O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Checheniston Respublikasi rahbarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-oktabr kuni mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Checheniston Respublikasi rahbari Ramzan Qodirovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, oliy darajadagi muntazam uchrashuvlar O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga, shuningdek, ularni aniq amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilganini alohida ta'kidladi.
Joriy yil aprel oyida Rossiya Federatsiyasiga oliy darajadagi tashrif chog'ida imzolangan ikki mamlakat hududlari o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi hukumatlararo bitim turli tarmoqlarda yaqin hamkorlik va kooperatsiya aloqalarini mustahkamlash yo'lida yangi imkoniyatlar yaratgani qayd etildi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning yaqinda Sochi shahrida bo'lib o'tgan uchrashuvida tomonlar hududlar darajasidagi aloqalar faollashayotganidan mamnun ekanliklarini bildirib, ushbu hamkorlikni qo'llab-quvvatlashini ta'kidladilar.
Suhbat chog'ida hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. O'zaro savdo hajmi va nomenklaturasini kengaytirish, iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarda qo'shma dastur va loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Checheniston rahbari O'zbekiston Prezidentiga samimiy qabul hamda otasi Ahmad hoji Qodirov tahsil olgan islom sivilizatsiyasining tarixiy markazlarini ziyorat qilish maqsadida mamlakatimizga tashrifini tashkil qilishga ko'magi uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, u ko'p millatli o'zbek xalqiga chuqur ehtiromini bildirib, Prezident Shavkat Mirziyoyevning millatlararo totuvlik va diniy bag'rikenglikni mustahkamlash, islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini targ'ib qilish borasida olib borayotgan siyosati va xalqaro tashabbuslariga yuksak baho berdi.
Suhbat so'ngida Ramzan Qodirov ikki mamlakat o'rtasidagi o'zaro manfaatli va ko'p qirrali aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlashda faol ishtirok etishga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of the Republic of Uzbekistan received the Head of the Chechen Republic
On October 16, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Head of the Chechen Republic Ramzan Kadyrov, who arrived in our country on a working visit.
The Head of our state, welcoming the guest, emphasized that regular meetings at the highest level contributed to strengthening strategic partnership and alliance relations between Uzbekistan and Russia, as well as filling them with concrete practical content.
It was emphasized that the Intergovernmental agreement on cooperation between the regions of the two countries, signed during the high-level visit to the Russian Federation in April this year, opened new opportunities for closer interaction and cooperation in various sectors.
It was noted that at the recent meeting of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with the President of Russia Vladimir Putin in Sochi, the sides expressed deep satisfaction and supported the intensification of contacts at the regional level.
At the meeting, prospects of further development of bilateral cooperation between Uzbekistan and Chechnya were discussed. Particular attention was paid to issues of increasing the volumes and expanding the nomenclature of mutual trade, implementation of joint programs and projects in the economic and cultural-humanitarian spheres.
The Head of Chechnya sincerely thanked the President of Uzbekistan for the warm welcome and organization of the visit to our country for the purpose of visiting the historical centers of Islamic civilization, where his father, Akhmad-Hadji Kadyrov, had studied.
Ramzan Kadyrov expressed his deep respect to the multinational people of Uzbekistan, as well as highly appreciated the ongoing policy and international initiatives of President Shavkat Mirziyoyev in the sphere of strengthening interethnic harmony and religious tolerance, as well as promoting the truly humanistic essence of Islam.
In conclusion, Ramzan Kadyrov emphasized his readiness to actively participate in development and strengthening of mutually beneficial and multifaceted relations between the two countries.