O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bayonoti
oshkent shahrida 2018-yil 27-mart kuni bo'lib o'tgan Afg'oniston bo'yicha xalqaro konferensiya davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq, O'zbekiston Respublikasi ushbu mamlakatdagi vaziyatni barqarorlashtirish va uni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga ko'maklashishga qaratilgan sa'y-harakatlarni davom ettirmoqda.
O'zbekiston o'tgan davr mobaynida Afg'oniston hukumati, AQSh, XXR, Rossiya, Xalqaro muloqot guruhiga a'zo mamlakatlar, Yevroosiyo mintaqasi, Janubiy Osiyo, O'rta va Yaqin Sharq davlatlari vakillari bilan bu borada qator maslahatlashuv uchrashuvlari va muzokaralar o'tkazdi.
Ta'kidlash joizki, Afg'oniston bo'yicha forum doirasida bir ovozdan qabul qilingan, mintaqaviy va global miqyosda tinchlikka erishish, terrorizmga va narkotik moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish, shuningdek, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yo'lga qo'yishga qaratilgan birgalikdagi sa'y-harakatlarni nazarda tutuvchi Toshkent deklaratsiyasi ushbu yo'nalishdagi ishlarni amalga oshirish uchun muhim siyosiy asos bo'lib xizmat qilmoqda.
Shu bilan birga, Toshkent konferensiyasi ishtirokchilarining umumiy pozitsiyasini ro'yobga chiqarish maqsadida O'zbekiston tegishli aloqalar o'rnatib, Tolibon harakatining yuqori martabali vakillari bilan amaliy uchrashuvlar o'tkazdi. Uchrashuvlarda Afg'onistonda uzoq muddatli tinchlik-barqarorlik o'rnatish va mamlakatni iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan muloqot va o'zaro hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Shundan kelib chiqib, O'zbekiston Afg'oniston hukumati va Tolibon harakatining Ramazon hayiti nishonlanishi munosabati bilan o'zaro o't ochishni to'xtatish tartibini joriy etganini olqishlaydi. O'zbekiston ushbu yarashuv Afg'oniston Prezidenti Ashraf G'anining o't ochishni to'xtatish tartibini uzaytirish to'g'risidagi qaroriga amal qilgan holda muddatsiz tus olishiga umid qiladi.
Qaror topayotgan vaziyatni hisobga olgan holda, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining tashabbusiga asoslanib, Tashqi ishlar vazirligi tinchlik jarayonining barcha bosqichlarida O'zbekiston hududida Afg'oniston hukumati va Tolibon harakati o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar tashkil etish uchun zarur sharoitlar yaratishga har tomonlama tayyor ekanini tasdiqlaydi.

Заявление министерства иностранных дел Республики Узбекистан
В соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе Международной конференции по Афганистану, состоявшейся в Ташкенте 27 марта 2018 года, Республика Узбекистан продолжает усилия, направленные на содействие стабилизации ситуации в этой стране и ее социально-экономическому развитию.
В данном контексте за прошедший период узбекской стороной проведена серия консультативных встреч и переговоров с правительством Афганистана, представителями США, КНР, России, стран-участниц Международной контактной группы, государств Евразийского региона, Южной Азии, Среднего и Ближнего Востока.
Следует отметить, что политической основой для этой работы стала Ташкентская декларация, единогласно принятая в ходе форума по Афганистану, которая предусматривает совместные действия на региональном и глобальном уровнях по продвижению мирного процесса, борьбе против терроризма и незаконного оборота наркотиков, а также региональному экономическому сотрудничеству.
Наряду с этим, в целях реализации консолидированной позиции участников Ташкентской конференции, узбекская сторона установила соответствующие контакты и провела рабочие встречи с высокопоставленными представителями движения "Талибан", в ходе которых были обсуждены перспективы диалога и взаимодействия для установления долгосрочного мира и стабильности в Афганистане и его экономического развития.
Исходя из этого, в Узбекистане приветствуют взаимное введение режима прекращения огня между правительством Афганистана и движением "Талибан" в связи с празднованием Ид аль-Фитр. Узбекская сторона надеется, что данное перемирие приобретет бессрочный характер, следуя объявлению Президентом Афганистана Ашрафом Гани продления режима прекращения огня.
С учетом складывающейся ситуации, а также основываясь на инициативе Республики Узбекистан, МИД подтверждает полную готовность к созданию на любом этапе мирного процесса всех необходимых условий для организации на территории Узбекистана прямых переговоров между правительством Афганистана и движением "Талибан".