Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti MDHning norasmiy sammitida ishtirok etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 6-dekabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga aʼzo mamlakatlar Davlat rahbarlari kengashining Sankt-Peterburg shahrida boʻlib oʻtgan norasmiy majlisida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin kutib oldi.
Suratga tushish marosimidan soʻng MDHga aʼzo davlatlar rahbarlarining norasmiy uchrashuvi boshlandi.
Alohida taʼkidlash kerakki, mamlakatimizning Hamdoʻstlikka aʼzo davlatlar bilan hamkorligi turli yoʻnalishlarda izchil va har tomonlama rivojlanib bormoqda.
Prezidentimiz joriy yil 28-sentyabr kuni Dushanbe shahrida boʻlib oʻtgan MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etgan edi.
Oʻtgan davrda mamlakatimiz MDH doirasida oʻnta tarmoq boʻyicha hamkorlikka qoʻshildi. Oʻzbekiston tashkilot Parlamentlararo assambleyasining toʻla huquqli aʼzosi boʻldi, Oʻsimliklar karantini boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Fan-texnika va innovatsiya sohalarida hamkorlik boʻyicha davlatlararo kengash, Agrosanoat kompleksi masalalalari boʻyicha kengash, Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish boʻyicha komissiya, MDHga aʼzo davlatlar xavfsizlik organlari va maxsus xizmatlari rahbarlari kengashi, MDHning xizmatlar boʻyicha erkin savdo zonasi toʻgʻrisida bitimini ishlab chiqishga oid yuqori darajali ishchi guruh va boshqa organlar faoliyatiga qoʻshildi.
Oʻzbekiston MDH makonida oʻzaro bozorlarni shakllantirish, bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, xalqaro va mintaqaviy transport yoʻlaklaridan samarali foydalanish tarafdoridir.
Joriy yilda Oʻzbekiston Hamdoʻstlik doirasida Mudofaa vazirlari kengashi, Urugʻchilik masalalari boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish boʻyicha kengash, Geodeziya, kartografiya, kadastr va Yerni masofadan turib zondlash boʻyicha davlatlararo kengash majlislari va koʻplab boshqa muhim tadbirlarni oʻtkazdi. Bu turli sohalarda koʻp qirrali oʻzaro manfaatli hamkorlikni sezilarli darajada faollashtirish, iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish imkonini berdi.
Uchrashuvda Hamdoʻstlik davlatlarining savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirish, oʻzaro savdo hajmini oshirish, transport-kommunikatsiya salohiyatidan samarali foydalanish, shuningdek, xavfsizlikni mustahkamlash, zamonaviy xatar va tahdidlarning oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalariga eʼtibor qaratildi.
Gumanitar, taʼlim va turizm sohalarida almashuvlarni izchil davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston Respublikasi kelasi yil MDHda hamrais, 2020-yilda esa MDH Davlat rahbarlari sammitiga mezbon boʻladi.
MDH norasmiy sammiti doirasida Prezidentimiz qator davlat rahbarlari bilan ikki tomonlama suhbatlar oʻtkazdi. Ularda 2018-yilda samarali sheriklikning asosiy yakunlari va kelgusidagi hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Sankt-Peterburg shahriga tashrifi yakuniga yetdi.

President of the Republic of Uzbekistan attends the informal CIS Summit
On December 6, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the informal meeting of the Council of Heads of States of the Commonwealth of Independent States, in Saint Petersburg.
President of the Russian Federation Vladimir Putin met the President of Uzbekistan.
After the photographing ceremony, an informal meeting of the CIS Heads of States began.
It should be emphasized that interaction of Uzbekistan with the Commonwealth member states is consistently and comprehensively developing in various areas.
The Head of Uzbekistan attended the meeting of the Council of Heads of States of the CIS member states held on September 28 this year in Dushanbe.
Over the past period, the country has joined 10 sectoral cooperation bodies of the Commonwealth. Uzbekistan became a full member of the Interparliamentary Assembly, joined the Plant Quarantine Coordination Council, the Interstate Council for Cooperation in Scientific, Technical and Innovation Spheres, the Council on Agro-Industrial Complex Issues, the Commission on Peaceful Uses of Atomic Energy, the Council of Heads of Security Agencies and Special Services of CIS member states, a high-level working group on development of an Agreement on the Free Trade Zone of Services within the CIS and others.
Uzbekistan supports the formation of mutual markets, simplification of customs procedures, effective use of international and regional transport corridors within the CIS.
This year, Uzbekistan held a number of important events within the Commonwealth, including meetings of the Council of Ministers of Defense, Coordination Council on Seed Production, Council for Standardization, Metrology and Certification, Interstate Council for Geodesy, Cartography, Cadastre and Earth Remote Sensing, as well as many others. This made it possible to significantly intensify mutually beneficial, multifaceted cooperation in various fields, strengthen economic and investment ties, and expand industrial cooperation.
At the meeting, attention was paid to issues of further development of trade and economic cooperation, increasing mutual trade, effective use of the transport-communication potential of the Commonwealth states, as well as strengthening security, preventing and countering new challenges and threats of our time.
The need for consistent continuation of humanitarian, educational and tourist exchanges was noted.
Views were exchanged on other issues of mutual interest.
It should be noted that the Republic of Uzbekistan will be the co-chair in the Commonwealth next year, and in 2020 will host the Summit of Heads of States of the CIS.
Within the framework of participation in the informal CIS Summit, the President of Uzbekistan held bilateral negotiations with the heads of several states, during which the main results of a fruitful partnership in 2018 and promising areas of cooperation for the upcoming period were discussed.
Thereupon, the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Saint Petersburg has ended.