Oʻzbekiston Prezidentining Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
13-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbatda davlat rahbarlari keng koʻlamli ikki tomonlama hamkorlikning holati va uni oliy darajada erishilgan kelishuvlar doirasida rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Oʻzbekiston va Turkmaniston rahbarlarining muntazam uchrashuv va muloqotlari ikki tomonlama doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun ishonchli poydevor boʻlib xizmat qilayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Prezidentlar oʻzaro tovar ayirboshlashni koʻpaytirish, sanoat, energetika va qishloq xoʻjaligida kooperatsiyani kuchaytirish, samarali transport yoʻlaklarini shakllantirish, hududlararo va gumanitar almashuvni faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdilar.
Tomonlar hamkorlikning eng muhim yoʻnalishlari, jumladan, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash, zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashish, suv resurslaridan oqilona foydalanish, energetik salohiyatni samarali rivojlantirish borasidagi yondashuv va pozitsiyalari mushtarak ekanini qayd etdilar.
Ikki va koʻp tomonlama keng koʻlamli hamkorlikni davom ettirish, shuningdek, xalqaro maydonda tashabbuslarni oʻzaro qoʻllab-quvvatlash va mintaqada yirik infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Davlat rahbarlari qardosh Oʻzbekiston va Turkmaniston xalqlarining farovonligi yoʻlida koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnilik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan koʻp qirrali munosabatlarni izchil kengaytirish va mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

On telephone conversation of the President of the Republic of Uzbekistan with the President of Turkmenistan
7640 November 14, 2018 Print Download (PDF 24 Kb)
On November 13, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
During the conversation, the heads of states discussed the state and prospects of multifaceted cooperation development between the two countries in the context of implementation of agreements at the highest level.
It was noted with deep satisfaction that regular meetings and contacts between the leaders of Uzbekistan and Turkmenistan are reliable foundation for further strengthening bilateral friendship and strategic partnership, expansion of practical cooperation in various sectors of the economy.
The Presidents focused on issues of increasing mutual trade turnover, strengthening cooperation in industry, energy and agriculture, formation of effective transport corridors, activation of interregional and humanitarian exchanges.
The sides noted common approaches and positions on the most important aspects of cooperation, including, ensuring regional security and stability, countering modern challenges and threats, rational use of water resources, effective development of energy potential.
The importance was noted for continuing close cooperation on a wide range of issues on bilateral and multilateral agenda, as well as mutual support for promotion of initiatives in international arena and implementation of major infrastructure projects in the region.
The Presidents reaffirmed their firm commitment to consistent deepening and strengthening multifaceted relations based on centuries-old friendship, good-neighborliness and strategic partnership principles for the benefit of fraternal people of Uzbekistan and Turkmenistan.