O'zbekiston Respublikasi Prezidenti xorijiy davlatlar elchilarining ishonch yorliqlarini qabul qildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni Pokiston Islom Respublikasi, Shveytsariya Konfederatsiyasi, Latviya Respublikasi, Isroil Davlati, Germaniya Federativ Respublikasi, Slovakiya Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchilari etib tayinlangan Irfon Yusuf Shomiy, Olive Shav, Mixails Popkovs, Eduard Shapira, Gyunter Overfeld, Yan Bori va Szyan Yandan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi.
Davlatimiz rahbari elchilarni mamlakatimizda diplomatik missiyasini boshlagani bilan samimiy qutlab, mas'uliyatli faoliyatida ulkan yutuq va muvaffaqiyatlar tiladi.
Marosimda O'zbekiston kuchli fuqarolik jamiyati va jadal rivojlanayotgan bozor iqtisodiyotiga ega erkin va demokratik davlat barpo etishning yangi tarixiy bosqichiga qadam qo'ygani alohida ta'kidlandi.
O'zbekistonni yanada rivojlantirish bo'yicha Harakatlar strategiyasi doirasida boshlangan keng ko'lamli islohot va o'zgarishlar muqarrarlik tusini olmoqda.
Ochiq tashqi siyosat olib bormasdan, ko'p qirrali va o'zaro manfaatli xalqaro hamkorlikni mustahkamlamasdan turib belgilangan vazifalarni amalga oshirib bo'lmasligi ta'kidlandi.
O'zbekiston Respublikasi tashqi siyosatida g'oyat qisqa davrda salmoqli natijalar qo'lga kiritildi. Xorijiy davlatlar, nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarildi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston Markaziy Osiyoda xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta'minlashda bundan buyon ham barcha sa'y-harakatlarini safarbar etishi hamda ochiq, do'stona va amaliy tashqi siyosat olib borishni davom ettirishini ta'kidladi. Bunda avvalo qo'shni davlatlar bilan munosabatlarga alohida e'tibor beriladi.
Shuningdek, dunyoning yetakchi mamlakatlari bilan o'zaro manfaatli va uzoq muddatli sheriklikni kengaytirish siyosati davom ettiriladi.
Prezidentimiz o'z nutqida yangi elchilarni tayinlagan mamlakatlar bilan do'stlik aloqalari va o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashning ustuvor yo'nalishlariga to'xtaldi.
O'zbekiston Respublikasi mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta'minlashda an'anaviy ravishda muhim o'rin tutayotgan Pokiston Islom Respublikasi bilan ko'p qirrali munosabatlarni rivojlantirishga katta ahamiyat berayotgani ta'kidlandi.
Oliy darajadagi muntazam siyosiy muloqotlar ikki tomonlama hamkorlikni sezilarli faollashtirishga xizmat qildi. Shu bilan birga, o'zaro savdo-sotiq hajmini oshirish, agrosanoat, farmatsevtika, ko'nchilik va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani kuchaytirish uchun ulkan salohiyat mavjud.
Shveytsariya Konfederatsiyasi O'zbekistonning Yevropadagi ishonchli va uzoq muddatli sherigidir.
Bugungi kunda O'zbekiston – Shveytsariya munosabatlari siyosat, iqtisodiyot, moliya va bank, madaniyat va ta'lim kabi turli sohalarda muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi bilan samarali sheriklik yo'lga qo'yilgan.
Shveytsariyaning yetakchi kompaniyalari bilan kimyo, to'qimachilik, farmatsevtika, oziq-ovqat sanoati, sog'liqni saqlash va turizm sohasida kooperatsiya uchun imkoniyatlar mavjudligi alohida qayd etildi.
Latviya Respublikasi bilan faol siyosiy muloqot yo'lga qo'yilgan, iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalar izchil rivojlanmoqda.
Rigada buyuk ajdodlarimiz Mirzo Ulug'bek va Abu Ali ibn Sino haykallari o'rnatilgani mamlakatimiz va xalqimizga yuksak hurmat-ehtirom ifodasidir.
Savdo, investitsiya va innovatsiyalar, transport va logistika, energetika, farmatsevtika, qishloq xo'jaligi va turizm sohalaridagi dastur va loyihalarni amalga oshirish mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari ekani qayd etildi.
O'zbekiston Isroil Davlati bilan o'zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olish tamoyillari asosida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekani ta'kidlandi.
