O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bayonoti
oshkent shahrida 2018-yil 27-mart kuni bo'lib o'tgan Afg'oniston bo'yicha xalqaro konferensiya davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq, O'zbekiston Respublikasi ushbu mamlakatdagi vaziyatni barqarorlashtirish va uni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga ko'maklashishga qaratilgan sa'y-harakatlarni davom ettirmoqda.
O'zbekiston o'tgan davr mobaynida Afg'oniston hukumati, AQSh, XXR, Rossiya, Xalqaro muloqot guruhiga a'zo mamlakatlar, Yevroosiyo mintaqasi, Janubiy Osiyo, O'rta va Yaqin Sharq davlatlari vakillari bilan bu borada qator maslahatlashuv uchrashuvlari va muzokaralar o'tkazdi.
Ta'kidlash joizki, Afg'oniston bo'yicha forum doirasida bir ovozdan qabul qilingan, mintaqaviy va global miqyosda tinchlikka erishish, terrorizmga va narkotik moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish, shuningdek, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yo'lga qo'yishga qaratilgan birgalikdagi sa'y-harakatlarni nazarda tutuvchi Toshkent deklaratsiyasi ushbu yo'nalishdagi ishlarni amalga oshirish uchun muhim siyosiy asos bo'lib xizmat qilmoqda.
Shu bilan birga, Toshkent konferensiyasi ishtirokchilarining umumiy pozitsiyasini ro'yobga chiqarish maqsadida O'zbekiston tegishli aloqalar o'rnatib, Tolibon harakatining yuqori martabali vakillari bilan amaliy uchrashuvlar o'tkazdi. Uchrashuvlarda Afg'onistonda uzoq muddatli tinchlik-barqarorlik o'rnatish va mamlakatni iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan muloqot va o'zaro hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Shundan kelib chiqib, O'zbekiston Afg'oniston hukumati va Tolibon harakatining Ramazon hayiti nishonlanishi munosabati bilan o'zaro o't ochishni to'xtatish tartibini joriy etganini olqishlaydi. O'zbekiston ushbu yarashuv Afg'oniston Prezidenti Ashraf G'anining o't ochishni to'xtatish tartibini uzaytirish to'g'risidagi qaroriga amal qilgan holda muddatsiz tus olishiga umid qiladi.
Qaror topayotgan vaziyatni hisobga olgan holda, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining tashabbusiga asoslanib, Tashqi ishlar vazirligi tinchlik jarayonining barcha bosqichlarida O'zbekiston hududida Afg'oniston hukumati va Tolibon harakati o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar tashkil etish uchun zarur sharoitlar yaratishga har tomonlama tayyor ekanini tasdiqlaydi.

STATEMENT OF THE MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The Republic of Uzbekistan continues its efforts aimed at contributing to stabilization of the situation in Afghanistan and its socio-economic development in accordance with the agreements reached at the International Conference on Afghanistan, held in Tashkent on March 27, 2018.
In this context, the Uzbek side held a series of consultative meetings and negotiations with the government of Afghanistan, representatives of the United States, China, Russia, member states of the International Contact Group, states of the Eurasian region, South Asia, the Middle and Near East.
It should be noted that the political basis for this work became the Tashkent Declaration, unanimously adopted at the forum on Afghanistan, which provides for joint actions at the regional and global levels on advancing the peace process, fighting against terrorism and illicit drug trafficking, as well as regional economic cooperation.
At the same time, the Uzbek side established appropriate contacts and held working meetings with high-ranking representatives of the Taliban movement, during which the prospects for dialogue and interaction to establish long-term peace and stability in Afghanistan and its economic development were discussed in order to realize the consolidated position of participants of Tashkent conference.
On this basis, Uzbekistan welcomes the mutual introduction of a ceasefire between the government of Afghanistan and the Taliban movement in connection with the celebration of Eid al-Fitr. The Uzbek side hopes that this armistice will become perpetual, following the announcement by the President of Afghanistan Ashraf Ghani of the extension of the ceasefire.
Taking into account the current situation, as well as based on the initiative of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Foreign Affairs confirms its full readiness to create all necessary conditions for organization of direct negotiations between the government of Afghanistan and the Taliban movement in the territory of Uzbekistan, at any stages of the peace process.