O'zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 25-yilligi munosabati bilan O'zbekiston xalqiga bayram tabrigi
16831 31-Avgust, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Mamlakatimizning ko'p asrlik tarixida mutlaqo yangi sahifa ochgan, el-yurtimizni mustabid tuzum kishanlaridan ozod qilib, erkin va farovon hayot qurish yo'lini ochib bergan O'zbekiston davlat mustaqilligining 25-yillik bayrami bilan barchangizni, butun xalqimizni chin qalbimdan tabriklayman.
Barchamizga ayonki, mustaqillik hech qaysi xalq, hech qaysi millat tarixida osonlik bilan qo'lga kiritilgan emas. Bu haqiqatni chuqur anglaydigan xalqimiz shu kurashda fidoyilik ko'rsatgan, qurbon bo'lgan ota-bobolarimizning xotirasini qalbida abadiy saqlaydi.
Ayni shu kunlarda o'zini oqlamagan eski tuzumdan yangi tizimga o'tish davrini eslar ekanmiz, boshimizdan kechirgan mashaqqatli kunlar va og'ir sinovlar beixtiyor ko'z o'ngimizdan o'tadi.
Ayniqsa, sobiq tuzum asoratlari tufayli respublikamizda ahvol naqadar xatarli tus olganini avvalo ta'minot masalasi butunlay izdan chiqib, xalqimizni boqish uchun bor-yo'g'i bir hafta-o'n kunga yetadigan un zaxirasi qolgani, tartib-intizom bo'shashib, turli qo'poruvchi va g'alamis kuchlar bosh ko'tarib, yurtimiz deyarli jar yoqasiga kelib qolgani misolida tasavvur qilish qiyin emas.
Ana shunday o'ta tahlikali vaziyatda ham biz o'z tanlagan yo'limizdan – mustaqillik yo'lidan qaytmadik. Chunki biz yaxshi tushunardik – hayot-mamotimiz hal bo'layotgan ayni shunday damlarda qiyinchilik va to'siqlar oldida bo'sh kelish – bu hozirgi va kelajak avlodlar oldida xiyonat qilish bilan barobar bo'lur edi.
Ayni shu paytlarda xalqimiz o'zining qat'iyati va matonatini amalda namoyish etib, O'zbekistonimizning yorug' va buyuk kelajagiga ishonchini yo'qotgani yo'q va inshoollo, hech qachon yo'qotmaydi.
Haqiqatan ham, mustaqillikning birinchi kunlaridanoq, ahvolimiz qanday og'ir va xavf-xatarli bo'lmasin, har qadamda paydo bo'layotgan to'siq va g'ovlarni, turli muammolarni yechish bilan band bo'lishdan qat'i nazar, mamlakatimizning bugungi kuni va istiqboliga javob beradigan, chuqur o'ylangan strategiyamiz ustida ishimizni to'xtatganimiz yo'q.
Biz oldimizga qo'ygan buyuk maqsadlarga erishishda – erkin, demokratik davlat qurish, bozor iqtisodiyotiga o'tish, fuqarolik jamiyatini barpo etishda, mamlakatimizni taraqqiy topgan davlatlar qatoriga ko'tarish yo'lida shoshma-shosharlik va pala-partish ishlarga yo'l qo'ymadik, jahondagi ilg'or tajribalarni o'rganib, lekin kimdandir ko'r-ko'rona nusxa olganimiz yo'q. Bu borada chuqur ma'noga ega bo'lgan "Islohot – islohot uchun emas, avvalo inson uchun" degan g'oya asosida el-yurtimizga xos xususiyatlar, shart-sharoitlarga mos bo'lgan, xalqaro maydonda "o'zbek modeli" deb tan olingan, uzoqni ko'zlagan yo'lni o'zimizga ma'qul topdik va uni amalga oshirishga kirishdik.
Biz tanlagan yo'l – mashhur besh prinsipga asoslangan taraqqiyot strategiyasi naqadar to'g'ri ekanini, og'ir sinovlardan o'tib, mamlakatimiz rivoji uchun mustahkam zamin bo'lib qolganini hayotimizning o'zi isbotlab bermoqda. Buning tasdig'ini mustaqillikka erishganimizning dastlabki kunlaridan boshlab eng o'tkir va hal qiluvchi masala – zamon talabiga javob beradigan yangi avlod kadrlarini tayyorlash vazifasi misolida yaqqol kuzatish mumkin.