Isroilning ilg'or texnologiyalari, tajribasi, ilmiy yutuqlarini jalb etish asosida biotexnologiyalar, energiya va suv resurslarini tejash, tibbiyot va farmatsevtika, turizm kabi yo'nalishlarda qo'shma loyihalarni amalga oshirish taklif etildi. Ta'lim, madaniyat va sport sohalarida mavjud katta salohiyatdan foydalanish muhimligiga e'tibor qaratildi.
Mamlakatimizning ishonchli va uzoq muddatli sherigi bo'lgan Germaniya Federativ Respublikasi bilan barcha sohalarda faol muloqot yo'lga qo'yilgan, yaqin aloqalar va tajriba almashuvi qo'llab-quvvatlanmoqda.
Asosiy e'tibor mamlakatimiz iqtisodiyotining yuqori texnologik tarmoqlarida qo'shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan uzoq muddatli va o'zaro manfaatli sheriklik aloqalarini rivojlantirishga qaratildi.
Ilm-fan va ta'lim sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, ikki mamlakat hududlari o'rtasida aloqalar o'rnatish va rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Slovakiya Respublikasi O'zbekiston uchun Yevropadagi istiqbolli hamkorlardan biri hisoblanadi.
Davlatimiz rahbari siyosiy muloqotni mustahkamlash bilan bir qatorda savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mavjud salohiyatni ro'yobga chiqarishni taklif etdi. Bu o'rinda, avvalo, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, kimyo va oziq-ovqat sanoatida qo'shma loyihalarni amalga oshirish muhim ahamiyatga ega.
O'zbekiston Prezidenti Xitoy Xalq Respublikasi bilan do'stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ikki davlat rahbarlarining o'tgan yili Pekin va Ostona shaharlarida bo'lib o'tgan uchrashuvlari o'zaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqib, aniq mazmun bilan boyitdi.
Davlatimiz rahbari hamkorlikning deyarli barcha sohalarida, jumladan, savdo-iqtisodiy, investitsiya, innovatsiya, moliyaviy-texnik, transport kommunikatsiyalari va boshqa yo'nalishlardagi sheriklikni chuqurlashtirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini alohida ta'kidladi.
Transport-tranzit yo'laklarini rivojlantirishga doir mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish, shu jumladan, O'zbekiston – Qirg'iziston –Xitoy temir yo'l magistralini qurish muhimligi ta'kidlandi.
O'zbekiston Xitoy bilan fan, madaniyat, ta'lim va turizm sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyorligi qayd etildi.
O'zbekiston Prezidenti so'zining yakunida xorijiy elchilarga mamlakatimizning vazirlik, idora va tashkilotlari bilan faol ishlash, joylardagi salohiyat va imkoniyatlar, xalqimizning boy tarixi va madaniyati bilan yaqindan tanishish uchun hududlarga tez-tez tashrif buyurishni taklif etdi.
Turli mas'uliyatli lavozimlardagi faoliyati davomida to'plangan tajriba xorijiy diplomatlarga belgilangan maqsadlarga samarali erishish hamda O'zbekiston bilan ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash yo'lida o'z zimmasiga yuklatilgan muhim missiyani muvaffaqiyatli ado etishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
O'z navbatida, yangi tayinlangan elchilar samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, mamlakatlarimiz o'rtasidagi keng miqyosli va o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga bor sa'y-harakatlarini safarbar qilishini qayd etdilar.

President of the Republic of Uzbekistan receives credentials from ambassadors of foreign countries
On February 28, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received credentials from ambassadors extraordinary and plenipotentiary of the Islamic Republic of Pakistan Irfan Yusuf Shami, the Swiss Confederation Olivier Shave, the Republic of Latvia Mihails Popkovs, the State of Israel Edward Shapira, the Federal Republic of Germany Gunther Overfield, the Slovak Republic Jan Boris and the People's Republic of China Jiang Yan.
The Head of the state, sincerely congratulating the ambassadors on the beginning of their diplomatic mission in Uzbekistan, wished them great success and high achievements in their responsible activities.
It was emphasized that Uzbekistan entered a new historical stage of building a free and democratic state with a strong civil society and a dynamically developing market economy.
Large-scale reforms and transformations initiated within the framework of implementing the Action Strategy have become irreversible.
It was emphasized that execution of tasks is not possible without implementation of an open foreign policy, building and strengthening multifaceted and mutually beneficial international cooperation.
