received Ambassador of China
On January 16, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China Sun Lijie, completing his diplomatic mission in our country.
The Head of our state, greeting the guest, noted with deep satisfaction the active work and great practical contribution of the Ambassador of China to the development and strengthening relations of friendship and strategic partnership between the two countries.
It was emphasized that the visit at the highest level to China in May 2017 and agreements of the leaders of the two countries made it possible to bring cooperation between Uzbekistan and China to a qualitatively new level, to fill it with concrete content.
Contacts at various levels, including inter-parliamentary and inter-regional relations were intensified. The sides are rendering mutual support to each other within the framework of international and regional organizations.
The volume of trade turnover is growing dynamically. As a result of 2017, this figure reached 4,5 billion dollars. Large investment projects are being implemented in the spheres of hydropower, oil and gas industry, modernization of transport infrastructure, creation of high-tech industries in various sectors of the economy.
Joint activity has begun on promoting important regional transport corridors – Uzbekistan – Kyrgyzstan – China road and railways.
Cultural, humanitarian, scientific and educational exchanges are expanding.
The Ambassador of China expressed deep gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed greetings and best wishes of the President of the People's Republic of China Xi Jinping.
The diplomat emphasized that the Chinese side attaches great importance to bilateral relations, expansion and deepening full-scale cooperation with Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, taking into account the huge contribution of the Ambassador of the People's Republic of China to strengthening relations of comprehensive strategic partnership, handed Sun Lijie a high state award of our country – the "Dustlik" ("Friendship") order.
Ambassador Sun Lijie sincerely thanked the Head of our state Shavkat Mirziyoyev for high appreciation of his activities and personal awarding with the "Dustlik" order, as well as for the all-round assistance provided to the activities of the diplomatic mission of the People's Republic of China in Uzbekistan.
He emphasized that he intends to continue actively participate in development of a multifaceted and mutually beneficial cooperation between the Republic of Uzbekistan and the People's Republic of China.
The awarding ceremony was also attended by leaders of the Oliy Majlis, the Cabinet of Ministers, ministries and departments of the Republic of Uzbekistan.