Agarki biz 19-yil oldin eski qolip va asoratlardan voz kechib, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi va uning uzviy davomi bo'lgan Maktab ta'limini rivojlantirish umummilliy dasturini qabul qilib, ta'lim-tarbiya tizimini tubdan o'zgartirmasak, buning uchun davlatimiz va butun jamoatchiligimizning kuch va imkoniyatlarini safarbar etmasak, bugungi ahvolimiz qay darajada bo'lishini tasavvur qilish qiyin emas.
Hech ikkilanmasdan aytishga barcha asoslarimiz bor – hozirgi kunda litsey va kollejlarni, oliy o'quv yurtlarini bitirib chiqayotgan, hayotga yangicha qaraydigan ming-minglab yoshlarimiz biz uchun, kelajagimiz uchun tog'dek tayanch bo'lib, mamlakatimizda olib borilayotgan barcha islohotlarning tashabbuskori va ijrochisi bo'lib maydonga chiqmoqda.
Vatanimizning kelajagi va taqdirini o'z qo'liga olishga qodir bo'lgan bunday yangi avlodni tarbiyalashga qaratilgan dasturlarni o'z vaqtida qabul qilganimiz va davlat siyosati darajasiga ko'targanimiz yangi jamiyat qurishimizda haqiqatan ham hal qiluvchi rol o'ynamoqda.
Tarixan qisqa davrda O'zbekiston ilgarigi o'zini boqishga, o'zini himoya qilishga qurbi yetmagan, iqtisodiyoti biryoqlama rivojlangan, paxta yakkahokimligi halokatli tus olib, aholining hayot darajasi g'oyat achinarli ahvolga tushib qolgan qoloq respublikadan bugungi kunda tez va barqaror sur'atlar bilan taraqqiy etib borayotgan, jahon hamjamiyatida o'ziga munosib o'rin egallagan, qudratli davlatga aylanib bormoqda, desak, ayni haqiqatni aytgan bo'lamiz.
Mustaqillik yillarida iqtisodiyotimiz qariyb 6 barobar o'sdi, uning tarkibida sanoatning ulushi 14 foizdan 34 foizga yetdi, jahon miqyosidagi global moliyaviy-iqtisodiy inqiroz davom etayotganiga qaramasdan, yalpi ichki mahsulotimizning o'sish sur'atlari oxirgi 11-yil davomida kamdan-kam davlatlar qatorida 8 foizdan kam bo'lmasdan kelmoqda. Aytish kerak, 2016-yilning birinchi yarmi yakunlari bo'yicha hisob-kitoblar shuni ko'rsatmoqdaki, joriy yilda ham o'sish sur'atlarimiz bundan past bo'lmaydi.
Eng muhimi, o'tgan davr mobaynida odamlarimizning salomatligi mustahkamlanib, onalar o'limi 3,2 barobar, bolalar o'limi 3,4 barobar kamaygani, o'rtacha umr ko'rish darajasi 66 yoshdan 73,5 yoshga, ayollar o'rtasida 76 yoshga uzaygani, aholimizning soni 2016-yilning oxirigacha 32 milliondan oshib ketishi, ya'ni mustaqillik yillarida xalqimiz 12 millionga ko'paygani bizning qanday katta yuksalish yo'lini bosib o'tganimizni, el-yurtimizning hayot sifati va farovonligi o'sib borayotganini yaqqol tasdiqlaydi.
Bularning barchasi avvalo mard va matonatli xalqimizning qahramonona mehnati evaziga amalga oshirilmoqda va mamlakatimiz o'zining barqaror rivojlanish sur'atlari bilan xalqaro jamoatchilikni hayratda qoldirmoqda.
Barchamiz yaxshi tushunamiz – biz erishayotgan ulkan marra va natijalar ko'zlagan maqsadlarimizning faqat ma'lum bir qismini tashkil etadi.
Hozirgi vaqtda tez sur'atlar bilan o'zgarib borayotgan davr, dunyo bozorlarida noaniqlik, beqarorlik va inqiroz davom etayotgani, raqobat kuchayib, shafqatsiz tus olayotgani, xomashyo narxining pasayib borayotgani – bunday holatlar barchamizdan, avvalo, rahbarlik va yetakchi lavozimlarda o'tirgan shaxslardan eski qarash va yondashuvlardan, ish uslublaridan butunlay voz kechib, yangicha fikrlashni, ishni tashkil qilish va boshqaruv tizimini zamon talablari darajasiga ko'tarishni taqozo etmoqda.
