O'zbekiston Respublikasi Prezidenti "Rosatom" davlat korporatsiyasi bosh direktorini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 may kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo'lib turgan "Rosatom" atom energiyasi bo'yicha davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O'zbekiston bilan Rossiya o'rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlashga, o'zaro manfaatli serqirra hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilayotgan oliy va yuqori darajadagi muloqotlar muntazamlik kasb etganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O'zaro tovar ayirboshlash hajmi jadal ortib bormoqda, birgalikda investitsiya, energetika, sanoat, transport va boshqa sohalarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda, izchil hududlararo muloqot yo'lga qo'yilgan, madaniy-gumanitar almashuvlar faollashdi.
Muzokarada fan va yuqori texnologiyalar sohasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlash, istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, ikki mamlakat ilmiy-tadqiqot institutlari va innovatsiya markazlari o'rtasida, jumladan, o'tgan yili imzolangan Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida hamkorlik to'g'risidagi hukumatlararo bitim doirasida yaqin hamkorlikni yo'lga qo'yish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Qo'shma dastur va loyihalar doirasida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash bo'yicha tizimli ishlarni tashkil etish muhimligi ta'kidlandi.
"Rosatom" davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyov samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi rahbariyatining salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Rossiya mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo'lida energetika sektorida keng ko'lamli sheriklik va o'zaro foydali ilmiy-texnologik hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdorligi va bunga tayyorligi alohida qayd etildi.

President of Uzbekistan received the Director General of the State Corporation ROSATOM
On May 30, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Director General of the State Atomic Energy Corporation ROSATOM Alexey Likhachev, who is in Uzbekistan on a working visit.
Welcoming the guest, the Head of the state noted with deep satisfaction the regular contacts at the highest level that contribute to consistent strengthening Uzbekistan – Russia strategic partnership and alliance, expansion of mutually beneficial multifaceted cooperation.
The trade turnover is dynamically growing, major projects in the field of investment, energy, industry, transport and other sectors are being jointly implemented, intensive inter-regional dialogue is being carried out, cultural and humanitarian exchanges have been intensified.
During the negotiations, special attention was paid to issues of development and deepening of long-term partnership in the field of science and high technologies, implementation of prospective projects, establishment of close cooperation between scientific research institutes and innovation centers of the two countries, including within the framework of the Intergovernmental agreement on cooperation in the field of using atomic energy for peaceful purposes, signed last year.
The importance of organizing systematic work on training highly qualified specialists within the framework of joint programs and projects was emphasized.
The Director General of State Corporation ROSATOM Alexey Likhachev expressed his deep gratitude to the President of Uzbekistan for the cordial welcome, conveying sincere greetings and best wishes on behalf of the Russian Federation leadership.
The interest and readiness of the Russian side to further development of full-scale partnership and mutually beneficial scientific and technological cooperation in the energy sector in the interests of the two countries and people were emphasized.