O'zbekiston Prezidenti Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidentini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-mart kuni tashrif bilan mamlakatimizda bo'lib turgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (ETTB) prezidenti Suma Chakrabartini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekiston va YeTTB o'rtasida o'zaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish muhimligini alohida qayd etdi.
Kichik biznes va tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash, bank-moliya sektori, infratuzilmani, ayniqsa, qishloq joylarda modernizatsiya qilish, shuningdek, agrosanoat kompleksi, kimyo va neft-kimyo, metallurgiya sanoatida zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish, elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish va boshqa sohalardagi istiqbolli dastur hamda loyihalar hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari etib belgilandi.
Mazkur bank bilan hamkorlik yillarida O'zbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarida YeTTBning 500 million dollardan ziyod mablag'ini jalb etgan holda 54 loyiha hayotga tatbiq etildi.
Uchrashuvda istiqbolga mo'ljallangan qo'shma Hamkorlik dasturini tayyorlash, kichik biznes subyektlari loyihalarini har tomonlama qo'llab-quvvatlash va ularga ko'maklashishga doir tadbirlar o'tkazish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
ETTB prezidenti Suma Chakrabarti Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul va o'zaro munosabatlarni rivojlantirish masalalarini qo'llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi va O'zbekiston bilan uzoq muddatli hamda keng ko'lamli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini ta'kidladi.
Evropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti mamlakatimizga tashrifi dasturiga muvofiq O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralarda ham qator muzokaralar o'tkazdi. Uchrashuvlar yakunlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o'rtasida hamkorlik to'g'risida memorandum va Tabiatni muhofaza qilish sohasiga texnik ko'maklashish loyihasini amalga oshirish bo'yicha bitim imzolandi.

Президент Узбекистана принял президента Европейского банка реконструкции и развития
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 марта принял президента Европейского банка реконструкции и развития Суму Чакрабарти, находящегося в нашей стране с визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, особо отметил важность развития взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества между Узбекистаном и ЕБРР.
В качестве приоритетных направлений взаимодействия обозначены перспективные программы и проекты в сфере поддержки малого бизнеса и предпринимательства, банковско-финансовом секторе, по модернизации инфраструктуры, прежде всего в сельской местности, а также созданию современных производств в агропромышленном комплексе, химической и нефтехимической промышленности, металлургии, по выпуску электротехнической продукции и других сферах.
Следует отметить, что за прошедший период нашего сотрудничества в различных отраслях экономики Узбекистана было реализовано 54 проекта с привлечением финансирования Европейского банка на сумму свыше 500 миллионов долларов.
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросам подготовки совместной Программы сотрудничества на перспективу, а также проведения совместных мероприятий по всемерной поддержке и содействию проектам субъектов малого бизнеса.
Президент ЕБРР Сума Чакрабарти выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и поддержку вопросов развития двусторонних отношений, а также готовность к укреплению долгосрочного и полномасштабного сотрудничества с Узбекистаном.
В соответствии с программой пребывания в Узбекистане президент Европейского банка реконструкции и развития провел ряд переговоров в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинете Министров, министерствах и ведомствах. По итогам встреч подписаны Меморандум о сотрудничестве между Республикой Узбекистан и ЕБРР и Соглашение по реализации проекта технического содействия в природоохранной сфере.