Eng avvalo, mamlakatimizni demokratik yangilash, modernizatsiya qilish, uning raqobatdoshligini oshirish yo'lida boshlagan islohotlarimizni davom ettirish, iqtisodiyotimizda tarkibiy o'zgarishlarni chuqurlashtirish va unda davlat ishtirokini kamaytirish, xususiy mulkning ulushini kengaytirish va uning ustuvorligini ta'minlash vazifalari hal qiluvchi o'rin tutishi zarur. Shular qatorida xususiy tadbirkorlik va kichik biznes samarasini oshirish, xorijiy investitsiyalar hajmini ko'paytirish, zamonaviy, yuqori texnologiyalarni joriy etish maqsadida mamlakatimizda yaratilgan imtiyozlarni yanada kengaytirish vazifalari doimo e'tiborimiz markazida turishi darkor.
Bugungi kunda yaqin va uzoq atrofimizda qarama-qarshilik va ziddiyatlar kuchayib, turli mojaro va qon to'kishlar davom etayotgani, terrorizm, ekstremizm va narkotrafik xavfi tobora keskinlashib borayotgani har birimizni tashvishga solmasdan qo'ymaydi va barchamizdan hamisha hushyor va ogoh bo'lib yashashni talab etadi.
Vujudga kelayotgan mana shunday murakkab sharoitda O'zbekistonimizning xavfsizligini, chegaralarimiz daxlsizligini ta'minlash, turli balo-qazolarni ostonamizga yo'latmaslik, yurtimizda hukm surayotgan millatlar va fuqarolararo hamjihatlik, o'zaro hurmat, mehr-oqibat muhitini ko'z qorachig'idek saqlash, "Bizga tinchlik va omonlik kerak" degan ezgu da'vatni barchamizning burchimiz va ustuvor vazifamiz sifatida amalga oshirishimiz zarur.
O'zbekistonda olib borilayotgan tashqi siyosatning asosiy yo'nalishlari sifatida biz boshqa davlatlarning ichki ishlariga aralashmaslik va paydo bo'layotgan qarama-qarshilik va ziddiyatlarni tinch, siyosiy kelishuvlar yo'li bilan yechish tarafdorimiz.
Turli harbiy-siyosiy blok va alyanslarga qo'shilmaslik, yurtimiz hududida chet davlatlarning harbiy bazalari joylashtirilishiga va harbiylarimizning chegaralarimizdan tashqaridagi hududlarda bo'lishiga yo'l qo'ymaslikni o'zimiz uchun ma'qul, deb bilamiz.
Biz mustaqillik yillarida yaqin va uzoq qo'shnilarimiz bilan o'zaro hurmat, o'zaro manfaatlarni tan olish asosida olib borayotgan aloqalarimizni, avvalo hamkorlik va hamjihatlik munosabatlarini mustahkamlashga harakat qilib kelganmiz va ayni shunday siyosatni davom ettirishga tayyormiz.
Shu kunlarda butun xalqimiz Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida bo'lib o'tgan XXXI yozgi Olimpiada o'yinlarida 4 ta oltin, 2 ta kumush, 7 ta bronza medalini qo'lga kiritib, buyuk g'alabaga erishgan sportchi yoshlarimizni qizg'in qutlamoqda. Dunyodagi 206 ta mamlakatdan kelgan manaman degan sportchilar bilan bo'lgan keskin bellashuvlarda o'g'lonlarimizning ko'rsatgan mardligi va fidoyiligi, mahorati va matonati, ona Vatanimizga muhabbati ming-minglab yoshlarimiz uchun haqiqiy ibrat namunasi bo'ldi, deb g'urur va iftixor bilan baralla aytishga barchamiz haqlimiz.

Праздничное поздравление народу Узбекистана в связи с 25-летием государственной независимости Республики Узбекистан
16914 31 авг., 2016 Распечатать Скачать (PDF 102 Kb)
Искренне, от всего сердца поздравляю всех вас, весь наш народ с праздником 25-летия государственной независимости Узбекистана, которая открыла новую страницу в многовековой истории нашей страны, освободила ее от оков тоталитарного строя, дала нам возможность построения свободной и благополучной жизни.
Как известно из истории, обретение независимости любому народу, любой нации дается нелегко. Наш народ, глубоко осознающий эту истину, чтит и вечно хранит в своем сердце память о предках, проявивших самоотверженность и мужество, не пожалевших своей жизни в борьбе за независимость.
