Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti MDHning norasmiy sammitida ishtirok etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 6-dekabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga aʼzo mamlakatlar Davlat rahbarlari kengashining Sankt-Peterburg shahrida boʻlib oʻtgan norasmiy majlisida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin kutib oldi.
Suratga tushish marosimidan soʻng MDHga aʼzo davlatlar rahbarlarining norasmiy uchrashuvi boshlandi.
Alohida taʼkidlash kerakki, mamlakatimizning Hamdoʻstlikka aʼzo davlatlar bilan hamkorligi turli yoʻnalishlarda izchil va har tomonlama rivojlanib bormoqda.
Prezidentimiz joriy yil 28-sentyabr kuni Dushanbe shahrida boʻlib oʻtgan MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etgan edi.
Oʻtgan davrda mamlakatimiz MDH doirasida oʻnta tarmoq boʻyicha hamkorlikka qoʻshildi. Oʻzbekiston tashkilot Parlamentlararo assambleyasining toʻla huquqli aʼzosi boʻldi, Oʻsimliklar karantini boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Fan-texnika va innovatsiya sohalarida hamkorlik boʻyicha davlatlararo kengash, Agrosanoat kompleksi masalalalari boʻyicha kengash, Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish boʻyicha komissiya, MDHga aʼzo davlatlar xavfsizlik organlari va maxsus xizmatlari rahbarlari kengashi, MDHning xizmatlar boʻyicha erkin savdo zonasi toʻgʻrisida bitimini ishlab chiqishga oid yuqori darajali ishchi guruh va boshqa organlar faoliyatiga qoʻshildi.
Oʻzbekiston MDH makonida oʻzaro bozorlarni shakllantirish, bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, xalqaro va mintaqaviy transport yoʻlaklaridan samarali foydalanish tarafdoridir.
Joriy yilda Oʻzbekiston Hamdoʻstlik doirasida Mudofaa vazirlari kengashi, Urugʻchilik masalalari boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish boʻyicha kengash, Geodeziya, kartografiya, kadastr va Yerni masofadan turib zondlash boʻyicha davlatlararo kengash majlislari va koʻplab boshqa muhim tadbirlarni oʻtkazdi. Bu turli sohalarda koʻp qirrali oʻzaro manfaatli hamkorlikni sezilarli darajada faollashtirish, iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish imkonini berdi.
Uchrashuvda Hamdoʻstlik davlatlarining savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirish, oʻzaro savdo hajmini oshirish, transport-kommunikatsiya salohiyatidan samarali foydalanish, shuningdek, xavfsizlikni mustahkamlash, zamonaviy xatar va tahdidlarning oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalariga eʼtibor qaratildi.
Gumanitar, taʼlim va turizm sohalarida almashuvlarni izchil davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston Respublikasi kelasi yil MDHda hamrais, 2020-yilda esa MDH Davlat rahbarlari sammitiga mezbon boʻladi.
MDH norasmiy sammiti doirasida Prezidentimiz qator davlat rahbarlari bilan ikki tomonlama suhbatlar oʻtkazdi. Ularda 2018-yilda samarali sheriklikning asosiy yakunlari va kelgusidagi hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Sankt-Peterburg shahriga tashrifi yakuniga yetdi.

Президент Республики Узбекистан принял участие в неформальном саммите СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 декабря 2018 года принял участие в неформальном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств в городе Санкт-Петербурге.
Главу нашего государства Шавката Мирзиёева встретил Президент Российской Федерации Владимир Путин.
После церемонии фотографирования началась неформальная встреча глав государств-участников СНГ.
Необходимо особо отметить, что взаимодействие нашей страны с государствами-участниками Содружества последовательно развивается по различным направлениям.
Глава Узбекистана участвовал в заседании Совета глав государств-участников СНГ, прошедшем 28 сентября текущего года в городе Душанбе.
За последний период наша страна присоединилась к 10 органам отраслевого сотрудничества Содружества. Узбекистан стал полноправным членом Межпарламентской ассамблеи, присоединился к деятельности Координационного совета по карантину растений, Межгосударственного совета по сотрудничеству в научно-технической и инновационной сферах, Совета по вопросам агропромышленного комплекса, Комиссии по использованию атомной энергии в мирных целях, Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ, рабочей группы высокого уровня по разработке Соглашения о зоне свободной торговли услугами СНГ и другим.
Узбекистан выступает за формирование взаимных рынков, упрощение таможенных процедур, эффективное использование международных и региональных транспортных коридоров на пространстве СНГ.
В этом году Узбекистан провел ряд важных мероприятий в рамках Содружества, в том числе заседания Совета министров обороны, Координационного совета по вопросам семеноводства, Совета по стандартизации, метрологии и сертификации, Межгосударственного совета по геодезии, картографии, кадастру и дистанционному зондированию Земли, а также многие другие. Это позволило значительно активизировать взаимовыгодное многоплановое сотрудничество в различных сферах, укрепить экономические и инвестиционные связи, расширить промышленную кооперацию.
На встрече было уделено внимание вопросам дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества, наращивания объемов взаимной торговли, эффективного использования транспортно-коммуникационного потенциала государств Содружества, а также укрепления безопасности, предупреждения и противодействия новым вызовам и угрозам современности.
Отмечена необходимость последовательного продолжения гуманитарных, образовательных и туристических обменов.
Обсуждены и другие вопросы, представляющие интерес для сторон.
Необходимо отметить, что Республика Узбекистан в следующем году будет сопредседателем в Содружестве, а в 2020 году примет саммит глав государств СНГ.
В рамках участия в неформальном саммите СНГ Президент Узбекистана провел двусторонние беседы с главами ряда государств, в ходе которых обсуждены основные итоги плодотворного партнерства в 2018 году и перспективные направления сотрудничества на предстоящий период.