O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz xalqiga bayram tabrigi
Jonajon yurtimiz – O'zbekistonimizga yasharish, bahor va go'zallik bayrami – Navro'zi olam kirib kelmoqda.
Ana shu qutlug' ayyom – Sharqona yangi yil bilan siz, muhtaram otaxon va onaxonlarni, munis opa-singillarimiz, suyukli farzandlarimiz, butun xalqimizni chin yurakdan samimiy muborakbod etaman.
Qalblarimiz shodlik va quvonchga to'lgan mana shu nurli lahzalarda barchangizga sihat-salomatlik, xonadonlaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman.
Bugun ko'p millatli xalqimiz dala va qirlarda, maydon va xiyobonlarda,  tabiat bag'rida sayil-tomoshalar o'tkazib,  Navro'z ayyomini kutib olmoqda.
Yetti yoshdan yetmish yoshgacha – barcha yurtdoshlarimiz katta shodu xurramlik bilan bir-birini qutlab, shu yorug' kunlarga yetkazgani uchun shukronalar aytmoqda.
El-yurtimizning tabarruk zaminimizga, ona diyorimizga mehri, o'zaro ahillik, mehr-oqibat fazilatlari yanada yaqqol namoyon bo'lmoqda.
Shu dilbar faslda tabiatdagi o'zgarishlarga uyg'un bo'lib, jamiyatimiz, hayotimiz ham o'zgarib, yangilanib bormoqda.
Yangi-yangi uy-joylar, ta'lim, tibbiyot va madaniyat maskanlari, zamonaviy korxonalar, obod qishloq va shaharlar yurtimiz chiroyiga chiroy qo'shmoqda.
Navro'z falsafasi, Navro'z  qadriyatlari – odamlarning dardu tashvishi bilan yashash, keksalarga hurmat, muhtoj insonlarga e'tibor va yordam ko'rsatish, adolat va xalqparvarlik faoliyatimiz mezoniga aylanmoqda.
Biz eng avvalo onalarimiz, ayollarimiz va farzandlarimiz, butun xalqimizni rozi qilishni o'z oldimizga ezgu vazifa qilib qo'yganmiz. Va bu oliy maqsadga albatta erishamiz. Shunda hayotimiz yanada obod va farovon, buyuk Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, har kunimiz Navro'z bo'ladi.
Bugun mirishkor dehqon va fermerlarimiz katta orzu-niyatlar bilan yangi mehnat mavsumini boshlamoqdalar. Barchamiz yilimiz qutlug' kelsin, hosilimiz mo'l bo'lsin, mehnatingizdan baraka toping, deb ularni tabriklab, ishlariga rivoj tilaymiz.
Mana, bir necha yildirki, Birlashgan Millatlar Tashkilotining qaroriga muvofiq Navro'z bayrami xalqaro miqyosda keng nishonlanmoqda.
Haqiqatan ham bu betakror bayram barcha ezgu niyatli insonlarni birlashtiradi, ularning qalbida eng go'zal va olijanob tuyg'ularni uyg'otadi. Shu bois ham Navro'zi olam mustaqillik yillarida, millati, tili va dinidan qat'i nazar, diyorimizda yashayotgan barcha yurtdoshlarimizning  ardoqli va sevimli bayramiga aylandi.
Bugun chet el diplomatik korpus vakillari, xorijiy do'stlarimiz va hamkorlarimiz Navro'z quvonchini biz bilan birga baham ko'rmoqdalar.
Fursatdan foydalanib, aziz mehmonlarimizga, barcha yaqin va uzoq davlatlar xalqlariga samimiy tabriklarimizni yo'llab, ularga tinchlik-osoyishtalik, ravnaq va farovonlik tilaymiz.

Navruz holiday congratulations to people of Uzbekistan
A wonderful holiday Navruz, a symbol of spring and renewal, comes to the beautiful land of Uzbekistan.
I sincerely, wholeheartedly congratulate you, dear mothers and fathers, dear sisters, beloved children, all our people with this wonderful holiday, New Year according to the Eastern calendar.
In these bright sunny days, filling our hearts with joy, I wish you all health and happiness, prosperity and wellbeing in your homes.
Today our multinational people in cities and villages, blooming gardens, in squares and in the bosom of nature are conducting sayils (folk festivities) and performances, celebrating the long-awaited Navruz.
All our compatriots, both children and adults, are joyfully congratulating each other and thanking the Almighty for the present bright days.
Such noble qualities, inherent in our people, as love to the native land, the country, mercy, helping those in need of support are even more vividly manifested in Navruz.
Our life, the life of our whole society is also changing consonant with renewal and awakening of nature, taking place in this magical time of the year.
First of all, new houses, medical and educational institutions, modern enterprises, well-equipped villages and cities are radically changing our country's image.
Such high values, forming the basis of philosophy of Navruz, as humanism and kindness, justice and tolerance, the real concern for the welfare of people are becoming today the criteria of our activity.
We set before ourselves the most important goal, so that our mothers and children, compatriots, all our people always lived in peace and tranquility, so that our life became even more prosperous. As the great poet and thinker Alisher Navoi said, may every day be Navruz.
On this wonderful holiday, we heartily congratulate our skilled dehkans and farmers, who meet the new planting season with great hopes. We wish them a successful start of the new year, a rich harvest, more and more new achievements.
In recent years, according to the decision of the United Nations, Navruz is widely celebrated on an international scale, which indicates the noble essence, the enormous social and cultural significance of this holiday.
Indeed, this surprisingly beautiful and kind holiday awakens in a person the best, highest feelings. That is why Navruz became a beloved and dear holiday for all our compatriots, irrespective of their nationality, language and religion.
Today, representatives of diplomatic corps accredited in the country, our foreign friends and partners are sharing with us the joy of Navruz.
Taking this opportunity, let me whole-heartedly congratulate our dear guests, people of all countries of the near and far abroad on this wonderful holiday, and wish them peace and tranquility, prosperity and progress.