В эти дни, вспоминая период перехода от не оправдавшей себя старой системы к новой, мы мысленно возвращаемся к тем сложным дням и трудным испытаниям, которые нам пришлось пережить.
В то время положение дел в республике резко обострилось и приобрело особенно опасный, критический характер из-за пороков изжившей себя системы, прежде всего в сфере жизнеобеспечения, – для того чтобы накормить наше население, запасов муки оставалось всего на семь-десять дней, – ослабления порядка и дисциплины, в результате чего начали поднимать голову различные подрывные и деструктивные силы, и нетрудно представить, что наша страна оказалась фактически у края пропасти.
И даже в такой чрезвычайно сложной ситуации мы не свернули с избранного нами пути – пути независимости. Мы хорошо понимали, что в тот момент, когда решался самый главный, судьбоносный для нас вопрос, отступить перед трудностями и преградами – было бы равнозначно предательству по отношению к нынешнему и будущим поколениям.
Именно в то время наш народ ярко проявил такие свои качества, как мужество и стойкость, не потерял веру в великое будущее Узбекистана и, убежден, сохранит ее всегда.
Действительно, с первых дней независимости, каким бы трудным и опасным ни было наше положение, несмотря на то, что нам приходилось на каждом шагу преодолевать различные препятствия и преграды, острые проблемы, мы продолжали последовательно разрабатывать глубоко продуманную стратегию, отвечающую задачам сегодняшнего дня и будущего нашей страны.
На пути к достижению поставленных нами перед собой великих целей – построить свободное, демократическое государство, перейти к рыночной экономике, сформировать гражданское общество, войти в ряд развитых государств мира – мы не принимали скоропалительных решений, не допускали опрометчивых шагов и необдуманных действий, изучали передовой мировой опыт, но не копировали при этом других. Мы, твердо следуя имеющей глубокий смысл идее "Реформы – не ради реформ, а для человека", избрали единственно верный для нас путь, нацеленный на далекую перспективу, полностью соответствующий менталитету нашего народа, особенностям и условиям страны, получивший признание на международной арене как "узбекская модель" развития.
Поистине, сама жизнь сегодня подтверждает, насколько правильным был избранный нами путь – базирующаяся на пяти известных принципах стратегия, прошедшая испытание на практике и ставшая прочной основой развития нашей страны. Прежде всего, это можно видеть на примере такой задачи, как подготовка по-новому мыслящих, отвечающих современным требованиям кадров новой формации, которую с первых дней независимости мы определили для себя самой важной и актуальной.
Если бы мы 19 лет назад полностью не отказались от старых догм и стереотипов, не приняли Национальную программу по подготовке кадров и как ее логическое продолжение – Общенациональную программу развития школьного образования, не изменили бы кардинально систему образования и для этого не мобилизовали все силы и возможности нашего государства и общества, то нетрудно представить, в каком положении мы оказались бы сейчас.
Сегодня у нас есть все основания сказать: тысячи наших юношей и девушек – выпускников лицеев и колледжей, высших учебных заведений, по-новому смотрящих на жизнь, становятся надежной опорой нашего будущего, выходят на арену как инициаторы и активные участники всех проводимых в стране реформ.
Несомненно, решающую роль в построении нового общества играет то, что мы своевременно приняли и подняли на уровень государственной политики программы, направленные на воспитание такого нового поколения, которое способно взять на себя ответственность за будущее и судьбу Родины.
Действительно, за исторически короткий период Узбекистан из отсталой, не способной содержать и защищать себя республики с гипертрофированно односторонней экономикой, разрушительно влияющей на нее монополией хлопка, крайне низким уровнем жизни населения, превратился сегодня в динамично и стабильно развивающееся мощное государство, занимающее достойное место в мировом сообществе.
В годы независимости экономика Узбекистана выросла почти в 6 раз, доля промышленности в ней увеличилась с 14 до 34 процентов, несмотря на продолжающийся мировой финансово-экономический кризис, темпы роста валового внутреннего продукта страны за последние 11 лет – среди немногих государств мира – сохраняются на уровне не ниже 8 процентов. Как показывают расчеты по итогам первого полугодия 2016 года, и в нынешнем году темпы роста сохранятся на таком же уровне.
