O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qiymati 10000 so'm bo'lgan pul belgilarini muomalaga chiqarish to'g'risida
15893 3-Mart, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 483 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki axboroti
2017-yilning 10-martidan boshlab O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki qiymati 10000 so'm bo'lgan banknot ko'rinishidagi yangi pul belgilarini muomalaga chiqaradi.
O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qiymati 10000 so'm bo'lgan pul belgilari 144 x 78 mm. o'lchamdagi himoyalangan qog'ozda tayyorlangan.
Banknotning o'ng tarafidagi keng oq rangli sathda O'zbekiston Respublikasi Gerbi va "10000" raqami ko'rinishida suv belgisi mavjud.
Oq rangli sathning chap tarafidan qog'oz qatlamida "Darcha" va "3D" effektli yuzaga chiqib, ichkariga botuvchi himoya ipi o'tkazilgan.
Banknot old tomonining yuqori qismida "O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI" yozuvi mavjud.
Chap qismida naqshinkor elementlar fonida O'zbekiston Respublikasi Gerbi tasvirlangan.
Gerbning pastki qismida yettita raqamli nomeri bilan ikki lotin harfidan iborat seriyasi joylashgan.
Naqshinkor ramkaning o'ng va chap burchaklarining quyi qismida, shuningdek Gerbning o'ng tarafida "10000" raqami tasvirlangan bo'lib, banknotning qiymatini bildiradi.
Gerbning o'ng tarafidagi "10000" raqami ustiga yirik harflar bilan "SO'M" so'zi yozilgan. Ushbu tasvir tepasida banknot qiymati so'z bilan "O'N MING" ko'rsatilgan.
Naqshinkor ramkaning pastki qismida "O'ZBEKISTON SO'MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO'LOVLAR UCHUN O'Z QIYMATI BO'YICHA QABUL QILINISHI SHART" yozuvi joylashgan.
Banknotning to'q ko'k rangli naqshinkor ramkasi, "O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI" yozuvi, Gerb, o'ng va chap tomondagi "10000" raqamlari bo'rtib turadi, ushlab ko'rilganda seziladi.
Oq rangli sathda joylashgan "10000" raqami tepasida banknotning nomeri va seriyasi takror ko'rsatilgan.
Oq rangli sathning yuqori qismida qiyalik burchagining holatiga qarab rangini o'zgartiruvchi va ushlab ko'rilganda bilinadigan bo'rtib turuvchi, tilla-bronza rangli sakkiz qirrali naqsh mavjud.
Naqsh tepasida banknot chiqarilgan yil "2017" ko'rsatilgan.
Banknotning orqa tomoni chap qismidagi oq rangli sathda suv belgilari ko'rinadi. Oq rangdagi sathning yuqori va pastki qismlarida ko'k va binafsha rangda ishlangan naqshinkor bezaklar joylashgan bo'lib, pastki bezak ustida "10000" raqami aks ettirilgan.
Banknotning markazida "SENAT" me'moriy binosi, bino gumbazining tepasida O'zbekiston Respublikasining rangli bayrog'i tasvirlangan.
Tasvirning yuqori chap burchagida bir-birini kesib o'tuvchi "10000" va "SO'M" yozuvlari mavjud bo'lib, ularning tepasida banknotning qiymati so'z bilan "O'N MING" ko'rsatilgan.
Pastki qismida "O'ZBEKISTON SO'MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TA'QIB QILINADI" matni joylashgan.
Ushbu matnning ikki tomonida "10000" raqamlari, shuningdek banknotning eng yuqori qismida "O'N MING SO'M" yozuvi aks ettirilgan.
Muomalaga chiqarilayotgan qiymati 10000 so'm bo'lgan pul belgilari, ayni paytda muomalada bo'lgan pul belgilari va tangalar bilan bir qatorda, barcha xo'jalik yurituvchi subyektlar va aholi tomonidan o'z qiymati bo'yicha barcha turdagi to'lovlar uchun hech qanday cheklovlarsiz qabul qilinishi shart.

О выпуске в обращение денежных знаков Центрального банка Республики Узбекистан достоинством 10000 сумов
15923 3 марта, 2017 Распечатать Скачать (PDF 565 Kb)
Сообщение Центрального банка Республики Узбекистан
С 10 марта 2017 года Центральный банк Республики Узбекистан выпускает в обращение новые денежные знаки в виде банкнот достоинством 10000 сумов.
Денежные знаки Центрального банка Республики Узбекистан достоинством 10000 сумов изготовлены на защищенной бумаге, размером 144 х 78 мм.
На широком белом поле, с правой стороны банкноты, имеется водяной знак в виде Герба Республики Узбекистан и цифры "10000".
С левой стороны от белого поля расположена в толще бумаги ныряющая защитная нить с "Оконным" и "3D" эффектом.
На лицевой стороне банкноты в верхней части имеется текст "O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI".
В левой части на фоне орнаментальных элементов изображен Герб Республики Узбекистан.
Под Гербом расположен семизначный номер с двухбуквенной серией латинского алфавита.
В левом и правом нижних углах орнаментальной рамки, а также справа от Герба цифрой "10000" изображено достоинство банкноты.
Поверх цифры "10000" с правой стороны Герба крупными буквами написано слово "SO'M". Над этим изображением указано достоинство банкноты прописью "O'N MING".
В нижней части орнаментальной рамки расположен текст "O'ZBEKISTON SO'MI RESPUBLIKA HUDUDIDA HAMMA TO'LOVLAR UCHUN O'Z QIYMATI BO'YICHA QABUL QILINISHI SHART".
Орнаментальная темно-синяя рамка банкноты, надпись "O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI MARKAZIY BANKI", Герб, цифры "10000" слева и справа имеют выраженный рельеф, определяемый на ощупь.
Над цифрой "10000", расположенной на белом поле, дублируется номер и серия банкноты.
В верхней части белого поля находится рельефный орнамент в виде восьмигранника золотисто-бронзового цвета, определяемый на ощупь и меняющий цвет в зависимости от угла наклона.
Над орнаментом указан год выпуска банкноты "2017".
На оборотной стороне в левой части на белом поле просматриваются водяные знаки. В верхней и нижней части белого поля расположены орнаментальные розетки синего и фиолетового цвета. Поверх нижней нанесена цифра "10000".
В центре банкноты изображено архитектурное здание "SENAT", над куполом которого изображен цветной флаг Республики Узбекистан.
В верхнем левом углу рисунка имеются пересекающие друг друга надписи "10000" и "SO'M", над которыми прописью указано достоинство банкноты "O'N MING".
В нижней части расположен текст "O'ZBEKISTON SO'MINI QALBAKILASHTIRISH QONUNGA MUVOFIQ TA'QIB QILINADI".
В двух сторон текста изображена цифры "10000", а также в самой верхней части банкноты надпись "O'N MING SO'M".
Наряду с находящимися в обращении денежными знаками и монетами, выпускаемые в обращение денежные знаки достоинством 10000 сумов обязательны к приему по нарицательной стоимости во все виды платежей всеми хозяйствующими субъектами и населением без всяких ограничений.