O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidentini bilan uchrashuvi
9239 27-Mart, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 22 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-mart kuni Ko'ksaroy qarorgohida "Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik" mavzuida Afg'oniston bo'yicha yuqori darajadagi Toshkent xalqaro konferensiyasida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan mamlakatimizga kelgan Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G'anini qabul qildi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o'rtasidagi yaxshi qo'shnilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, shuningdek, o'zaro manfaatli amaliy hamkorlikni kengaytirish, jumladan, savdo, transport va energetika sohalaridagi loyihalar, ta'lim, sog'liqni saqlash va boshqa yo'nalishlardagi dasturlarni amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Prezident Muhammad Ashraf G'ani mamlakatlarimizning Afg'oniston bo'yicha Toshkent xalqaro konferensiyasini o'tkazishga oid birgalikdagi tashabbusini ro'yobga chiqarishga qaratilgan sa'y-harakatlar uchun O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy minnatdorlik bildirdi, o'zaro manfaatli yo'nalishlar bo'yicha hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor ekanini ta'kidladi.

President of the Republic of Uzbekistan met with the President of the Islamic Republic of Afghanistan
9303 March 27, 2018 Print Download (PDF 22 Kb)
On March 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at Kuk-Saroy residence, received the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani, who arrived in Uzbekistan on a working visit to participate in International Conference on Afghanistan "Peace process, security cooperation and regional collaboration".
During the meeting, issues of further development of bilateral good-neighborly relations, as well as expansion of mutually beneficial practical cooperation, including implementation of projects in the sphere of trade, transport and energy, programs in the fields of education, healthcare and other areas were considered.
Views were exchanged on current issues of the regional and international agenda.
President Mohammad Ashraf Ghani expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the efforts on practical implementation of the joint Uzbekistan – Afghanistan initiative on conduction of an international forum on Afghanistan in Tashkent, as well as emphasized readiness for deepening cooperation in areas of mutual interest.