O'zbekiston Respublikasi Prezidenti "Islom hamjihatligi: O'zbekiston va Ozarbayjon misolida" xalqaro konferensiyasi ishtirokchilari bilan uchrashdi
8250 20-Oktyabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 27 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-oktabr kuni "Islom hamjihatligi: O'zbekiston va Ozarbayjon misolida" xalqaro konferensiyasining Kavkaz musulmonlari idorasi raisi shayxulislom Ollohshukur Poshshozoda boshchiligidagi ishtirokchilari delegatsiyasini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, ushbu konferensiya tashkil qilingani va uning ishida xorijiy mamlakatlardan nufuzli delegatsiyalar ishtirok etgani jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag'rikenglikni mustahkamlash, konfessiyalararo muloqotni rivojlantirishga qaratilgan xalqaro hamkorlik tobora kengayib borayotganidan dalolat ekanini alohida ta'kidladi.
Hamkorlikdagi bunday sa'y-harakatlar jahonda muqaddas islom dinining asl qadriyatlari va insonparvarlik g'oyalarini targ'ib etish, zamonamizning xalqaro terrorizm va ekstremizm singari tahdid va xatarlariga qarshi samarali kurashishga qaratilgani qayd etildi.
O'zbekistonning "Jaholatga qarshi ma'rifat" – ta'lim olishning hamma uchun ochiqligini ta'minlash, savodsizlik va jaholatga barham berish kabi prinsipial yondashuvlari nufuzli xalqaro forumlarda bir necha bor bildirildi.
O'zbekiston Prezidenti Nyu-York shahrida bo'lib o'tgan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida "Ma'rifat va diniy bag'rikenglik" maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Shuni ta'kidlash joizki, bugungi kunda mamlakatimizda bu yo'nalishda aniq maqsadga yo'naltirilgan ishlar amalga oshirilmoqda, xalqaro hamkorlik kengaymoqda.
Xususan, buyuk ajdodlarimiz merosini o'rganish va uni kelajak avlodlarga yetkazish maqsadida Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi Xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etilmoqda.
Uchrashuvda bugungi kundagi global jarayonlar, xavfsizlik va barqarorlikka nisbatan tobora kuchayib borayotgan tahdid va xatarlar sa'y-harakatlarni birlashtirish, konfessiyalararo hamkorlik va muloqotni rivojlantirishni taqozo qilayotgani qayd etildi. Millatlararo totuvlik va diniy bag'rikenglikni yanada mustahkamlash, ta'limni rivojlantirish va yoshlarning axloqiy tarbiyasini yuksaltirish masalalari muhokama qilindi.
Kavkaz musulmonlari idorasi raisi Ollohshukur Poshshozoda samimiy qabul uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga chuqur minnatdorlik bildirdi, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mehmonlar mamlakatimizda bag'rikenglik va o'zaro hurmat, e'tiqod erkinligini ta'minlash, dinga e'tiqod qiluvchilarning huquqlarini himoya qilish bo'yicha amalga oshirilayotgan izchil ishlarga yuksak baho berdi.
Xalqaro konferensiya ishtirokchilari tinchlik, totuvlik, barqarorlik va farovonlikni ta'minlash yo'lida O'zbekiston Respublikasi bilan faol muloqot hamda keng ko'lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

President of the Republic of Uzbekistan met with participants of the international conference on "Islamic solidarity: on the example of Uzbekistan and Azerbaijan"
8348 October 20, 2017 Print Download (PDF 27 Kb)
On October 19, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the delegation of participants of the international conference on "Islamic solidarity: on the example of Uzbekistan and Azerbaijan" led by the Chairman of the Muslims Board of the Caucasus Sheikh ul-Islam Allahshukur Pashazade.
The Head of our state, warmly welcoming the guests, especially noted that the organization of the conference and participation of representative delegations of foreign countries in its work are another evidence of the expanding international cooperation aimed at strengthening interethnic harmony and religious tolerance in society, developing interfaith dialogue.
It was emphasized that these joint efforts are called upon to promote the true values and truly humanistic goals of holy Islam in the world, to effectively counter modern challenges and threats, such as international terrorism and extremism.
"Enlightenment against ignorance" – providing universal access to education, eliminating illiteracy and ignorance – these principled approaches of Uzbekistan have been repeatedly noted at authoritative international forums.
The President of Uzbekistan, at the 72nd session of the UN General Assembly in New York, forwarded the initiative on adoption of a special resolution on "Enlightenment and religious tolerance".
It should be noted that today targeted practical work is being conducted in this direction, in our country, international cooperation is expanding.
In particular, Imam Bukhari International Research Center in Samarkand and Center for Islamic Civilization in Tashkent are being established in order to study the great heritage of our ancestors and transfer priceless knowledge to future generations.
At the meeting it was emphasized that modern global process, increasing challenges and risks of security and stability stipulate the need for joint efforts, development of interfaith cooperation and dialogue. Issues of further strengthening of interethnic harmony and religious tolerance, development of education and moral upbringing of youth were discussed.
Chairman of the Muslims Board of the Caucasus Allahshukur Pashazade expressed deep gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed sincere greetings and best wishes on behalf of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The guests of the meeting highly appreciated the ongoing activity in our country on ensuring tolerance and mutual respect, religious freedom, protection of the rights of believers.
Participants of the international conference assured their readiness to continue active dialogue and full-scale cooperation with the Republic of Uzbekistan in order to ensure peace, harmony, stability and prosperity.