O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Koreya Respublikasi delegatsiyasini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-may kuni Koreya Respublikasining Shimol bilan iqtisodiy hamkorlik bo'yicha qo'mitasi raisi Son Yon Gil boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, Janubiy Koreya rahbariyati va xalqini joriy yil 27-aprel kuni Pxanmunjomda Koreyalararo sammit muvaffaqiyatli o'tgani bilan yana bir bor tabrikladi.
Ushbu tarixiy tadbir Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning KXDR bilan munosabatlarni yaxshilash, mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni ta'minlash, ishonch muhitini mustahkamlashga qaratilgan "Yangi shimoliy siyosat"ni ro'yobga chiqarish borasidagi qat'iy pozitsiyasi va sa'y-harakatlari tufayli samarali natijalar berayotgani alohida ta'kidlandi.
O'zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o'rtasidagi strategik sheriklik izchil rivojlanib, ko'p qirrali hamkorlik kengayib borayotgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
2017-yil noyabr oyida Janubiy Koreyaga oliy darajadagi tashrif yakunida erishilgan kelishuvlar ikki tomonlama hamkorlikni yanada yuksak darajaga olib chiqib, sifat jihatidan yangi mazmun, turli sohalarga doir aniq loyihalar va dasturlar bilan boyitdi.
Suhbatda mamlakatlarimiz o'rtasida savdo-iqtisodiy, moliyaviy-investitsiyaviy, innovatsiya va gumanitar, jumladan, ta'lim va sog'liqni saqlash sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Son Yon Gil davlatimiz rahbariga samimiy qabul va tabrik uchun minnatdorlik bildirib, Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mehmon Koreya Respublikasi bepoyon mintaqaning tinchligi, barqarorligi va izchil taraqqiyoti yo'lida O'zbekiston Respublikasi bilan keng ko'lamli va ko'p formatli sheriklikni yanada kengaytirish va mustahkamlashdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.

President of the Republic of Uzbekistan received the delegation of the Republic of Korea
On May 3, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the delegation of the Republic of Korea led by the Chairman of the Committee on Northern Economic Cooperation, Song Young-gil.
Warmly greeting the guest, the Head of the country once again sincerely congratulated the leadership and friendly Korean people on successful holding the inter-Korean summit on April 27 this year, in Panmunjom.
It was emphasized that fruitful results of this historic event became possible due to the resolute position and efforts of the President of the Republic of Korea, Moon Jae-in, on practical implementation of political course – the "New Northern Policy", aimed at improving relations with the DPRK, ensuring security and stability, as well as strengthening confidence in the region.
The dynamic development of strategic partnership and expansion of multifaceted interaction between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea were noted with deep satisfaction.
The agreements reached following the visit at the highest level to South Korea in November 2017 brought bilateral cooperation to a higher level, filling it with qualitatively new content – specific projects and programs in various areas.
During the conversation, the sides discussed prospects for further deepening mutually beneficial cooperation between the two countries, including in trade, economic, financial, investment, innovation and humanitarian spheres, including education and healthcare.
The sides also exchanged views on current issues of international policy and regional cooperation.
In turn, Song Young-gil expressed his deep gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and sincere congratulations, and conveyed sincere greetings and best wishes on behalf of the President of the Republic of Korea, Moon Jae-in.
The Korean side assured in the interest of consistent expansion and strengthening full-scale and multi-format partnership between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea in order to ensure peace, stability and sustainable development in the region.