O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston xalqiga Yangi yil tabrigi
Siz azizlarni, mo''tabar nuroniylar, mehribon opa-singillarimizni, azmu shijoatli yoshlarimizni, ko'p millatli butun xalqimizni ushbu qutlug' ayyom bilan samimiy tabriklayman.
Barchangizga sihat-salomatlik, tinchlik-xotirjamlik, baxtu saodat va farovonlik tilayman.
Ming shukrki, turli muammo va qiyinchiliklarga qaramasdan, 2017-yil mamlakatimiz uchun tinch, har tomonlama omadli va barakali bo'ldi.
Biz taraqqiyotimizning yangi davri, yangi bosqichiga qadam qo'ydik. Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida belgilangan vazifalarni bajarishga bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etdik.
Xalqimizning fidokorona mehnati bilan 2017-yilni barcha sohalarda yorug' yuz bilan yakunlashga erishdik.
Eng muhimi, davlatning xalqqa munosabati o'zgarmoqda. Xalq degan tushunchaning qadri yuksalmoqda. El-yurtga xizmat qilish hayotimiz mazmuniga aylanmoqda.
Bularning barchasi odamlarimizning kundalik hayotida o'z amaliy ifodasini topmoqda. Ularning ertangi kunga ishonchi yanada mustahkam bo'lmoqda.
Tashqi siyosat sohasidagi faoliyatimiz ham, aytish mumkinki, g'oyatda samarali bo'ldi. Ayniqsa, qo'shni davlatlar bilan munosabatlarimiz yangicha ruh va mazmun kasb etmoqda.
Bu esa mintaqamizda o'zaro ishonch, do'stlik va hamkorlik muhitini yanada kuchaytirish uchun mustahkam zamin bo'lmoqda. Biz bu strategik yo'lni 2018-yilda ham izchil va faol davom ettiramiz.
Fursatdan foydalanib, uzoq va yaqin barcha mamlakatlar xalqlarini ham, Yangi yil bayrami bilan tabriklab, ularga tinchlik va ravnaq tilaymiz.
Aziz yurtdoshlar!
Biz Yangi – 2018-yilga Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili, deb nom berdik.
Biz buyuk kelajagimizni aynan mana shunday yuksak maqsad va g'oyalar asosida barpo etamiz.
Xalqaro maydonda keskin raqobat kuchayib borayotgan hozirgi vaqtda bu eng to'g'ri va samarali yo'ldir.
Shu ma'noda, 2018-yil O'zbekiston taraqqiyotida hal qiluvchi yil bo'ladi, deb aytishga barcha asoslarimiz bor.
Yangi yilda ham xalqimiz hayot darajasi va sifatini, barcha toifadagi aholimiz daromadlarini oshirishga alohida ahamiyat beramiz.
Yurtimizda tinchlik va barqarorlik, millatlar va elatlar o'rtasidagi totuvlik, o'zaro hurmat va mehr-oqibatni mustahkamlash asosiy vazifamiz bo'lib qoladi.
Chet ellardagi vatandoshlarimiz bilan aloqalarni kengaytirishga yanada katta e'tibor qaratamiz.
Ishonaman, 2018-yilda barchamiz birgalikda, o'zimizni ayamasdan mehnat qilib, o'z oldimizga qo'ygan vazifalarni bajarishga albatta erishamiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlarim!
Mana shu nurafshon daqiqalarda hammamiz ezgu orzu-umidlar bilan Yangi – 2018-yilga qadam qo'ymoqdamiz.

New Year greetings of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to people of Uzbekistan
11715 January 3, 2018 Print Download (PDF 20 Kb)
A few minutes later, the New Year 2018 will come in our beautiful country.
I wholeheartedly congratulate you all, our esteemed fathers and mothers, dear women, our youth, the entire multinational people of Uzbekistan on this wonderful holiday.
I wish you all good health, peace and prosperity.
We entered a new stage of our dynamic development. We have used all the opportunities for achieving our high goals in the Year of dialogue with people and human interests.
The outgoing year, despite some problems and difficulties, has become successful for the country due to self-sacrificing labor of our people.
Most importantly, the attitude of the state to a citizen is changing. Serving people became the main life principle for us.
All this is reflected in the daily life of people. Confidence in the future is growing.
In 2017, our foreign policy activity was fruitful. Especially – in developing relations with neighboring countries on a fundamentally new basis.
This contributes to further strengthening the situation of mutual trust, friendship and cooperation in our region.
Such a strategic course will consistently and actively continue in 2018.
Taking this opportunity, I sincerely congratulate all people of the countries of the distant and near abroad on the New Year, I wish peace and prosperity to all.
We named the new year 2018 as the Year of supporting active entrepreneurship, innovative ideas and technologies.
Today, when we are building our future, we should focus on these priority tasks.
This is the rightest way, especially in the current conditions of aggravation of competition in the international arena.
In this regard, we have every reason to assert that 2018 will be decisive in development of Uzbekistan.
In the new year, as before, further increasing the level and quality of life, the real incomes of all strata of the population will be of special importance for us.
Strengthening the atmosphere of peace and stability, interethnic and civil harmony in the country will remain the main task for us.
We will pay special attention to expanding relations with our compatriots abroad.
I am sure that we will reach new milestones that we have determined for ourselves in 2018, all together and through selfless labor.