Oʻzbekiston Prezidentining Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
13-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbatda davlat rahbarlari keng koʻlamli ikki tomonlama hamkorlikning holati va uni oliy darajada erishilgan kelishuvlar doirasida rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Oʻzbekiston va Turkmaniston rahbarlarining muntazam uchrashuv va muloqotlari ikki tomonlama doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun ishonchli poydevor boʻlib xizmat qilayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Prezidentlar oʻzaro tovar ayirboshlashni koʻpaytirish, sanoat, energetika va qishloq xoʻjaligida kooperatsiyani kuchaytirish, samarali transport yoʻlaklarini shakllantirish, hududlararo va gumanitar almashuvni faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdilar.
Tomonlar hamkorlikning eng muhim yoʻnalishlari, jumladan, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash, zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashish, suv resurslaridan oqilona foydalanish, energetik salohiyatni samarali rivojlantirish borasidagi yondashuv va pozitsiyalari mushtarak ekanini qayd etdilar.
Ikki va koʻp tomonlama keng koʻlamli hamkorlikni davom ettirish, shuningdek, xalqaro maydonda tashabbuslarni oʻzaro qoʻllab-quvvatlash va mintaqada yirik infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Davlat rahbarlari qardosh Oʻzbekiston va Turkmaniston xalqlarining farovonligi yoʻlida koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnilik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan koʻp qirrali munosabatlarni izchil kengaytirish va mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

О телефонном разговоре Президента Узбекистана с Президентом Туркменистана
13 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В ходе беседы главы государств обсудили состояние и перспективы развития многопланового сотрудничества между двумя странами в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено, что регулярные встречи и контакты лидеров Узбекистана и Туркменистана являются надежным фундаментом для дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы и стратегического партнерства, расширения практического сотрудничества в различных отраслях экономики.
Президенты уделили особое внимание вопросам наращивания взаимного товарооборота, усиления кооперации в промышленности, энергетике и сельском хозяйстве, формирования эффективных транспортных коридоров, активизации межрегиональных и гуманитарных обменов.
Стороны констатировали общность подходов и позиций по наиболее важным аспектам взаимодействия, в том числе по обеспечению региональной безопасности и стабильности, противодействию современным вызовам и угрозам, рациональному использованию водных ресурсов, эффективному развитию энергетического потенциала.
Подчеркнута важность продолжения тесного сотрудничества по широкому спектру вопросов двусторонней и многосторонней повестки, а также взаимной поддержки продвижения инициатив на международной арене и реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе.
Главы государств вновь подтвердили твердую приверженность последовательному углублению и укреплению многогранных отношений, основанных на принципах многовековой дружбы, добрососедства и стратегического партнерства на благо братских народов Узбекистана и Туркменистана.