Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti AQSH delegatsiyasini qabul qildi
20-oktyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Amerika Qoʻshma Shtatlari Qurolli kuchlari Markaziy qoʻmondonligi qoʻmondoni general Kennet Makkenzini qabul qildi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston-AQSH munosabatlari va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi. Xavfsizlik va barqarorlikka tahdidlar hamda global xatarlarga qarshi kurashish mavzulariga alohida eʼtibor qaratildi.
Afgʻonistonda tinchlik jarayonini qoʻllab-quvvatlash hamda ushbu mamlakatning iqtisodiy tiklanishiga amaliy koʻmak koʻrsatish yuzasidan fikr almashildi.
Ikki tomonlama harbiy va harbiy-texnik hamkorlik masalalari ham koʻrib chiqildi.
General Makkenzi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga uchrashuv uchun samimiy minnatdorlik bildirib, AQSH mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, keng koʻlamli hamkorlikni kengaytirish borasida qatʼiy ekanini taʼkidladi.

On October 20, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Commander of the United States Central Command, General Kenneth McKenzie, who has arrived in Uzbekistan on a working visit.
Current issues in Uzbekistan – American relations and the regional agenda were discussed during the conversation. Particular attention was paid to countering global challenges and threats to security and stability.
Views were exchanged on issues of support for the peace process in Afghanistan and practical assistance toward that country's economic revitalization.
Bilateral military and military-technical cooperation was also discussed.
General McKenzie sincerely thanked the President of Uzbekistan for organizing the meeting and stressed the U.S. commitment to the consolidation of strategic partnership and development of full-scale interaction between the two countries.