Самое главное, что за прошедший период укрепилось здоровье наших людей, материнская смертность уменьшилась в 3,2 раза, детская – в 3,4 раза, средняя продолжительность жизни увеличилась с 66 до 73,5 года, а среди женщин – до 76 лет, по прогнозам, население нашей страны к концу 2016 года превысит 32 миллиона, с приростом за годы независимости на 12 миллионов человек. Это ярко свидетельствует о том, какой большой путь развития мы прошли, о неуклонном повышении качества жизни и благосостояния нашего народа.
Все это мы смогли осуществить, прежде всего, благодаря героическому труду нашего многонационального народа, и сегодня устойчивое развитие Узбекистана высокими темпами вызывает восхищение международной общественности.
Все мы хорошо понимаем, что достигаемые нами яркие результаты – это всего лишь часть намеченных высоких рубежей.
Нынешнее стремительно меняющееся время, все еще продолжающийся глобальный экономический кризис, сохраняющиеся на мировых рынках неопределенность и нестабильность, усиливающаяся жесткая конкуренция, снижение цен на сырьевые ресурсы – все эти обстоятельства требуют сегодня от нас, в первую очередь от руководящих и должностных лиц, полностью отказаться от старых взглядов и подходов, методов работы, мыслить по-новому, поднять организацию работы и систему управления на современный уровень.
Прежде всего, решающее значение для нас имеют такие важные задачи, как продолжение начатых реформ по пути демократического обновления, модернизации страны, повышения ее конкурентоспособности, углубление структурных преобразований в экономике и уменьшение участия в ней государства, увеличение доли частной собственности и обеспечение ее приоритета. Наряду с этим в центре нашего постоянного внимания должны находиться вопросы дальнейшего расширения созданных в стране льгот и преференций в целях повышения эффективности малого бизнеса и частного предпринимательства, увеличения объемов иностранных инвестиций, внедрения современных, высоких технологий.
Усиливающиеся сегодня в ближнем и дальнем зарубежье, в том числе вокруг нас, конфликты и противоречия, продолжающиеся различные противостояния и кровопролития, резко возрастающие угрозы терроризма, экстремизма и наркотрафика не могут не тревожить и требуют от всех нас постоянной бдительности и внимательности.
В этой сложной обстановке нашим долгом и приоритетной задачей должны стать обеспечение безопасности, неприкосновенности границ Узбекистана, недопущение к нашему порогу никаких бед и напастей, сохранение как зеницы ока царящей в стране атмосферы межнационального и гражданского согласия, взаимного уважения, доброты и милосердия, воплощение благородного призыва "Нашему народу нужны мир и спокойствие".
Хочу еще раз подчеркнуть – основные направления проводимой Узбекистаном внешней политики заключаются в том, что мы являемся сторонниками невмешательства во внутренние дела других государств и решения возникающих противоречий и конфликтов только мирным, политическим путем.
Мы не присоединимся ни к каким военно-политическим блокам и альянсам, не допустим размещения на своей территории иностранных военных баз, пребывания наших военнослужащих за пределами страны, и такой подход мы считаем единственно правильным для себя.
В годы независимости мы всегда строили свои отношения со странами ближнего и дальнего зарубежья, прежде всего, на основе взаимного уважения, признания национальных интересов друг друга и впредь будем продолжать эту политику, направленную на укрепление дружбы и сотрудничества со всеми государствами.
В эти дни весь наш народ искренне, горячо поздравляет нашу спортивную молодежь, добившуюся огромной победы на прошедших в бразильском городе Рио-де-Жанейро XXXI летних Олимпийских играх и завоевавшую 4 золотые, 2 серебряные и 7 бронзовых медалей. Сегодня все мы по праву можем с гордостью сказать, что мужество и самоотверженность, высокое мастерство, любовь к Родине, которые проявили наши стойкие и отважные спортсмены в острых состязаниях с именитыми спортсменами из 206 государств мира, стали настоящим примером для многих тысяч наших юношей и девушек.
От всей души выражаю искреннюю благодарность нашим талантливым спортсменам, высоко поднявшим флаг Родины, продемонстрировавшим всему миру, что молодежь Узбекистана никому и ни в чем не уступает, а также их родителям, тренерам и наставникам, всем членам национальной олимпийской сборной.
Обращаясь к вам, нашей молодежи, моим дорогим детям, хочу сказать: будьте всегда целеустремленными, завтрашний день, будущее – за вами!
Еще раз поздравляю вас, весь наш народ с Днем независимости, желаю всем вам мира и благополучия, удачи и счастья, достатка вашим домам.