In a relatively short period, significant results have been achieved in the sphere of foreign policy of the Republic of Uzbekistan. Relations with foreign countries, authoritative international and regional organizations reached a qualitatively new level.
The Head of the state emphasized that Uzbekistan intends to continue to make every effort for ensuring security, stability and sustainable development in the Central Asian region, as well as to continue an open, benevolent and pragmatic foreign policy, primarily in relations with its neighbors.
A consistent course will also continue on expanding mutually beneficial and long-term partnership with the world's leading countries.
In his speech, the President of Uzbekistan dwelled on priorities of development and strengthening relations of friendship and practical cooperation with the partner countries represented by newly appointed ambassadors.
It was emphasized that the Republic of Uzbekistan attaches great importance to development of multifaceted cooperation with the Islamic Republic of Pakistan, which traditionally plays an important role in issues of ensuring regional security and stability.
Regular political contacts at the highest level contributed to further developing bilateral cooperation. At the same time, there is a huge potential for the growth of mutual trade and strengthening cooperation in agro-industrial complex, pharmaceutical, leather and other sectors of the economy.
The Swiss Confederation is a reliable and long-term partner in Europe.
Today, Uzbek-Swiss relations are successfully developing in various spheres, including politics, economics, finance and banking, culture and education. A fruitful cooperation has been established with the Swiss Agency for Development and Cooperation.
Opportunities for cooperation with the leading Swiss companies in chemical, textile, pharmaceutical, food, healthcare and tourism industries were particularly noted.
An active political dialogue has been established, economic, cultural and humanitarian ties with the Republic of Latvia are developing.
A sign of special attention and high respect for the country and people of Uzbekistan are the monuments erected in Riga to the great ancestors Mirzo Ulugbek and Abu Ali ibn Sino.
Programs and projects in the field of trade, investments and innovations, transport and logistics, energy, pharmaceuticals, agriculture and tourism were mentioned as promising areas.
President of Uzbekistan noted the interest in developing bilateral cooperation with the State of Israel on principles of mutual respect and consideration of interests.
Implementation of joint projects in such areas as biotechnology, energy and water conservation, medicine and pharmaceutics, tourism and others on the basis of attracting advanced technologies of Israel, experience and knowledge was proposed. Important attention was paid to the use of great potential in the field of education, culture and sports.
Active dialogue, close contacts and exchange of experience in all spheres are supported with the Federal Republic of Germany, which is a reliable and long-term partner of Uzbekistan.
Priority attention was paid to development of long-term and mutually beneficial relations with leading German companies with a view to implementing joint projects in high-tech sectors of the economy of Uzbekistan.
Importance of expanding cooperation in the spheres of science and education, establishing and developing close contacts between the regions of the two countries was emphasized.
One of the most promising partners of Uzbekistan in Europe is the Slovak Republic.
Along with strengthening political dialogue, the Head of the state proposed realization of the existing potential in trade, economic and investment spheres. These are, above all, the joint projects in electrical engineering, pharmaceuticals, production of building materials, chemical and food industries.
The President of the Republic of Uzbekistan noted with deep satisfaction the consistently growing relations of friendship and comprehensive strategic partnership with the People's Republic of China.
The Uzbek-Chinese meetings at the highest level in Beijing and Astana last year brought bilateral relations to a qualitatively new level, filling them with concrete content.
The Head of the state emphasized the existing broad opportunities for deepening cooperation in almost all spheres, including in trade and economic, investment, innovation, financial and technical, transport and communication and other areas.
Importance of further promoting regional projects on development of transport and transit corridors, including construction of Uzbekistan – Kyrgyzstan – China railway, was noted. The readiness for further expansion of mutually beneficial cooperation with China in the field of science, culture, education and tourism was confirmed.
In conclusion, President Shavkat Mirziyoyev offered the ambassadors of foreign countries to work actively with the ministries, agencies and organizations of the country, visit regions of Uzbekistan more often in order to gain a deeper knowledge of their potential and opportunities, as well as of the rich history and culture of people of Uzbekistan.
Confidence was expressed that the accumulated experience of work at various responsible posts will allow foreign diplomats to effectively achieve their goals and successfully fulfill an important mission in the interests of strengthening bilateral relations with Uzbekistan.
In turn, the newly appointed ambassadors expressed their deep gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and assured that they will make every effort for development of full-scale and mutually beneficial cooperation between the countries.